copii cu probleme neurologice

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Si la fetita mea s-a observat o dilatare ventriculare si o microhemoragie inca de la prima echo efectuata in spitalul Universitar la 3 sapt.Apoi dupa mai multe echo efectuate la acelasi spital si unde se observau in continuare probleme(desi se evidentia o remisiune a chisturilor) am decis sa facem o echo la renumitul dr.Pop,unde ni s-a spus ca totul este bine,in limitele varstei.Asa ca ma incetat sa mai facem investigatii.
Cand i s-a pus diagnosticul de parapareza,la 1 an si sapte luni,am internat-o la sp 9,la prof.Ciurea si i-am facut toate investigatiile.
Acolo i-am facut EEG (care a iesit bine) si tomografie.
Concluzia a fost ca parapareza este o sechela a nasterii premature si ca trebuie sa continuam recuperarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Dia,trat.homeopat l-ai gasit in farmacii,plafar(e)sau ti le-a dat pediatru?Daca le-ai cumparat,reteta a fost necesara?Si lui Vlad ii tremura barbia,dar ni s-a spus ca nu are implicatii neurologice.

Eli, la tomografie era totul in regula?Te intreb pentru ca prietena mea a nascut la 30 sapt si copilul la 2 eco transfontanelare facute de medici diferiti,prezenta hemoragie de grad 4.Ulterior ,au fost la Pop,care le-a dat o replica asemanatoare cu cea care ti-a dat-o tie:'este normal pentru varsta lui,si pentru felul cum s-a nascut'.Ei au luat asta de buna,nu au facut recuperare deloc,iar acum la 9 luni ,copilul nu-si tine capul.Nu stiu daca Pop este sincer cu parintii,sau vrea sa-i menajeze?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50843" target="_blank">Speranta sau vointa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Rezultatul tomografiei a fost:hidocefalie interna stabilizata cu shunt la nivelul venticolului verga.Noi ne-am speriat foarte tare cand am auzit rezultatul,dar prof.Ciurea nu s-a speriat deloc.A spus ca este rezultatul acelei hemoragii si sa nu-i mai facem copilului nici o tomografie.Nu era vorba de acea hidrocefalie cu acumulare de lichid,care necesita operatie.
De fapt,din cate am citit eu hidrocefalia in sine nu e periculoasa,ci cauza care o determina.
De atunci au trecut aproape 5 ani si in afara de aceasta problema cu mersul copilul nu a acuzat nici un fel de durere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

A folosit cineva RISATARUN? Cum ati intrat in posesia lui?

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50843" target="_blank">Speranta sau vointa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_b spune:

Medicamentele homeopate noi le cumparam de la farmacii homeopate. In Timisoara sunt 2. Nu este nevoie de reteta pentru toate. Intreaba la farmaciile obisnuite si cred ca stiu farmacistele de framaciile homeopate de ;la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monip spune:

si eu vreau sa va spun ca va admir pt felul in care va luptati pt recuperarea puiutilor vostri. Si noi am avut cu al nostru niste probleme neurologice, din fericire usoare , am fost si noi la Dr Robanescu, am facut kinetoterapie, si acum la aproape 10 luni speram sa fie "in line' cu dezvoltarea motorie.Si noi am trecut prin clipe grele cand ne tot spuneau ca are retard motor, hipertonie si spasticitate si noi nu pricepeam nimic, noi nu ne dadeam seama ca ar avea ceva in neregula...Acum m-ati facut sa ma gandesc ca ar trebui sa il mai duc la neurolog , noi am neglijat din lipsa de timp , dar uite ca e mai bine sa fii prevazator..
Mult succes in recuperare; eu sunt cu sufletul alaturi de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Risatarun,din cate stiam eu nu se gaseste in Romania,ci in Germania.La un moment dat,auzind de acest medicament am intrebat un medic de recuperare si mi-a zis ca este bun numai pentru copii care au retard psihic,nu probleme motorii.Mi-a zis insa ca sunt si la noi sunt o multime de medicamente care inlocuiesc risatarunul.
Acelasi lucru cred si despre medicamentele homeopate.Ele nu pot rezolva in nici un caz spasticitatea,pot poate aduce o imbunatatire a evolutiei psihice.
Noi am incercat acel tratament cu aminoacizi de la clinica ruseasca Primavera Medica,dar sincera sa fiu nu am observat schimbari,desi am fost acolo de 2 ori,la interval de 6 luni.
Despre alte tratamente cu bioenergie,etc ,credeti-ma cred ca le-am cam incercat pe toate.
Singurul tratament pe care nu l-am incercat a fost acupunctura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitica spune:

Si eu, dragii mei, am nascut prematur la 30 de saptamani. Si bebele meu a fost diagnosticat cu detresa respiratorie, intubat si tinut in cort cu oxigen.A avut scorul Apgar 7 si cianoza generalizata.Dupa o luna si jumatate am fost externati cu 2,5 kg.Ii multumesc lui Dumnezeu ca pana acum a avut o evolutie favorabila: are 5,6 kg, zambeste cu gura pana la urechi, isi duce mainile la gurita si le exploreaza, urmareste cu privirea si are o meteahna:sa-l tii in brate si sa-l plimbi.Este foarte curios si cat timp este plimbat are ochii mari si se uita peste tot.De vreo 2 saptamani a inceput sa gangureasca cand vorbesc cu elsau cand se uita carusel.Mai tine pumnisorii stransi dar nu tot timpul, incearca sa se catere cand e in brate,isi tine cat de cat capul{acum are 2 luni corectate}.
SI TOTUSI...eu am lucrat cu copii cu probleme si am vazut foarte multe cazuri,asa ca am fost si ma mai duc la neurologi, baiatul meu face kinetoterapie de doua ori pe sapt si o sa merg cu el pe unde se poate ca sa fiu convinsa ca e bine, desi profesorul neonatolog cu care mai tin legatura{Dambeanu de la maternitatea Giulesti} mi-a zis ca nu-mi poate garanta 100% dar ca din punctul lui de vedere e bine.Ce sa-ti mai spun?Curaj, rabdare si multa credinta ca totil va fi ok.Apropo':vreau si eu numere de tel, adrese de la cabinete ale dr Burloiu Carmen si dr Robanescu.De asemenea as vrea sa stiu unde pot gasi kinetoterapeut pt domiciliu si cat costa sedinta. Va pup si sanatate multa! SOTIA LUI MITICA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

Sotia lui Mitica,dr.DAMBEANU l-a salvat si pe Vlad.O sa-l respect pe acest om toata viata mea,pentru ca mi l-a daruit pe Vlad,pentru in crederea si linistea pe care mi le inspira.Cand il stiam pe el in spital,ma linisteam brusc pentru ca nu i se putea intampla nimic rau.Si noi am pastrat leg cu dansul dupa externare,pana cand am descoperit problemele neuro .Sambata fusesem la Dambeanu,care a fost mai mult decat incantat de evolutia lui,imi ceruse poze cu el sa le puna la panou.Mi-a spus ca nu are nevoie de kineto si neuro.Am plecat ca fluturasii acasa ,iar luni am fost la dr. Robanescu (doar asa sa- mi scot piticii de pe creier) si am fost anuntati ca Vlad are probleme.Dr.R. ne-a intrebat cum de nu si-a dat seama Dambeanu,nu i-a controlat reflexele?Ei bine,chiar nu i le controlase.
Ce-am vrut sa spun despre Dambeanu :desi il iubesc si respect,el are limite in ceea ce priveste evolutia neurologica a copiilor.


Pe dr. Robanescu am gasit-o la spitalul Obregia.
Dr.Burloiu Carmen"""""""""""""""""""""""""""""""""si la cab AMICUSMED(tel.2508585/sos.Iancului nr.17/bl106c/ap.4),mobil 0721322095
Iti pot da si nr unei kineto care a venit si la noi o perioada,: Dana Stanca /tel.0722839882.Sedinta dura 45-50min si costa 30RON.Este o tipa la 30 ani draguta, informata,casatorita,i copil.

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50843" target="_blank">Speranta sau vointa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Si eu am trecut cu baietelul meu prin o parte din problemele pe care le-ati avut si voi (de altfel am mai postat un astfel de subiect acum ceva vreme - am primit raspunsuri destul de greu, asa ca ma bucur ca acum totusi se intimpla!).
Eu am avut o sarcina relativ usoara cu Stefan (e drept ca am avut cerclaj, tratament cu duphaston si gravibinom) si am nascut la 37 de sapt prin cezariana (intrucit mai aveam o cezariana). La nastere totul a decurs ok (eu am avut membranele intacte, lichidul a fost clar, copilul a primit apgar 9 in primul minut) insa la scurt timp starea lui Stefan s-a deteriorat - s-a cianozat si a trebuit pus sub cort de oxigen. In timpul noptii au aparut si alte probleme - a dezvoltat o bronhopneumonie grava, sfirsita cu pneumotorax care a necesitat transferarea lui la spit. Gr.Alexandrescu. Numai daruirea si profesionalismul dr. de acolo mi-au salvat copilul! A stat 3 saptamini internat la TI, intubat a fost doar o zi insa dependent de oxigen a fost circa 2 saptamini. De cind am plecat de acolo noua ni s-a recomandat o urmarire neurologica.
De cum am venit acasa am inceput un program de recuperare - o data pe saptamina venea la noi o asistenta care ii facea gimnastica, masaj si talazoterapie (poate ati mai auzit de genul asta de gimnastica) si asta am facut pina la 6 luni. De la 7 luni am inceput gimnastica si masaj cu un kinetoterapeut, de 2 ori pe saptamina si continuam si in prezent (Stefan are acum aproape 19 luni). Eu zic ca el s-a recuperat motor foarte bine, a evoluat in intervalul de normalitate, desi cu intirziere (si-a ridicat capul pe la 2 luni, adica a stat in fundulet la 8,5 luni, a inceput sa se ridice in picioare pe la 12 luni, a inceput sa mearga singur la 17 luni). Desi suntem foarte multumiti de cum a recuperat motor, ne dam seama ca inca are de recuperat psihic - profilul lui din acest punct de vedere este al unui copil de 11-12 luni insa de saptamina viitoare vom incepe un program propus de logopeda.
In rest este un copil foarte vesel, afectuos si energic. Si noi ne gindeam sa-l dam la gradinita din toamna - parerea noastra este ca o sa-l ajute mult un program de gradinita, trebuie insa sa gasim una potrivita.
Daca mai vreti sa stiti si alte lucruri peste care eu poate am trecut repede sau nu le-am mentionat, va raspund cu placere!

Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
33 ani, zodia: gemeni

Pozutze cu Stefanutz mai vechi si mai noi
Albumul comun!!!

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput