Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

Pisi,iti raspund eu cu fenobarbitalul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nu i l-a dat pentru ef.calmant,hipnotic,etc....nici pe departe!
Se da pentru a grabi vindecarea icterului la copii,ptr ca e inductor enzimatic,adica:
El mareste cantitatea de enzime care metabolizeaza bilirubina-subst.responsabila de culoarea aia icetrica-ei,si marind cantit.de enzime,automat,bilirubina se metab.mai repede,si scapa bebe-ul mai repede de icter;e daca vrei,o metoda indirecta,de fapt,kiar e indirecta.aici nu se pune pb.de ce functii are fenobarbitalul,pur si simplu mareste conc.unor enzime din ficat!Putea sa fie si ciorba de caracatita,daca asta "ducea"mai repede bilirubina din sange,se folosea caracatitza!!
Glumesc,bineinteles cu caracatita asta!

Mie mi-e dat rp pentru bebelac,n-am apucat sa-l iau luna asta,kiar,eu stau in sct.3,stie cineva de unde se ia din sct.3!??

Pupici
anda,ce mai face bebe?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Felicia, ref. la scaun , ma gandeam sa astept baby expo poate iau unul mai bun la pret!cred ca am aberat, nu era electric!Nu da cu rosii!
merci pt. link!

Si eu tot la micro ii incalzesc apa pt. ceai sau lapte.Am fiert o cantitate mai mare si o pastrez in ibric!iar ref. la completare, am reusit cu lapticul si nu i-am dat decat f. putin, de vreo 4 ori, aprox 250 ml in total!

ref. la robot, eu am brown mare si il folosesc nonstop!mai ales blenderul!dar pt. bb tot unul mic o iau, tot brown!pe la 2,5 mil cred ca e!

si pentru oboseala iau fier, o bulina pe zi si sincer se vede diferenta!




Ilenutza si bb Victor(22.12.2005)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneata ftelor dragi!

Noi implinim azi 12 saptamini glorioase, asa ca am mai facut niste poze si le-am pus la semnatura, la Ianuarie, pentru cine e curios!

Anda77- ce mai face poetul? E pe calea cea buna? Sper ca da!

Joy- asa si la noi cu risul, dar noi avem 3 luni fara o saptamina!!!Dar nu masupar. Asta este! Ea este o fetitza serioasa, nu hlizita!Cum a fost ma-sa care a ris in hohote de la 6 saptamini. Deh, ce sa facem, daca semanam cu tati...

Ina- nu mai folosi laptele deloc. Ai vazut ce a patit Anda. Nu are rost sa-ti usurezi pe moment viata, cu riscul unor complicatii infinit mai mari pe urma.



Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Silvia, merci ca m-ai luminat. Uitasem de ikterul celui mic, si nici nu mi-am dat seama desi am vazut in prospect. Ideea e ca in grupul de mame cu care mai "haladuiam" prin parc cand puiul meu era mic, era una vegetariana care tinea copilul nemancat ( al meu avea vreo 7-8 kg, al ei 6 desi era cu vreo 2 luni mai mare ) si care il "droga" mereu cu diverse chestii de genul ceaiului cu valeriana, fenobarbital, romergan, etc. Nu stiu de ce il mai aducea in parc, oricum bietul copil era mereu chiaun, nu stiu daca am reusit sa il vad vreodata cu ochii deschisi.

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Pisi draga, apa plata pe care o foloseai la biberon, era Cumpana, nu? Sau pe vremea aia nu lucrai acolo?

Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Ilenutza glumesti? tu stii cat sunt rosiile acum?
Nu e nicio suparare.

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

Noki, nu era Cumpana, era Dorna. Pe vremea aia lucram la Panipat... Cum ai presupus tu ca eu lucrez la Cumpana?!

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Buna fetelor!

Interesanta discutia cu diarea, pastrarea laptelui, ceaiului, am luat notite
Imi pare rau ca n-am salvat si discutiile cu vaccinul, mi se parea asa de indepartat... Si inca este, scuze daca o sa va pisez peste vreo luna cu intrebari

As avea si eu o intrebare/ sondaj: care e programul zilnic al bebeilor vostri? Cate reprize de somn au intre mese? Se joaca deja?

Eu cred ca noi dormim prea putin la cele aproape 5 sapt ale noastre. Programul e asa:
- ultima papa pe la 23. Eventual schimbat, povestit... Spre ora 24 adormim dupa ce plangem zdravan vreo 10 minute (singurei in patutz - asta-i viata ).
- pe la 5 ne trezim pentru papa - destul de scurt, un singur san de obicei. Adormim dar cam scancim, parca-l chinuie burtica.
- pe la 8 ne trezim. Schimbat eventual inainte, papa...

Ei, acum e mare problema daca mai adormim pana la 11. In general da.
Altfel, suntem mai intai somnorosi si linistiti, apoi incepem sa povestim , apoi en suparam rau in asteptarea mesei...
- la 11 - papa, schimbat, povestit... Si de-acum incepe distractia - bebe nu mai adoarme pana seara !
Mai rar atipeli scurte, mese mai dese - la 2 - 2.5 ore, schimbat, apoi vrea tot in brate, il mai pacalim cu suzeta... Cat a fost mai cald ieseam la plimbare si mai prindeam o repriza de somn.
Pe la ora 16 cedez de oboseala... Apoi vine sotul de la serviciu la leganat copilul.

In jur de 20 ii facem baita: sa fie la cel putin o ora de ultima masa. Dar bebe e intotdeauna agitat, il prinde o foame teribila... Rar suntem bine-dispusi la baie, nu mai stim cum sa ne grabim. Ce masaj, gimnastica, etc ...

Apoi papam bine si atipim. Tot mai trebuie in brate, poate dormim jumatate de ora... Apoi papa de la ora 23, si gata ziua...

Cu siguranta e si colica de vina pentru tot programul nostru agitat. Seara pe la 6 e maximul. Si... am cam renuntat la ne-luatul in brate, cand il chinuie burtica nu mai poti tine cu dintii de principii rigide.

Voi cum reusiti sa aveti bebei bine-dispusi la baita? Si sa doarma mai mult ziua?



Maria & Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

pisi, cred ca mai bine taceai. hai ca te-ai desconspirat.

anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi-si-boscu spune:

quote:
Originally posted by xandra28

pisi, cred ca mai bine taceai. hai ca te-ai desconspirat.

anda, mami de bb vladut
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62685" target="_blank"> povestea nasterii




N-am inteles faza cu desconspirarea... Sa stii ca nu sunt nici agent secret si nici n-am "infaptuit" nici o crima...Ca si voi sunt o mamica care nu are nimic de ascuns. Nu stiu de ce ati presupus voi ca nu vreau sa se stie cine sunt, dar... ma rog. Ideea era ca pentru un forum public, nu e bine sa dai chiar si adresa de acasa. Mai ales ca aici se afla diverse chestii personale si nu se stie niciodata cine si cand citeste. in fond fiecare trebuie sa tine macar un pic la intimitatile ei. Altfel de ce va scrieti chestii opersonale pe mssg?

Pisi mamica lui Boscu' mic de 5 ani

Mergi la inceput