Avocado - mod de preparare ?

Avocado - mod de preparare ? | Autor: Monique

Link direct la acest mesaj

...stie cineva ? Am gasit o reteata de avocado cu ton... dar as vrea macar un preparat pe care sa-l pot oferi si pustiului meu mai mic (1an ).

Multumesc,

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Buna,eu ii mai fac amestecat cu banana si branza de vaci (Quark), totul la blender. Cred ca il poti amesteca cu orice fructe si branzica sau smantana,iese tare bun. De exemplu cu capsuni sau piersici. Deasemenea poti amesteca avocado cu galbenus de ou fiert si maglavaisul sa-l ungi pe painica..

Mama de Lara Celine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luizza spune:

eu il mananc cu sare si ulei de masline,e delicos facut ca o pasta si sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

merge bine amestecat cu rosie si usturoi si un pic de lamaie

eu fac tot timpul guacamole (reteta adaptata la gusturile mele)
1 avocado copt (sa fie usor moale)
1 rosie mica decojita
1 catel usturoi
1 ligura frunze coriandru tocat
1 lingura lamaie
sare dupa gust
se baga in blender dar nu pana se face pasta, trebuie sa ramana bucatele mici.

se mananca cu paine nedospita (tortilla) sau cu chipsuri sau cu biscuiti sarati



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

Multumesc frumos pt sugestii !




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelina spune:

Eu il pasez ca pe un piure si il amestec cu 2 catei de usturoi, sare si piper si il servesc cu sticks-uri din foietaj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

...sunt...dezamagita...noua nu ne place avocado...am incercat cu branza, cu branza+smantana, cu rosie+usturoi+sare+lamaie+oregano...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

incearca cu broccoli:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66850

"Trebuie-n viata sa te grabesti incet de vrei la timp sa-ntirzii - Pavel Stratan, Amintiri din Copilarie, III"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

quote:
Originally posted by Monique

...sunt...dezamagita...noua nu ne place avocado...am incercat cu branza, cu branza+smantana, cu rosie+usturoi+sare+lamaie+oregano...

Monique


monique eu cand am gustat prima oara avocado nu mi-a placut pt ca era necopt. Era moale fructul? Trebuie sa-l poti pasa usor cu furculita cand e copt .daca nu e copt nu are gust de nimic.
combinat cu branza si smantana nu am incercat nici eu si sincer nu cred ca mi-ar placea. De ce nu incerci pt inceput sa pui felii simple de avocado intr-un burger cu piept de pui de exemplu.Personal am o obsesie cu avocado ,guacamole pot sa mananc la orice ora din zi si din noapte ....


PS oregano nu merge deloc cu avocado pt ca ii mascheaza aroma. merge in schimb bine cu frunze de coriandru daca iti plac.

SI inca ceva sunt mai multe specii de avocado . Cel mai bun e Avocado Hass , cel cu coaja verde , are texura mai "untoasa" . Cel cu coaja neagra mi se pare mai putin gustos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

pai avocado nu este fruct ? de ce-l gatiti? credeam ca se mananca in prajituri, salate de fructe...

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

pai na ,si rosia e fruct dar nu se pune in salata de fructe. Din cate stiu eu avocado se foloste si in salate dar sarate nu dulci .



Mergi la inceput