Bebelusi de iulie-august 2005 (55)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MONAI spune:

Salutare, gagici!
Dede, felicitari pentru masina, s-o stapaniti sanatosi si fericiti. I-am luat si eu Sarei cereale de la Nestle, orez cu roscove si am de gand sa le fac cu suc de mar. Deocamdata am introdus carnita de pui si nu a refuzat, dar nici nu a papat cum ma asteptam eu. Imi dau seama ca eu poate gresesc cand socotesc cat mananca, Mamini m-a luminat si pe mine. Eu folosesc biberoanele de la Avent cand ii dau sa pape. Chestia e ca am bagat un borcanas de la Hipp cu 125 g de pireu si masura s-a oprit la 125 ml. Eu ii fac mancarea de aceeasi consistenta, insa spun sincer ca mereu am simtit ca ma insel. Ma rog, oricum cateva grame nu au ce diferenta mare sa faca. Sunt cam haotica, dar si putin obosita la ora asta.

Emaaimee, sanatate multa iti doresc, imi pare rau ca doar numai asta nu-ti lipsea la cum te-ai simtit in ultimul timp.

Truli-luli, vazut pozele, e o scumpa Ana. Intotdeauna am admirat mamicile care reusesc sa spele copii in chiuveta, eu n-am descoperit inca secretul.

Mamini, distractie buna sa aveti azi.

Sarita iar a fost in verva azi, desi s-a marait la un moment dat de m-am speriat. Si la noi se vad dintisorii prin gingie bine de tot, cred ca asta a fost motivul. Aveam ceva treaba in oras si nu am mai plecat din cauza asta, poate daca vine tati sa ies si eu. Dar am tras iar niste portii de gadilituri si rasete de mi-a bucurat tare sufletul. In alta ordine de idei, azi a papat ceva mai bine, dar nu a mai vrut sa stea in scaunelul de masa. I-am dat in cel de masina, pe care l-am cocotat pe masa din buc si parca mi-a fost si mie mai usor sa fac pe avionul. Acum doarme, ma duc sa adun si eu din bucatarie dupa furtuna care o reprezinta fiecare masa.

Sa auzim numai de bine.
Mona si Sara (16/07/2005)

Scumpii de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brianamica spune:



Noi am avut probleme cu cerealele , insa am descoperit ca ii plac doar cele de la Humana.

Pana acolo, am trecut prin Milupa, Nestle, Bebelac etc.

Si cand am descoperit Humana, vreau sa va spun ca se bateau turcii la gura ei. Imi tragea de lingurita !!

Si va dati seama ca eu eram in al 9-lea cer !

Brianamica mamica de 2 fete cucuiete

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brichisalisa/album?.dir=e748&.src=ph&store=&prodid=&.done=my_photos



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Ura, am scapat de vaccin! A venit azi si i l-a facut! Pana acum totul e ok,sper sa trecem cu bine si peste asta!Nu mi-a cantarit-o ca a uitat cantarul la cabinet, iar de masurat , nici atat.
Imi repar eu cantarul si execut miscarea!
Dede, felicitari pt. masina! la multi kilometri! Sa o stapaniti sanatosi si sa va plimbe in toate colturile tarii si ale lumii!

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

Va multumesc la toate pentru gandurile bune.
Monai exact asa am patit si eu astazi, am aterizat in scaunul de masina.
Eu inca nu am scaun inalt, ca mi-au promis aici la Sensi blu ca imi aduce scaun Mini Blu, dar numai luna viitoare ca nu aveau pe stoc (le-au luat fetel din Bucuresti, adica Simonaci), si trebuie aduse din china, si acolo e anul nou, asa ca sa mai astept 2 saptamani.
Apropo, incepe anul cainelui.

http://photos.yahoo.com/ph/gdelia1313/my_photos

dede, Adi 4ani si Medeea 27.07.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns truli-luli spune:

Mona sa stii ca eu am prins curaj in maternitate. Primele baite dupa ce am nascut i le-a facut asistenta..... la chiuveta. Asa ca m-am invatat si eu si o spal de kk la chiuveta. Oricum zuzuca mea e super incantata de apa indiferent daca e in cadita sau chiuveta.

Cami si ANA (17.08.2005)

poze ANA

varsta Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MONAI spune:

Sara inca doarme, nu-mi vine sa cred. Acu' ca doarme, abia apuc sa se trezeasca sa incepem haraiala. Cine sa ma mai stie si pe mine?
Am uitat sa va spun ca ieri i-am dat iaurt, l-a lipait foarte bine, in seara asta voi incerca sa-l amestec cu branzica calcica. Am luat un produs nou, Zuzu ii zice, e din lapte pasteurizat integral si lapte praf. Si are un ambalaj de se poate pastra in frigi, cica fara probleme. Voi dati si a doua zi iaurturile desfacute? Imi pare rau ca sunt asa precauta cu mancarea, eu care inca ii sterilizez ustensilele cu care ii dau sa pape.
S-a trezit.

Sa auzim numai de bine.
Mona si Sara (16/07/2005)

Scumpii de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

quote:
Originally posted by MONAI
Mamini, distractie buna sa aveti azi.

Sa auzim numai de bine.
Mona si Sara (16/07/2005)

Scumpii de noi



multam fain, dar miine, vineri ne ducem nu stiu ce am zis de dimineata...

fetelor, eu nu mai pot. cind toti bebeii aveau colici, a mea plingea adunat 20 de minute in 24 de ore. apoi a inceput plinsul de dupa baie,dupa 6-8 sapt, ca nu vrea somn si nu a mai terminat cu el. acum urla cam 2 ore pe zi. nu vrea papa, nu vrea nani.cind e sa manince sau sa ii fie somn, scandal. cu laptele o mai pacalesc, il maninca si tace, dar nu doarme si ea macar peste zi fara plins. o culcam cu feonul, in carutul de voiaj, leganata si ea urla...si urla...si urla...seara cel putin e jale, orice am face, la orice ora am culca-o si orice am incerca.
zicea Mona ca ii pare rau ca nu i-a dat Sarei suzeta. lasa ca i-au dat-o asistentele la a mea din ziua 2 si degeaba. de o luna nu o mai vrea. cred ca din cauza ca o maninca gingiile, o morfole intr-un mod care nu o satisface. deci nu se poate folosi nicicum.
acum diversificarea nu merge, am incercat azi o chestie cu dovlecel si chiar si un borcanel cu legume si carnita si nici una nu i-a placut. si nici laptele nu o entuziasmeaza. cu somnul e groaznic, parca as avea un copil de doua luni care se tine pe picioruse,in fundulet, se rostogoleste pe toate partile, mai nou pune genunchiul si salta poponeata...alien.
nu stiu ce sa mai fac...

acum plinge cu miinile intinse la mine sa o iau din sitter. s-a plictisit.
fug
M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andatudor spune:


Multa sanatate Stefanel!! Sa te faci repede bine si sa ajungeti sanatosi acasa!!

Vad ca subiectul fierbinte este daca sa scoatem bebeii afara sau nu.Eu l-am scos ieri 40 min. si azi statui o oara si jumatate.Vorba lui Mamini daca stateam in Findlanda ce mai faceam?!!

Giana-si Andrei face kk de vreo 4/5 ori pe zi ,cateodata si mai mult ,depinde de zile,uneori are doar 2 scaune.Dar el facea de cand il alaptam exlusiv dupa fiecare alaptare asa ca nu ma speii.Asa are el tranzitul.Si mai stiu ca atunci cand incepi diversificarea ia mai putin in greutate,chiar stagneaza la inceput!

Anis-eu l-am lasat de vreo 2 ori singur in casa pe Andrei ca sa ma duc sa iau paine,dar l-am lasat dormind,si nu a durat mai mult de 5 min.Poti sa o lasi singura cand adoarme!

revin

Anda si Andrei Mario 15 august 2005

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

Buna seara fetele!
Dani azi nu prea a avut pofta de mancare...si unde mai pui ca nici lapte se pare ca nu mai am...Dimineata pe la 7-8 a supt ce a supt...a fost ok,la 10 a manacat fructele...dar nu prea bine dupa care nani.La 13-14 cand i s-a facut foame am vrut sa-i dau sa suga...si???NIMIC.A supt saracu dar asa ca la suzi ca nu ingitea nimik.L-am tinut mult,am zis ca poate,poate dar degeaba!
In final am incercat cu piure de zarzavat cu carnita...in nu a mai vrut el...icnea!!!Cred ca nu mai am lapte.Adevarul este ca aseara am primit o veste bomba...sotului i s-a furat o geanta cu 5000E Posibil de la asta...am incercat sa raman calma,nu am pus la suflet!Asta e,sanatosi sa fim,da-i incolo!!!

Si inca ceva...voi dati la bebici avogado?Si daca da,cum?

Am tot auzit/citit pe forum despre bebici care la 6 luni au doar o masa de solide pe zi...al meu are abea 5 luni si are 3 mese de solide...Nu sunt normala???




GeorGiana de Dani

POZE
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63229" target="_blank">Cum s-a nascut minunea
Varsta puiului

*** Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte. ***
Michael Levine





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hristina spune:

Cami, zuzuca seamana si cu tine, dar si cu tati.Oricum, e o dulcica grasunica.
O sa incerc sa o spal si eu la fundic, la chiuveta, dar sunt cam firava si nu stiu daca o pot tine.De fapt, incheieturile mainilor ma dor cam rau in ultimul timp si nu stiu de ce.

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Mergi la inceput