Infectie urinara cu E coli

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns creem spune:

Buna

AM o fetita de 8 luni, si i-a reaparut E. coli in urina peste 100000 de unitati, a mai facut la si 4 luni. Atunci am tratat-o cu zinnat , acum ne-a dat tot zinnat, insa nu i-l mai pot administra pentru ca-l vomita imediat, chiar daca il dau cu altceva. Azi merg la dr. sa ne schimbe tratamentul.
Voi ati scapat de bacteria asta..si daca da, cum anume? Stiu ca exista un vaccin, dar pe prospect scrie ca se da dupa 4 ani Voi ati mai folosit ceva naturiste, homeopate sau ...altceva la asa varsta mica?

VA multumesc si va doresc multa sanatate!

Ecaterina o mamica fericita de MARIA SOFIA (7.11.2007) cu (26.05.2008)

Poze Maria Sofia

www.youtube.com/watch?v=UDawnIQuTRU" target="_blank">uite ce fac eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

ania a avut la 2 luni si la 4 luni.semnul. era lipsa poftei de mancare.i-am dat augumentin.se steriliza si apoi reaparea.i-am facut tratament homeopat , un fel de vaccin Colibacillium , se face timp de 6 luni cate o granula 7 zile pe saptamana.si 3 luni extract de merisor si iarba neagra.luna asta termin tratamentul.nu i-am mai facut urocultura, mananca bine,pemparsul nu miroase.
i-am facut eco la rinichi si totul e ok.am vrut sa-i fac si cistografie,dar medicul nu a vrut, pentru ca poate contacta alte infectii si cistografia se face dupa 5-6 infectii.
mergi la medic sa-ti dea alt antibiotic din antibiograma si in paralel consulta un medic homeopat si tine-i tratament..

Multa sanatate

Anya-Dumitra si Matei



oana si matei(12 NOV.2003)si ania-dumitra(26.10.2007)http://community.webshots.com/user/oana_r_76?vhost=ania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Ciao fetelor,

Sunt o mamica de "clopotzel de ian-feb" - am o fetita de 8 luni - si se pare ca e infectata cu Ecoli.

La 6 luni a facut enterocolita si a fost si suspecta de infectie urinara; i-am facut 5 zile tratament cu CEFTRIAXON - ca i-a iesit branula si i-au spart toate venele si n-au mai avut unde sa-i puna alta.

Dupa aceea, i-au iesit odata, analizele (sumar si urocultura) cu "flora microbiana mixta" apoi, i-au iesit ok.
Acum o saptamana insa iar au iesit cu flora microbiana mixta si >100000 germeni. Analizele i le-am facut la Gr Alex.
Am fost si la MEDLIFE si culmea, acolo au iesit ok.
Insa, ultimele facute saptamana trecuta la CANTACUZINO au aratat infectie cu Ecoli, >100000 de germeni si i-au facut si antibiograma.

Maine ma duc sa vad ce antibiotic alege dr.

Din ce-am citit infectia asta este destul de grava; cu se poate alege cel mai bun antibiotic? Doar incercand?

Si dak dr nu-mi da URO-VAXOM, ce sa fac, sa-i sugerez eu?

Multumesc pentru raspunsuri

Roxana si Adela - 09.12.2007 !
Ingerasul nostru
Albume
Fetze de buburuza
SUNT VEDETA
CELEBRA LA 6 LUNI
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=68f68198b8176f86223735&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">Ipostaze de buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Am uitat sa spun ca n-am mai facut febra (doar la inceput, la 6 luni a facut), mananca, e vioaie, nu se stranga de burtica cand face pipi.

Si, am vazut ca ati recurs si la tratamente homeopate; puteti sa-mi recomandati un medic?

Roxana si Adela - 09.12.2007 !
Ingerasul nostru
Albume
Fetze de buburuza
SUNT VEDETA
CELEBRA LA 6 LUNI
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=68f68198b8176f86223735&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">Ipostaze de buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Farah spune:

antibioticul se alege numai dupa antibiograma, nu pe incercate, mai ales la o infectie recidivanta. rezultatele pot sa-ti iasa diferite dupa cit e de corect recoltata urina, dupa cit e de diluata urina.
la copii infectia urinara nu se manifesta ca la noi.
oricum se poate rezolva, doar ca tre sa faceti tratament mai lung.
si inca o sugestie, nu vreau sa isc o polemica pe tema olitei, dar la unii copii pampersii favorizeaza infectia, daca nu poti s-o pui la olita macar schimb-o mai des

de urovaxom zi-i medicului, vezi ce parere are.
sorry, da la homeopate nu stiu nu ma bag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pity77 spune:

Uro-Vaxom este indicat in orice infectie urinara repetata. Stiu despre el ca e un vaccin oral, asa cum si Broncho-Vaxom este ceva asemanator pentru infectiile respiratorii. Tinand cont de experienta multor medici cu Broncho-Vaxom, nu strica sa ceri parerea medicului tau in ceea ce priveste Uro-Vaxom in infectiile urinare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

LA antibiograma a iesit sensibil la mai multe sunbstante active - poate m-am exprimat aiurea cu "sa alegem"; acum o sa vad ce antibiotic alege uroloaga.

Cu olita e mai greu - am incercat s-o pun si se uita la mine ca la extraterestii - insa pempersii ii schimb des.

Vad eu maine cum se rezolva - azi am fost dar dr Dinu - uroloaga - era in operatie.



Roxana si Adela - 09.12.2007 !
Ingerasul nostru
Albume
Fetze de buburuza
SUNT VEDETA
CELEBRA LA 6 LUNI
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=68f68198b8176f86223735&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">Ipostaze de buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Si eu tot de pe la 8 luni ale Denisei ma confrunt cu repetate infectii urinare cu e-coli sau cu proteus mai nou. Tratamentul ei a fost la inceput tot intravenos, apoi am facut eco abdominala, si in fiecare luna am repetat urocultura. La 10 luni a facut iar, si din nou am facut tratament cu antibiotic, apoi pentru ca am vrut sa fim siguri ca nu exista vreo malformatie dupa ce implinit 1 an, am facut o cistografie si inca o eco abdominala. Acestea au exclus orice posibilitate de reflux, si se pare ca e doar o sensibilitate a ei. Toate investigatiile le-am facut la IOMC, unde am fost foarte multumita de cum s-au purtat doctorii cu care am intrat in contact.

Acum repetam urocultura lunar, si se pare ca vom face asta ceva vreme de acum incolo.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007) www.youtube.com/watch?v=G7F6ycqre2o" target="_blank">filmuletz


www.traduceri-rapide.cabanova.ro" target="_blank">traduceri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Citat:
citat din mesajul lui brazuca25

Si eu tot de pe la 8 luni ale Denisei ma confrunt cu repetate infectii urinare cu e-coli sau cu proteus mai nou. Tratamentul ei a fost la inceput tot intravenos, apoi am facut eco abdominala, si in fiecare luna am repetat urocultura. La 10 luni a facut iar, si din nou am facut tratament cu antibiotic, apoi pentru ca am vrut sa fim siguri ca nu exista vreo malformatie dupa ce implinit 1 an, am facut o cistografie si inca o eco abdominala. Acestea au exclus orice posibilitate de reflux, si se pare ca e doar o sensibilitate a ei. Toate investigatiile le-am facut la IOMC, unde am fost foarte multumita de cum s-au purtat doctorii cu care am intrat in contact.

Acum repetam urocultura lunar, si se pare ca vom face asta ceva vreme de acum incolo.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007) www.youtube.com/watch?v=G7F6ycqre2o" target="_blank">filmuletz


www.traduceri-rapide.cabanova.ro" target="_blank">traduceri





Neata,

Poti sa-mi spui te rog, ce este IOMC? Eu i-am facut urocultura (in afara de cele 4 facute la Gr Alex, unde iesea doar flora microbiana mixat si >100000 germeni) la Cantacuzino - au fost singurii care au descoperit Ecoli si mi-au facut si antibiograma.

Acum maine ma duc sa-i fac cistografie (ca sa eliminam suspiciunea de reflux vezico-uretral).

Roxana si Adela - 09.12.2007 !
Ingerasul nostru
Albume
Fetze de buburuza
SUNT VEDETA
CELEBRA LA 6 LUNI
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=68f68198b8176f86223735&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=email" target="_blank">Ipostaze de buburuza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

IOMC= Institutul de Ocrotire a Mamei si Copilului, fostul Emilia Irza, langa Fac de Constructii, Bd Lacul Tei.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007) www.youtube.com/watch?v=G7F6ycqre2o" target="_blank">filmuletz


www.traduceri-rapide.cabanova.ro" target="_blank">traduceri


Mergi la inceput