copii cu probleme neurologice

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Marlena , ca sa-ti raspund si la intrebarea de mai inainte cu o pagina , problemele copiilor nostri se aseamana prin intelegerea mai precara a cuvintelor , comenzilor , deci , mai mult , la nivel psihic. La capitolul probleme fizice , noi nu am avut diagnosticele tale , Mihai , in schimb , era f hipoton , lucru partial corectat cu gimnastica ( inca mai avem putin sa ne incadram la nivelul varstei biologice -3 ani , dar progresele sunt continue, asa ca , sa speram , vom fi si mai bine de acum incolo...).****Iarta-ma ca nu am retinut de unde esti , daca vrei , poti sa-mi scrii pe privat , eu tin legatura cu kinetoterapeuta noastra care a plecat in USA , si , daca stie pe cineva in orasul tau , care a facut cursurile de Vojta , imi poate da un nr. de telefon. Cursurile de Vojta se tin periodic , in Ro , de catre nemti , la Sibiu , ulterior se da examen in Germania pt. obtinerea diplomei . Exista un site unde sunt postate informatii despre Vojta , dar , daca nu faci practic , cu indrumare de specialitate , nu ai cum sa inveti singura , sunt importante pozitia copilului, pozitia mainilor -degetelor tale pe traseele nervoase , exista exercitii specifice pt. diagnostice diferite , se utilizeaza si presopunctura , deci nu ai cum sa incerci singura.Eu am invatat ( sub supraveghere de la clinica din Cluj ) , doar cateva exercitii , care ma interesau pe mine , dar si ulterior , eram mereu corectata de catre Loredana . Eu am gasit-o pe Loredana datorita kinetoterapeutului de la Cluj , care avea notat nr. ei de telefon ( facusera impreuna cursul) , si , in general , ei inca pastreaza legatura si au nr. de telefon , am mai ajutat asa si o alta familie din Crasna , care si-a gasit o terapeuta in acelasi mod. Se face Vojta si la spitalul de recuperare din Sibiu ( se pare ca acolo vin periodic nemtii) , asa ca , daca vrei , ai putea incerca si o internare acolo de aprox. 10 zile ( eu atat am stat la Cluj , de 2 ori) , si te invata si pe tine. ****La mine in oras , multi parinti au aplicat aceasta metoda , desi , in ultimul timp , mai rar , ca nu mai exista kinetoterapeut specializat pe Vojta. Vreau sa mai mentionez ca la Mihai s-a corectat si strabismul , cu acest tip de gimnastica , dar stii cum?-TOTAL!!!! ****Cartea despre care ti-am spus o gasesti la "Carti electronice pt. parinti si copii" sau ceva asemanator , la cabinetul psi.,-eu am cartea in original , dar am trimis-o la Bucuresti , la o prietena de aici , de pe forum , care a scanat-o , si in felul acesta , poate beneficia de ea oricine doreste!(Multumim, Ilenutza!)Multumim si Irinei , care a facut posibila clasificarea mai multor carti intr-un subiect unitar , il gasesti la pagina 3 de la Cabinetul psi - incearca-l si nu o sa regreti...In speranta ca ti-am fost de ajutor , (asa cum , la randul meu , si eu am primit de nenumarate ori ajutor de la prietene virtuale , cu care , inca , nu m-am intalnit in realitate , dar , fiind o romantica incurabila , inca mai sper...), si dorindu-ti multa sanatate tie si puiutului tau , astept sa ne dai in continuare numai vesti bune despre voi...Cu drag , magnolia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Scuze , acum am observat ca esti din Galati. Ma interesez si-ti scriu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elka spune:

Draga Magnolia,
Am observat ca esti experta in Vojta. Poti sa-mi dai ceva linkuri sa ma documentez si eu putin? Eu am citit mai mult despre Bobath, tot de pe niste siteuri pe care le-am gasit citind acest forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Elka , nici vorba sa fiu experta in Vojta. Sunt doar o mama luptatoare , si am dat de aceasta terapie din intamplare , apeland la Clinica de neuropsihiatrie din Cluj , pentru problemele baietelului meu mai mic. Ca sa urmezi cursuri de Vojta ( este , de fapt , o specializare ) , trebuie sa fii kinetoterapeut ( cu facultate de profil) sau medic neurolog , si alta conditie este cunoasterea limbii germane . Eu am fost invatata doar 6 exercitii , Loredana mai facea si altele , dar eu doar acele 6, pe care le faceam zilnic , cu mare consecventa , si , cred , si din disperare, pe langa dragoste.Pagina oficiala o gasesti la www.vojta.com , au traducere si in engleza , si , parca , si in spaniola ( asta , evident , pe langa germana)Oricum , daca nu vezi pe cineva cum practica , si apoi nu exersezi sub supraveghere , nu cred ca e posibil sa o faci corect.Cred ca mai sunt si alte informatii , da o cautare pe google.***** Acum , m-ai facut si tu curioasa cu Bobath...Fug sa dau o cautare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlena77 spune:

Draga Magnolia,iti multumesc ca esti asa saritoare,dar,sincer,cred ca nu ai sorti de izbanda sa gasesti vreun kinetoterapeut in Galati care practica VOJTA.Lui SABIN ii merge foarte bine cu Bobath,eu sunt foarte multumita de evolutia lui.Ma tot bate gandul sa dau si eu la facultatea de kinetoterapie de aici din GALATI,insa imi va fi foarte greu si cu copil,serviciu si facultate.Tot nu gasesc cartea despre care mi-ai vorbit.Ieri dupa amiaza am fost cu Sabin la mine la gradinita,m-am bucurat ca,la un moment dat a vrut si el pe scaunel ca totii copiii,eu sper sa se acomodeze si sa-i placa din ce in ce mai mult,dar vreau neaparat sa lucrez cu el,ca pana la anu`,macar sa inteleaga,daca de vorbit nu va vorbi.Pupici pentru toate mamicile luptatoare si puiutii curajosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlena77 spune:

Gata,am gasit cartea,cam greu m-am descurcat,dar am reusit sa o descarc pana la urma,multumesc mult,o voi studia si daca ma intrebari,te contactez,draga Magnolia,multumesc mult inca o data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Tocmai vroiam sa-ti cer adresa sa ti-o trimit prin mail ( pe pm , fireste)Bine ca ai gasit-o , o sa vezi , te va ajuta foarte mult. Chiar daca inca nu vorbesc , este important sa inteleaga , altfel , nici o sansa sa vorbeasca .***Referitor la facultate , de ce nu te orientezi spre psihologie? - pe care o poti face si la frecventa redusa , si la distanta , acolo ai informatii inclusiv despre logopedie si psiho-pedagogie speciala , si , asa cum lucreaza o mama cu puiutul ei , nimeni altcineva nu o va face. ( ma refer ca timp de lucru , nu ca si profesionalism)Profesia ta te va ajuta foarte mult sa intelegi multe notiuni din psihologie , si , mai mult , o faci si pentru a-ti ajuta copilul.Cu drag , magnolia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlena77 spune:

Draga MAGNOLIA,te rog frumos sa-mi spui cat ani are copilul tau acum si de la ce varsta ai inceput sa lucrezi cu el.De exemplu daca avea 1 an cand ai inceput,nu ai facut exercitiile de la 1 an ,nu?Banuiesc ca ai luat-o de la nivelul la care se afla atunci.M-a uimit ce mi-ai spus despre strabism,si al meu are ,si inca foarte accentuat,deocamdata poarta ochelari,insa doar afara,in casa si-ii scoate mereu.Cu drag,MARLENA.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns body spune:

Sunt mama unui baietel de 1an si 7 luni cu intarziere neuromotorie. Facem kinetoterapie in Pitesti de un an de zile (locuim la parintii mei) dar am vrea sa ne intoarcem acasa in Braila si sa continuam gimnastica recuperatorie. Stie cineva un kinetoterapeut bun in Braila, care sa practice Bobath.

va multumesc

Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Marlena , da , ai intuit bine , cand am inceput sa fac exercitiile din carte , am inceput cu cele de la nivelul lui ca varsta psihologica , si nu biologica . Am inceput la 2 ani , cu exercitiile de la 1 an , dar ulterior am constatat ca erau exercitii si de la 1 an si 10 luni pe care le putea face , cam din a treia luna , poti incerca sa grabesti putin procesul , daca observi ca se descurca mai bine intr-o anumita perioada ( de ex, eu am avut perioade in care lucram 7-8 exercitii intr-o luna ), sau poti incetini ritmul daca vezi ca ii este greu , la un moment dat ( am avut si luni in care , datorita diferitelor viroze sau perioade de "linie, platou" in evolutia psihica , asimila doar unul sau cel mult doua exercitii)***Tu , ca mama , simti cel mai bine care trebuie sa fie ritmul , si , in general , ideea este nici sa "tragi" de el , mai mult decat poate, ca suprastimularea nu aduce nimic bun , nici sa-l lasi sa "leneveasca" , substimularea fiind un factor care-l poate trage si mai mult inapoi.Sunt sigura ca , in primul rand , copilul , apoi , bunul simt (instinctul)al oricarei mame , te va ghida mai bine decat orice sfat Ceea ce ti-am scris nu constituie niste sfaturi , reprezinta doar constatarile mele personale , in cazul copilului meu. ***Dar in cazul copilului tau , ne vei spune tu...daca vrei...Cu drag , magnolia.

Mergi la inceput