Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns locca spune:

Si da, m-a felicitat ca nu i-am dat antibiotic

ruxandra, mama de www.hps.ro/matei" target="_blank"> matei (13 sep. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Jadi eu stiu ca tzatza functioneaza pe schema cerere-oferta si crede-ma ca daca ar vrea ar suge mai mult. PP si kk face numa bine. Azi a fost nervoasa si eu i-am oferit tzatza ca si o consolare dar nu a mancat cum trebuie doar a morfolit-o. Si ca dovada a faptului ca nu ii era foame a stat nemancata 3 ore desii a vrut numa de la o tzatza sa manance. Eu ma gandesc ca daca doarme dusa cate 2 reprize de 5 sau 6 ore noaptea iar sanii mei fac edem destul de des desii ea ma suge des ziua, cred ca are lapte daca vrea. Nu vreau sa-i dau cu bibe caci se va invata asa si sincer vreau sa se zbata caci viata e dura. In ceea ce priveste greutatea ea se afla in percentila 25 ceea ce nu e dezastruos. Nu mi-a scazut in greutate, nu mi-a stagnat dar a avut o crestere lenta. Si asta pentru ca este hiperactiva. Am masurat si inaltimea 62 cm si circumferinta capului 39.4 cm. Stiu ca este mult mai importanta cresterea in limite normale a circumferintei capului (respectiv CC sa fie cam in acceasi percentila) decat greutatea.

Vera, mama Iuliei Maria


POZE IULIA
http://community.webshots.com/user/godzila_sobolozaurul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanadana spune:

Buna fetelor

Antoine azi a fost tare mariit cred ca se trage de ieri de la vaccin
Dani sper sa treaca ca a devenit o obsesie (uitatul)
La multi ani bebelusilor care azi isi face lunita:Serban,Tudor,Dennis,Fabiano si Milan ce de cavalerii!!!
Jadi,Ioana va rugam trecetine si pe noi cu masurarile de 3 luni 64cm si 6.110kg

poze
DanaAntoine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simodina spune:

Vera, ai toata admiratia mea! Si eu as face la fel in locul tau. Doamne ce mi-as fi dorit sa am san, nu i-as fi dat strop de lapte praf daca era in grafic - si a ta este:
Datele aflate in tabel sunt in cf. Institutul de Igiena si Sanatate Publica Bucuresti !


Rezultanta unei alimentatii normale este dezvoltarea armonioasa a copilului. Ca repere pentru dezvoltarea (fizica) copilului sunt greutatea, inaltimea, tonusul muscular, luminozitatea ochilor, aspectul pielii.

Luarea in greutate (aprecierea sporului) lunara se poate face dupa urmatoarea schema:
- pentru lunile I, II, III, IV acesta trebuie sa fie in jurul valorii de 750g/luna, fapt care duce la un calcul de genul: greutatea la nastere + 750 g x numarul de luni ale copilului.
- pentru lunile lunile V, VI, VII, VIII acesta trebuie sa fie in jurul valorii de 500 g/luna, fapt ce duce la un calcul de genul: greutatea la 4 luni + 500g x numarul de luni peste 4.
- lunile IX, X, XI, XII acesta trebuie sa fie in jurul valorii de 250g/luna, fapt ce duce la un calcul de genul:greutatea copilului la 8 luni + 250g x numarul de luni peste 8.

Dupa varsta de 1 an, copilul ia in greutate aproximativ 250 g/lunar.
Cresterea in lungime este expresia cresterii scheletului. In timp ce greutatea poate fi modificata de cea mai mica tulburare digestiva, cresterea in lungime este mult mai greu influentata. De aceea se spune ca sugarul are varsta taliei si nu a greutatii sale.


La nastere:Baieti: 3110-3790 Lungime:49,5-52,5 Fete:2840-3760 L:48,9-51,7

1 luna B:3610-4730 L:51,7-56,7, F:3450-4510 L:50,9-56,3

2 luni B:4500-5700 L:55,1-60,5 F:4010-5570 L:53,8-59,8

3 luni B:5130-6650 L:57,9-63,9 F:4790-6090 L:56,6-62,2


Nadina, mama de Serban (20 aug 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna seara dragalashelor,

E oficial sunt racita cobza si l-am captusit si pe cupil. Noroc ca la el nu e prea rau si sper sa nu se agraveze adica tuseste un pic si are muci mai multi ca de obicei. Doamne ajuta ca nu face febra. Sunt un pic nelinistita ca vine weekend-ul si daca se ingroasa gluma "urgenta" scrie pe noi ca aici nu-ti vine pediatrul acasa si nici nu lucreaza in weekend. Cum ziceam si data trecuta, stau cu ochii pe el ca pe butelie sa-l vad cum evolueaza, ii iau temp de 2 ori pe zi cel putin.
Am vorbit cu pediatra le tel si mi-a zis sa-i dau un sirop de tuse de 2 ori pe zi si niste picaturi in nas seara la culcare si in rest sa-i curat nasul des cu ser fiziologic. Vad ca el are o stare generala buna, e vesel mai ales dupa ce mananca, parca a dormit mai mult in timpul zilei azi. Dar cand trebe sa-i curat nasul stricam rau de tot prietenia, e jale mare.

Noi cam cu asta ne laudam.

Felicitari si La Multi Ani sarbatoritilor de azi, Serba Andrei, Tudor Gabriel, Dennis Sven, Milan si mentiune speciala pt nepotzelul Fabianoa, sa fiti sanatosi si iubiti.

Parca mai vroiam sa zic ceva dar am uitat, revin daca-mi aduc aminte.

Pupici, weekend placut,




Anto si bebe Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Multumim de informatii Simodina!
Anto, sanatate multe pentru tine si bebe Victor!

Mi-am vandut vechiul carucior si patutul de lemn! Nu am crezut ca le vand asa rapid. Mai am de vandut un scaun de masa 3 in 1.



Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Scoala de Ski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Jadi esti o scumpa, multumesc de raspuns. Nu am mai trimis PM ca iar te directiona si tot asa....

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Scoala de Ski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Codruta, multumim frumos, .

De ce ai vandut patutzul, nu-l mai folosea sau ai luat altul?

Si eu am citit ca premergatoarele nu sunt bune, mai ales din cauza pericolului de accidente. Nici noi nu ne vom lua.

Cu adormitul seara la noi e asa: ori adoarme la san si chiar daca se trezeste cand il pun in pat re-adoarme repede; daca nu adoarme la san il pun la el in pat dupa ce mananca si in general nu plange, face un pic de gimnastica si apoi adoarme; daca e agitat ii dam o suzeta si-l mangaiem un pic pe cap tinut de manutza si se relaxeaza imediat; deci din punctul acesta de vedere si mai ales in compaatie cu primele saptamani s-ar putea spune ca avem noroc;
Ziua mai face fitze, nu doarme prea mult si are perioade cand nu se linisteste decat in brate, mai ales seara dupa ce vine sotzul (auto-intitulat "camila"), cred ca are un reflex deja.

Pa,

Anto si bebe Victor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Fetelor ma lamuriti si pe mine ce este TCM? ca eu am reluat toate mesajele ca sa va cunosc mai bine.

Vera, mama Iuliei Maria


POZE IULIA
http://community.webshots.com/user/godzila_sobolozaurul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maddy77 spune:

Dani_flor,cred ca ai dreptate,se pare ca a durut-o si burtica..avea niste gaze..
Mi-a dormit azi 3 ore asa ca e cat de cat bine...sper ca la noapte sa doarma ca altfel sunt terminata.

Anto am fost si noi raciti,a luat-o copilul de la noi..a facut rosu in gat si tuse si muci la greu..acum suntem aproape vindecati,am luat tot asa sirop de tuse si ser fiziologic la greu in nasuc.

Nicole,de la ce spital e ortopeda care a venit la tine?Ai fost multumita?Ca si eu vreau sa-mi mai consulte cineva fata si daca vine si acasa e si mai bine..

Mergi la inceput