vine bb 2,nu e ca prima data

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BESTUTZA spune:

Se pare ca sunt cea mai "curjoasa": Tudor implineste 1 an peste 2 zile si bb 2 are deja 14 saptamani!!!Intr-adevar...nu mai e ca prima data..cand orice saptmana trecea si stiam ce se intampla...Dar suntem foarte fericiti! Si tati e in al noualea! El este autorul moral al amndorura! El a insistat..MA rog la Tudor au fost niste problemee care m-au tinut intr-un plans continuu doau luni..dar cu ajutorul lui Dumnezeu a trecut! Se zice ca fiecar copil vine pe lume cu bucata lui de paine...Si cred ca asa e! IN cateva luni am avut atatea realizari cat nici nu ne gandeam!!!! Si ne gandim si la bb3!

http://community.webshots.com/user/bestuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angy11 spune:

Carola,sotul tau daca va iubeste,v-a iubi al doi-lea copil si mai mult.
O spun din experienta,eu am doi copii,un baiat si o fata,fetita cand s-a nascut el era cuplat la celalat,vedea totul prin ochii lui Daniel,dorinta lui era lege pt. el,unde mai pui ca Daniel m-a respins in prima faza,dupa ce nascusem,se tinea de pantalonii lui taica-su.
Apoi a inceput fetita sa vorbeasca sa il strige pe tata care s-a topit instant,nu ca ar fi fost impotriva,sa zicem il coplesea al doi-lea copil,care a devenit seva vietii lui cand a strigat:TATA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Kover, cum mai esti? Te simti bine? Ce mai zice tati? Ati vazut samburelul la eco?

Cornelia, de Eduard(21 06 2004) si 15+
POZE EDUARD & MAMI & TATI& ECOGRAFII BB2
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Kover, eu de cand ma stiu mi-am dorit cel putin 2 copii si sotul a fost pe aceesi lungime de unda cu mine pana l-am nascut pe alex si inca ceva luni dupa. Apoi, cand a inteles el ca nu-i de gluma cu copiii si responsabilitatile sunt mari a inceput sa dea inapoi si sa nu-l mai vrea pe-al doilea atat de repede. Spre disperarea mea care imi vedeam visul amenintat.
Stiam ca si-l doreste pe al doilea, dar astepta sa ne mai ridicam un pic si sa se simta el in siguranta dpdv financiar. Iar eu, constiincioasa cum sunt de felul meu, m-am apucat sa indeplinesc criteriile ca sa pot sa purced la al doilea bebe. Am obtinut o marire de 30% de salariu si promisiunea ca in cateva luni mai obtin cel putin 20%.
Dar uite ca asa a fost sa fie si-acum in burtic avem al doilea bebelus (70-80% din vina lui) - sunt in a 6-a sapt. Ma asteptam la reticenta din partea lui asa ca nu i-am dat vestea dintr-o data. I-am spus ca trebuie sa mergem sa luam un test de sarcina. Reactia lui a fost "fii serioasa". Normal ca din acel moment a incoltit si la el ideea si a avut timp sa reflecteze. Iar in cateva zile, cand i-am aratat testul pozitiv n-am putut sa vad decat bucurie in cuvintele lui, desi incerca sa si-o mascheze. Iar azi deja ma intreba ce face bebelusul nostru cel mic.
Barbatii au nevoie de mai mult timp sa-si intre in rolul de tatici. Nu trebuie presati sa simta imediat ceea ce simtim si noi, dar te asigur ca vine totul cu timpul.
Sunt atat de fericita desi marturisesc ca si eu am avut nevoie de zilele mele de obisnuinta cu noua veste, traiam sentimente contradictorii, bucurie si teama amestecate. Doar ca la noi femeile vestea nu prea pica dintr-o data. Apar la inceput un semn mic, apoi altul si altul si in final. Ideea e ca in momentul in care faci un test de sarcina, deja sti ica poti fi insarcianta, deja ai acceptat pe jumatate ideea ca e un bebe mic acolo. Iar testul e doar pasul care-ti confirma banuielile. Barbatii deregula se trezesc direct cu vestea in fata: "sunt insarcianta". Normal ca ii luam ca din oala. Trebuie sa le acordam si lor timpul de acomodare de care noi ca femei il avem din oficiu.

.......in 5+ sapt.
Alex - 5 Nov. 2004 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

mie mi se pare normala reactia sotului tau. barbatii, prin codul in care au fost crescuti de catre familie si societate, au imprimata chestia asta cu grija fata de familie. e normal sa se simt a nesigur si poate putin apasat, presat, de o noua responsabilitate. o incurajare din partea ta, o discutie in care sa faceti un plan prin care sa vada ca o sa va puteti descurca, o sa il ajute sa se bucure ca vine bebe. zic io :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

Cornelia!sintem bine.avem 8 saptamini,am fost la eco si i-am vazut inimioara.Mii de multumiri pentru raspunsuri si incurajari,asa a fost cum a-ti scris si voi,i-a trebuit un pic de timp sotului meu. se lauda ca vine bb 2,iar grija lui acum este indreptata spre mine,sa pot duce sarcina fara probleme(Rh-negativ,hipertensiune). Carola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

sa ma fi vazut pe mine cand am aflat ca sunt iar insarcinata, am bocit 2 zile si nu-mi mai trebuia nimic. Era prea devreme, nu aveam nici chef nici putere sa o iau de la capat. Toata sarcina am fost depresiva, mi-era groaza cand ma gandeam ce ma asteapta.
Si ... acuma sunt marisori, merg la gradi, lucrurile s-au aranjat si ne bucuram tare mult ca s-a intamplat. Cine stie cand ne-am fi hotarat noi...
Felicitari si sarcina usoara!

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Carola, RH-ul negativ nu mai este o problema in ziua de azi, atita timp cit ti se fac vaccinurile in timpul sarcinii in sapt. cca. 26-28 si dupa nastere. Cu hipertensiunea nu stiu, probabil trebuie controlata.
Sarcina usoara in continuare
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomecica spune:

felicitari CAROLA si sarcina usoara.
Majoritatea tatilor sunt sceptici la inceput , pina se obisnuiesc cu ideea.Mai ales ca bb1 e inca mic.Sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei.

luminita:mami de 2 scorpiute;ADRIANA-STEFANIA[7 ani] si ALEXIA-MARIA [1 an]

" ASA CUM APA NU POATE RAMANE IN VARFUL MUNTELUI , NICI SUPARAREA NU POATE RAMANE INTR-UN SUFLET MARE"
LAO TZE

fotografii si DESENELE ADRIANEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cornelia_laura spune:

Ma bucur in primul rand ca bebe 2 e bine si iti doresc sa fie asa pana la 40 de saptamani. Apoi ma bucur ca tati s-a mai obisnuit cu ideea si ca e mandru ca va fi din nou tatic...

Cornelia, de Eduard(21 06 2004) si 16+
POZE EDUARD & MAMI & TATI& ECOGRAFII BB2
www.babiesonline.com/babies/e/eduard" target="_blank">Pagina de web a lui Eduard

Mergi la inceput