Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Lavi eu te-am cetit!

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

LAVI, bravos ca ai scapat de galma si ca revine lap-lap-ul.

LORDRA, sorry nici eu nu te pot ajuta.

CATUTZA, DORDIA multam de lamuriri

MEEMS, asa patesc si eu dupa masa de dimineata. E miorlait si de obicei il luam in pat cu noi. Azi dimineata, cum l-am pus intre noi i pat, cum a adormit instantaneu, fara suzi. Nu stiu nici eu ce sa fac, dar deocamdata prefer sa-i iau cu noi sa mai pot dormi..

TANIA hai ca poate scapi , gandeste pozitiv. Nici nu-mi trece prin cap cat poti suferi...

ALEXANDRINA...ai pus punctul pe I. Al meu sot doarme 99% in dormitor- acolo este si piticu. Se trezeste de fiecare data noaptea...inca zice ca-l aude pe pitic si cum respira...In noptile ce au trecut eu am inceput sa am vise (de cand am nascut eu nu am mai visat) si de alea mai horror si tare d=greu imi este sa ma trezesc, dar el sare imediat din pat. Cateodata ma "eneveaza" ca piticu se trezeste ca-i este foame si el il duce cu zaharelu doar ca sa mai dorm eu.
Dar o ruptura...este si la noi. Adica el petrece mai mult timp la calculator....seara dupa ce-i fac baita si ii dau papa lui pitic, ma culc si eu. Asta inseamna in jur 22.00-23.00...el la calculator. Ma dispera!!!!I-am zis de atatea ori ca avem liber la ca mi-e dor sa ma ia-n brate seara la culcare cum ma lua inainte....ca vreau sa mai vb si eu cu el altceva infara de bani, de ce trebuie sa ia de la piata.....dar vorbesc singura. Suntem distanti....plus ca intr-o zi mi-a reprosat ca fata de colegii lui de la servici, el se implica f mult sa ma ajute cu bb. Ca altii nici la baie nu le ajuta pe neveste, nici sa stea cu bb-ul pana face mami baie, sau mananca, sau mai posteaza pe DC...
Credeti-ma ca mi-a trecut prin cap un gand naprasnic: ce caut eu maritata cu omul asta?????
Eu cu dormitul separat nu am fost de acord, pt ca stiu pe cineva care asa au ramas..mami cu copilul si tati in alta camera.
Probabil or sa treaca astea, fetele care ati mai trecut prin asa ceva ne dati un sfat, o incurajare??? dar eu sigur raman cu un gust amar...mai ales ca sunt tipul de om care trece cu vederea dar nu uita...

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna dimineata fetelor!!!!

Mandy, Ina La multi ani frumosi si bucurosi pentru pruncii vostri si sa fie sanatosi si baftosi!!!

Lavi02 sa sti ca si eu am citit si ma bucur pentru tine si productia de lapte!!! Bine ca s-a rezolvat cu galma!!! Eu azi am zi de cantar sa vedem cum stam. Eu am inceput sa ii bag ceva portocala pentru ca fenobarbitalul e f.amar si cu ceai mi-l vomita!!! Asa ca daca tot ii dau 2 lingurite de 2 ori pe zi, mai continui si sa vedem cum ne merge!!!

Despre tatici si reactia lor la noua situatie familiala eu pot spune ca am un sot superb, cu mici exceptii totusi!!! De cand am nascut a fost atent, s-a dus peste tot cu toate actele, chiar si cu dosarul faimos mi-a zis ca se duce el ca e prea frig afara si sa nu ies eu!!! De dormit am dormit impreuna si cu bb in aceeasi camera ca noi avem 2 camere si Bunicuta mea sta cu noi si ea doarme in sufragerie iar noi in dormitor. In rest el s-a implicat cam in toate, ne pregateste baita dar ii e frica inca sa faca el baita la bb. Mi-a spus ca saptamana asta o sa incerce sa il spele el. Asa ca una peste alta este super ok.
Asa ca Alexandrina eu zic ca trebuie sa vorbiti si sa clarificati situatia ca sa nu ai tu de suferit. Tu trebuie sa fi linistita si sa nu te preocupe altceva decat bb. Eu zic ca in orice problema cel mai bine e sa comunicati si sa-i spui exact ce te deranjeaza si ce te face sa suferi si sa luati masuri!!! Te pup si astept vesti bune!!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

A si sa va mai intreb ceva:
Ieri am fost sa-mi fac si eu molifta (am cam trecut de 40 zile..) si las copilu' cu tati acasa si dau fugutza. La biserica doamna de la lumanari ma ia la suturi ca nu mi-am facut apa si slujba de 3 saptamani si inca nu stiu ce???? Eu zic nu ca habar nu am avut...plus ca ma trimite inapoi acasa sa iau copilul ca cum de am venit fara el??? Ca acum la 40 zile pt copil este cel mai important...
Pun mana pe telefon si sun prietenele care au baietei si le intreb, dar nici una nu a mai patit asa...
In fine vin acasa, iau copilul si fuga fuga. Bineinteles ca cum am aparut m-a luat iar la rost ca nu mi-am pus batic in cap, ca sa-mi acopar capul cu ceva si imi zice ca: "da, voi fetele din ziua de azi, nu stiti decat sa va maritati, altceva habar nu aveti". Eram hotarata ca daca mai scoate un sunet sa ripostez, chiar daca era in varsta!!!
Vine preotul, imi citesste mie, ii citeste lui, apoi iar mie, iar lui...sfinteste o sticla cu apa si mi-o da (in locul apei care nu o facusem), il ia pe pitic il duce pe la toate iconele si-l inchina, dupa care il baga in altar..
Voua tot asa v-a facut preotul??
ca aseara am fost la ziua nasei si toti au ramas surprinsi ca nebotezat l-a bagat in altar????

s-a trezit, asa ca ma duc la el...

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Joy da' chiar ca e ciudata biserica unde ai fost tu. Si eu am facut molifta de 40 de zile si nu am intrat in biserica cu copilul. BB a ramas afara cu Doru.
Iar eu am si facut greseala sa asist la slujba care era inainte si dupa aceea mi-am dat seama ca nu aveam voie sa intru in biserica. Dar el saracutzul nu a zis nimic, ca stie ca nu prea cunosc obiceiurile Bisericii.
Cat despre admonestarile facute, mi se par de prost gust, gen tzatzisme! Daca un preot vrea sa te apropii de Biserica, atunci iti spune cu blandete, asa cum am vazut ca face si parintele Marian Mihai (e la Biserica din Politehnica, vi-l recomand cu toata caldura ca e un om deosebit) sau, pentru cine sta in zona Tineretului - preotul Florin Burcea de la Biserica SF. Alexie (e pe undeva printre casute, pe langa garajul Rasub, parca).

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Joy imi pare rau sa aud ca si tu ai probleme dar parerea mea e ca tot comunicarea este cheia intr-o relatie!!! Eu nu stiu ce alt sfat sa va dau ca la mine este pe invers!!! Bb ne-a unit si mai mult si acum parca ne iubim mai mult decat inainte!!! De exemplu ieri tati a fost de garda 24 ore si a venit acum o jumatate de ora. Ieri ne-a dat 3 telefoane sa vada ce facem iar azi cum a venit a pus haina in cuie, s-a spalat pe maini si imediat s-a dus sa vorbeasca si sa se joace cu bb in timp ce eu va scriam mesajul anterior. Apoi a papat si s-a oferit sa mearga cu mine sa depunem dosarul!!! E super sa sti ca te poti baza pe cineva care te mai si iubeste pe deasupra!!! Deci fetelor incercat voi sa ii rasfatati un pic poate se simt neglijati din cauza ca toata atentia se indreapta catre bb. Incercati sa le furati cate un sarut cand doarme bb sau cate o imbratisre ca nu cred ca nu o sa va raspunda. Poate se simt dati la o parte sau cine stie. Nu puteti sti ce e in sufletul lor decat daca va apropiati si daca vorbiti. Altfel...suferiti si voi si ajunget sa va puneti intrebari ca cea pe care si-a pus-o Joy!

In alta ordine de idei de 2 zile bb la supt dupa ce suge bine incepe sa faca cu tata ca cu ventuza: o ia si trage capul pe spate ca sa faca zgomot. Am crezut ca nu ii ajunge laptele dar se pare ca se joaca. Ca sa fiu sigura aseara i-am facut proba si la ultimul supt a supt 140 gr ceea ce e multumitor dupa baita, masaj etc. Azi dimineata...surpriza... a supt 250 gr.Este posibil sau cantarul meu a luat-o razna? Oricum nu il mai cantaresc pana diseara la cantarul saptamanal si nici de acum incolo ca sa nu mai am surprize!!!

Va pup ca tb sa ii dau tratamentul lui bb si apoi sa-i dau sa suga si sa plec sa imi depun dosarelul la primarie!!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gogolos spune:

Alexandrina, eu zic ca nu trebuie sa te ingrijorezi inca. Gandeste-te ca si pentru tata e destul de greu, are si el nevoie de o perioada de adaptare. Noi, mamele, avem instinctul matern si din cauza asta multe "neplaceri" care vin impreuna cu un copilas (nopti nedormite, "operete", varsaturi, etc.)ni se par mai usor de "indurat" decat lui. Si mai gandeste-te ca pana acum el era in centrul atentiei in casa, si acum a trecut.. la coada! Nu vreau sa dati cu rosii, nu vreau sa fiu avocatul diavolului (scuzati exprimarea), dar si eu sunt de parere ca totul se poate repara prin comunicare. Iar in ceea ce priveste dormitul separat, eu personal inca de cand eram gravida nici nu m-am gandit sa il pun pe al meu sot sa doarma cu noi. Asa am si amenajat camera bebelului, cu un pat de o persoana, iar sotul meu doarme in dormitor. Am spus ca nu e nevoie sa fim amandoi chiauni de somn, mai bine unul dintre noi sa fie odihnit. In schimb noi ne impartim noptile, vineri si sambata noaptea doarme el cu bebe, cateodata si in timpul saptamanii, si eu ma duc si ma culc singura Si ce bine imi pica un somn linistit dupa atatea nopti nedormite! Dar adevarul e ca uneori imi e asa de dor sa dorm cu sotiorul meu!
Noi in ultimul timp ne-am facut un program destul de aiurea, ne culcam pe la 12 jumatate seara, ne trezim la 5 si stam la povesti cu mami pana la 7 si jumatate, dormim vreo ora si iar stam la povesti pana la 12! Ah, si cand zic "stam la povesti" rog a se citi: "urlam, vomam, ne scremem, ne strambam, ne kkm"
Gogolos si printisorul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Buna mamici!

Intru mai rar si nu apuc sa citesc mare lucru!

Dordia - si Victor al meu face asa, si eu am crezut ca nu e lapte, am verificat si curgea, deci am concluzionat ca se joaca!Pe mine ma cam doare dar cui sa ii explici?

Pentru lactatie eu iau ceai de chimen, anason si busuioc, tinctura de marar, galactogil si nutrinatal.Beau lapte, ceai si bere fara alcool aproape zilnic, oricum cam 3 l pe zi!

Si nu am prea avut probleme, bb are 4,2, iar la doua sapt. de la nastere avea 3250 deci a luat super bine in ultimele 2 sapt.Completare nu i-am dat decat de cateva ori, maxim de 5 ori.M-au ajutat f. mult postarile de la helpline alaptat de la femina intim!

IERI A IMPLINIT O LUNA!Ce repede trece timpul!

Ref. la carucior si noi am luat tot graco ultima plus si deocamdata e Ok, dar noi nu prea am iesit pe afara cu el!

Ma bucur ca au trecut postarile alea pline de venin si rautati, nici nu am mai putut sa citesc atunci, sorry!

Va doresc lap-lap mult si bebei fara colici!Ca pe noi ne cam chinuie, dar noi suntem printrei cei mai mici de pe forum!

daca intereseaza pe cineva inca o poveste de nastere o sa o postez, dar mai intai tre' sa o scriu

am trimis si eu 2 pozici cu Victor pe adresa cu foto!

Ilenutza si bb Victor(22.12.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneata fetelor dragi!

Am citit tot-tot! Amu raspund:

Ina- ca e cu veste trista, ai prioritate. Condoleante pentru bunica ta! Stiu ce inseamna sa pierzi pe cineva drag, asa ca te inteleg. Bunica mea are 84 de ani, e o grozava, m-a crscut pe mine, deci cind va veni clipa cea groaznica...va fi jale!

Gogolos- si eu am constat ca dupa ce nu face o zi kk, atuncea cind face miroase nasol, a kk de om mare! Cred ca e normal.

Joy- am murit de ris cind am vazut ce te bintuie pe tine noaptea! E adevarat ca socrii mei satu la casa, la Bistrita. Sper totusi sa nu se adevereasca visul, macar de dragul lui Sarah si al mamei mele, daca nu si de cel al lui Adi si al altor persoane.

Lavi- ce bine cati-a trecut gilmoiul! Si io am descoperit ceaiul ala. Nu pot sa zic daca a avut mari efecte singur, dar combinat cu bere, ceai de chimen9+anason si Nutrinatal, e mai bine cu mult cu lapticul. Desi cresterea nastra de sapt trecuta nu a fost decit de 150 ml.



Poze cu mami si Sarah
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Eu pe la 3-4 saptamani dupa ce am nascut am chemat preotul acasa sa faca o sfestanie si sa-i citeasca Biancai ca tresarea noaptea,a venit,a citit el ce a citit si m-a intrebat daca mi-am facut molifta de 1 zi si de 8 zile ,cine a stiut de ele? Mi-a citit el acolo si a zis sa merg la biserica pentru molifta de 40 de zile.Mi-a facut si o apa pe care a citit-o si a zis sa beau din ea si sa stropesc patutul fetei,si i-a mai citit ceva ca sa-i putem spune pe nume pana la botez.Am fost cu fata,am ramas afara si Mihai sa dus sa-i spuna ca am venit,a zis sa intram in biserica dar sa stam langa usa ca e frig afara ca el mai avea treaba.Cand a terminat a venit la noi ne-a citit la amandoua (am stat in genunchi cu ea in brate),a inchinat-o si asta a fost tot.Cred ca difera de la biserica la biserica,de exemplu noua la nunta si la botez ne-au dat de la biserica certificate cum ca ne-am casatorit religios si ca am botezat copilul la biserica,dar la nasa noastra nu i-a dat nimic,asa ca depinde...

Catutza si Bianca-Maria (2.11.2005)

Mergi la inceput