Infectie urinara cu E coli

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns belobia spune:

robert, esti taticul?
nu stiu daca faptul ca bebe bea multa apa e semn de infectie urinara. si umflatul la ochi nu e semn f bun :((
stiu ca la voi in Craiova este un dr tare bun, cred ca e prof Mustafa, ce stii de el?
daca si tu ai infectie urinara e bine sa te gandesti si tu la urovaxom. odata instalata e.coli, e f pacatoasa si greu mai scapi de ea. asa cxa e bine sa o iei din timp si cu prevenirea infectiilor. urovaxom din cate stiu nu se compenseaza.

multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adina79 spune:

Buna!
Eu am terminat acum vreo luna cele 3 luni de tratament cu Uro Vaxom si pot spune ca este super eficient. In perioada asta nu am avut nici o urocultura pozitiva ( repetam cam la 2-3 saptamani). Doctorul mi-a zis ca dupa o pauza de 3 luni sa mai iau iar, dar cate 10 zile pe luna, ca la Broncho Vaxom.
Robert, daca ai avut infectie urinara vreodata si iti mai amintesti prin ce ai trecut, nu ai cum sa spui ca este foarte scump Uro Vaxom. Chiar nu mai conteaza pretul daca vrei sa fii bine. Si daca as face un calcul rapid cu cati bani am cheltuit de fiecare data cand aveam o infecti pe antibiotice, antiseptice, antispastice, suma acestora ar fi mult mai mare decat o cutie de Uro Vaxom. Si mai important este faptul ca vorbesti despre copilul tau! Cand e vorba de sanatatea lui chiar nu ar trebui sa te gandesti la cat de scump e un medicament. Sau cel putin eu asa gandesc!
Multa sanatate copilului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisebi spune:

buna
baietelului meu de 1.6ani i-am facut un exudat faringean si nazal,iar la cel nazal au iesit e-coli.E posibil?Cu doua saptamani in urma mi-au spus ca este purtator nazal si faringean de streptococ auriu.Acum nici urma de asa ceva ci e-coli.Tot acum 2saptamani i-am facut si analiza coprobacteriologica si la urina si au iesit curate din punctul asta de vedere.Va rog sa imi raspundeti daca v-ati mai confruntat cu asa ceva.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belobia spune:

cel mai bine repetati analiza. nu stiu ce semnificatie poate avea E. coli, depinde si de interpretarea medicului de laborator. ce v-a spus?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stelutzica spune:

Salutare!
Am si eu o mare problema! Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca se poate. Sunt insarcinata in luna a 5-a si tocmai m-am pricopsit cu o infectie urinara cu E. Coli. Am inteles ca e frecventa la gravide dar sunt ingrijorata ca dr mi-a recomandat sa iau antibiotic si mie mi-e teama sa-l iau. Sarcina e prea mica si mai e si primul copil care va veni dupa indelungi asteptari, disperari si tratamente esuate. Asa ca sunt f panicata. Simptomele ma innebunesc dar asta nu ar fi o problema, ideea e sa nu-i faca rau copilului infectia sau antibioticul. Poate stiti vreo alternativa eficienta si sigura. Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns robert77 spune:

mamicilor, va multumesc pentru sfaturi si informatii! la mine e.coli a iesit 100.000 de germeni , deci la limita si al copil 250 de mii, dar dr zice sa nu-i administram nimic inca pt asta deoarece nu e chiar asa mult si sa-i facem si un sumar de urina( azi luam rezultatul la sumar urina si coprocultura- i-am facut vreo 3 pana acum si nu a iesit nimic dubios, dar se vede cu ochiul liber ca nu e in regula) ; el e inca pe regim pt pacatoasa aia de colita si nu putem sa-i mai dam antibiotic in starea in care e stomacelul lui ; trebuie sa-i mai facem si o analiza pt intoleranta la gluten, deoarece dr a zis ca e posibil sa aiba si asa ceva ..Doamne feresete !..in concluzie noi suuntem disperati..sau e putin spus..copilul s-a saturat pana peste cap de regimul asta , i s-a cam colorat si pielea in galben si asta cred ca e de la morcovi..cat credeti ca poate tine o colita de asta? dr zice sa avem rabdare ca trebuie tratament indelungat ! noi vrem ca saptamana viitoare sa-i facem din nou analize :calcemie, sideremie, glicemie, tgp, tgo , coproparazitar etc
..nu vreau sa ma abat de la topic, insa trebuie sa explic totul ca sa intelegeti !
..de dr Mustafa nu am auzit , dar o sa ma interesez..noi am fost la Talal..o fi unul si acelasi? ne-a dat un tratament si din diaree copilul a dat in colita, deci, va dati seama cat de bun e ! trec mai pe seara sa va zic rezultatul la analize ! va multumesc si va doresc sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoral spune:

Stelutzica,
Si eu am avut Ecoli in sarcina la doar 2,5 luni.Peste 1 mil.
Aveam si contractii.Eu am intrebat dr daca nu-i face rau copilului antibioticul si mi-a spus ca ii face mai rau daca nu iau ( malformatii).Mie mi-a dat eritromicina.
Am mai facut o data la 6 luni infectie urinara cu streptococ auriu.
Acum am o fetitza de 2 ani sanatoasa.
I-a facut si ei urocultura in maternitate ( sa anunti cand nasti ca ai avut)dar a fost OK. A avut si ea la 1.5 ani infectie cu E-coli.Noi am tratat-o cu Augmentin.De atunci nu a mai avut nik ( bat in lemn).
Am intrb ginecologul daca este ereditara sensibilitatea la infectii urinare si mi-a spus ca nu.
Parerea mea este ca poti sa iei linistita medicamentul daca este prescris de doctor.Sarcina usoara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoica spune:

Augmentin este cel mai bun in tratarea E-coli...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stelutzica spune:

Multumesc de sfaturi. Am luat pana la urma la recomandarea medicului meu augmentin si din pacate doar ptr. o perioada destul de scurta lucrurile s-au mai linistit dar acuma am facut din nou urocultura de control si iar a iesit E. Coli si incep din nou sa apara si simptomele. Sunt tare ingrijorata. Acuma ce mai urmeaza oare? Ma duc cu analizele la control sapt. viitoare dar daca imi da iar antibiotic iar incep povestea? Dupa cura trecuta m-am ales si cu o candidoza vaginala tare neplacuta. Astept sfaturi cu nerabdare. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns belobia spune:

stelutzica, saracutza de tine, stiu cum e cu infectiile urinare in sarcina, si eu am avut :((
cu antibioticele astea nici nu stii ce efecte pot avea asupra bebe-ului!!!
mie nu mi-a spus nimeni atunci de uro-vaxom, dar stiu si din Germania ca se da la gravidutze dupa primul trimestru. asa ca ia-l fara nici o grija. si mama mea il ia de 3 luni, apoi vreau sa-i mai dau si cate 10 zile pe luna in lunile 7,8,9.
este foarte bun! te scapa de infectiile fara sfarsit cu e. coli!
sanatate multa!

Mergi la inceput