Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noki vezi ca pisi si-a editat mesajul: initial a spus ceva de genul "de unde stii tu ca lucrez la Cumpana"? Eu am intrat intai pe ultima pagina si apoi am citit din urma... asa ca am apucat sa vad varianta initiala.

Anda esti !!! Stii tu de ce! N-are leg cu Nichita.
Multa sanatate puiului.

pisi stiu ca e mizerie mare in spitalul Gr Alex de pe forum si de la o colega care a fost internata acolo cu copilul. E mizerie la WC-uri, etc. Dar spitalul e bun, mai ales pe chirurgie, arsuri, urgente, etc. Si eu am mai fost acolo cu Silvia la camera de garda dar pt ca stau in sectorul 4 mi-au spus sa nu mai merg la ei ca nu apartin de ei. Spit. Victor Babes e spitalul de boli infectioase, indiferent - adulti sau copii. Acolo se interneaza si diarei pt ca pot avea cauzer infectioase. Si Colentina are sectie de infectioase dar acolo conditiile sunt mai proaste decat la Babes.

Dienuta eu n-am sarit cu sfaturi la diareea lui Luca pt ca ai zis ca ce scriu eu pe forum tu poti citi mai simplu din carte. Ceea ce asa si e.

Dordia si eu zic ca ei din precautie scriu ca laptele deschis de mult nu mai poate fi dat la bb. Si eu zic ca adultii il pot manca fara probleme.

Motivul: bebelusii sunt mult mai sensibil pe tubul digestiv decat adultii! Trebuie sa ne fie f f clar asta ca sa nu facem greseli in aparenta nevinovate care sa le puna sanatatea sau chiar viata in pericol.

De la ceai pastrat peste noapte si dat apoi la bb s-a imbolnavit Sarah a lui Noki!

Meems sunt perfect de acord cu Cristina. Un nu hotarat cerealelor cu gluten inanite de 6, chiar 8 luni. Pot declansa un sindrom celiac, adica o boala a intestinului care sa nu suporte in veci cerealele cu gluten. E adevarat ca la majoritatea bebelusilor nu se intampla, dar merita sa riscam si sa-i sensibilizam?

Cereale cu gluten: grau, orz, ovaz, secara
Cereale fara gluten: orez si porumb.

Dandu-i cereale de la varsta asta il ingrasi in mod inutil si nerelevant, acum e cazul sa ia in greutate doar din lapte - san sau formula.

Se incepe diversificarea pe la 4 luni cu cereale la bebeii slabi, la cei normal dezvoltati se incepe cu suc de fructe si legume proaspete!!!

Va mai raspund eu ca mai am o tona de scris, timp sa am!

Lavi, cu multi

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

quote:
Originally posted by lavi02

Noki vezi ca pisi si-a editat mesajul: initial a spus ceva de genul "de unde stii tu ca lucrez la Cumpana"? Eu am intrat intai pe ultima pagina si apoi am citit din urma... asa ca am apucat sa vad varianta initiala.





Bai, da' paracioasa mai esti, mai Lavi, mai ! Da, l-am reeditat pentru ca mi s-a parut cam copilaresc sa intreb chiar asa, dar de unde stii... ca nu cred ca avea de la cine sa afle decat daca am scris eu ceva... dar vad ca se poarta copilariile pe aici, deci, de unde ai stiut, Noki, ca lucrez pentru Cumpana?


Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica noiembrie-decembri spune:

pisi, o , ce mai face sora ta... mai are bebeul diaree???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dordia eu de abia astept sa arunc (folosesc in gospodarie) cutia de lapte praf inceputa atunci. Va insemna ca n-a fost nevoie si ca a avut laptele meu, ceea ce e mult mai bine pt ea!!! In afara de cei 100 ml dati in seara respectiva, nu i-am mai dat.

Zic si eu ca si tine: bebe meu pare multumit, mananca aprox o data la 3h ziua, noaptea face o pauza luuuunga, nu plange exagerat, doarme si peste zi cate putin, face pishi la greu si kk aprox de 2 ori pe zi... inseamna ca am lapte destul, chiar daca nu mai ia 300 pe saptamana ca la inceput.

Bic eu nu fac proba suptului, ci o cantaresc saptamanal. Mi se pare mai sigur asa, stiu ce tendinta are laptele meu, am stiut cand sa bag ceaiurile.. nu vreau sa ma trezesc ca ia 500g pe luna si ma baga doctorita urgent pe supliment cu lapte praf. Raaar am cantarit-o mai des de saptamanal si incerc sa ma abtin si pe viitor.

Uite ca implineste sambata 3 luni si am reusit cu laptele meu 100% exceptand un singur bibe intr-o singura seara. Asta mi-am dorit f f mult, macar 3 luni sa reusesc 100%, la Silvia n-am reusit. Asa ca mi-au crescut pretentiile, imi doresc 4 luni acuma!

Ina 5300 la 3 luni e f f bine, Nati a avut 5100 si drita a zis ca e f bine!

Maria tu il cantaresti pe bb? Cam cat ia pe saptamana? Nu cumva sa ai probleme cu laptele! Daca ai probleme nu sari pe lapte praf ci incepe cu ceaiuri, bere fara alcool, Nutrinatal, Galactogil, etc.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Yep! Sunt paracioasa!

A fost draguta ghicitoarea voastra, cu indicii date rand pe rand!

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Lavi02 si eu zic ca daca nu plange excesiv, se joaca, e vioi , doarme noaptea 6-8 ore e ok chiar daca pe o sapt ia 160-180gr

Probabil ca asta e ritmul lui!!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Maria-Alexia programul nostru e asa:::

seara la 23.30 baita apoi supt pana pe la 24.00-24.30 apoi somn pana pe la 8-9 apoi papa iar somn pana pe la 12 apoi papa apoi iar somn sau joaca sau gangurit pana pe la 15.30-16 apoi iar papa apoi iar somn, gangurit, joaca, plimbari prin casa etc pana la 19.30-20 si iar papa si iar somn pana la baita!!!

Cam atat!!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Dordia sunteti niste fericiti! Noi plangem si plangem...
Ziceam ca e baietel si e mai sensibil la colici, dar uite ca sunt si baietei cumintei...

Primul meu gand tot asta a fost: ca nu mananca suficient, ca n-am destul lapte... Proba suptului m-a terminat, am si avut o zi "dintr-aia" tocmai atunci. Oricum, pana la urma mancase bine, dar in reprize multe si mici.
Iar de-atunci il cantarim saptamanal si eventual si la 3-4 zile. Am luat 200-280-220 in ultimele 3 saptamani, deci de mancat mananca.

Noki, am vazut pozele cu frumoasa ta domnisoara Poate pana la urma ii va placea mai mult la munte decat la mare
Oricum, dintre toti bebelusii, cu Vladutz al Xandrei zic eu ca semanam cel mai bine si asta ne consoleaza intru catva


Maria & Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Ola mamici!

Anda draga, sper ca poetul tau e mai bine, mai zi-ne ce si cum!

Ina, felicitari pt "gabaritul" si "lungimea" pufoasei tale!!!! Pai sunteti dolofanele nu gluma! Ii dai mai mult lapte praf sau san??

Maria Alexia, tu te plangi ca bebe nu doarme mult eu incep sa ma plang ca le cam doarme mandra mea...o fi de la vaccin?? Nu stiu, oricum avem deja 10 zile de la vaccin deci...asa o fi felul ei!
Programul nostru e cam asa:
- baita la ora 21, apoi urmeaza eventual o "hidratare " cu tzatza lui mami, sau chiar masa intreaga daca ne e foame, apoi ragaitul cu tati si adormit agatata de el, depus in patutul ei pe la 23h!
-pe la 2-3 noaptea se aude in babyphone cum miss isi cauta disperata si cu lacrimi suzeta - pe care tot ea o scuipase cat colo! Intrevine repede mami, facut greseala mereu de luat in brate si tolanit impreuna pe canapeaua din camera bebitei si dormit pe rupte pana pe la 6 cand bebe se screme, se screme si iar se screme, in somn, cu ochii inchisi, da din maini peste fata lui mami ceva de speriat. Am descoperit ca de fapt o doare burtica de foame, deci o pun la san si sa vezi cum hapaie lapticul ca o apucata. Nu inteleg de ce nu cere!!!
-dupa masa de 6 dimi iar somn la greu, dar obligatoriu in bratele lui mami pana pe la 10 . Fericire mare si pe bebe dar si pe mami.
-apoi de la 10 incepe ciclul papa- stat treaza si gangurit (putin ca nu suntem prea vorbarete) vreo 2 ore-somn si tot asa pana la baita. Cand suntem in vizita dormim la greu pe unde apucam - dar sa fie mami in vizor...
Cam asta e la noi!



Alina si Amalia 17.11.2005


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pai Alina programul lui miss seamana izbitor cu cel al Dordiei si cu cel al Nataliei.

Si Natalia peste noapte, pe la 4-5-6 se trezeste superficial, se foieste, isi suge degetelul si daca o trezesc mananca cu pofta. Daca nu, doarme in continuare si nu tipa sa ceara de mancare! De unde deduc eu ca la varsta asta deja somnul e mai tare ca foamea!

Ziua la fel, dupa fiecare masa stam putin si gangurim, ne jucam, etc, dupa care de regula si doarme pana la urmatoarea.

Maria , pai ia bine in greutate asta inseamna ca nu de foame face tot scandalul.

Cu baita - a mea la fix o luna a inceput sa nu mai planga la baita si mai recent sa nu mai planga DUPA baita.

Eu zic ca e cazul sa-l iei in brate cand plange, mai incearca sa-i pui jucaria muzicala.. dar incearca TU sa iei totul usor si sa nu te stresezi, ca sa nu te simti asa epuizata si terminata. Usor nu e, asta o stim cu toate! Te

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput