Grupa sanguina si dieta (dietele)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Dana, asa este, ai retinut cat se poate de corect.
E clar, stilul de viata al tipului este usor exagerat, noi trebuie sa ns straduim, ca in limitele restrictiilor (fizice, sociale, profesionale etc) pe care le avem fiecare sa ne facem propriul stil sanatos, luand din recomandarile generale.

Personal, sunt din grupa AB...si culmea, eu iubesc lactatele. In fiecare zi beau lapte...Imi este foarte foarte greu sa tin post tocmai din cauza laptelui...acum faza cu transmiterea informatiei genetice sai a codului genetic prin alimente, eu cred in asta, dar aplic metoda strutului...ideile erau prezente si in niste carti ale lui Pavel Corut, astea cu laptele de vaca ccc care e contraindicat sugarilor. In contiunare, adeptii acestei teorii sustin ca "informatia" transmisa prin carne este cat se poate de nociva, animalul respectiv a fost ucis, el a suferit, s-a speriat etc etc, deci contine fragmente toxice...cat despre lapte, inclin sa cred ca vaca care ne da lapte nu prea sufera si o da sa zicem aproape de buna voie, deci nu contine asa ceva, dar e doar o convingere personala .
Ca o concluzie, eu cred ca odata ce avem un stil cat de cat sanatos, rezultatele se vad incet, dar de la sine, o spun din experienta. Si e mult mai sanatos sa slabesti incet, de genul 1/2 kg pe saptamana sau la 2 saptamani. Rezultatul este durabil. Recomand dieta in functie de grupele sanguine...



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanuelaan spune:

buna nu stiu cat este de important respectarea acestui regim dar din ceea ce spunea acel domn nu prea mai avem ce manca si tinand cont de faptul ca suntem manici care alaptam sau vom alapta nu stiu ce va mai manca acel copil, nu sunt deacort cu faptul ca suntem gravide sau alaptam si avem voie sa mancam cat vrem dar totisi, si la preturile care sunt, el vorbea despre brocolii parca sar gasi pe toate drumirile cel pitin la iasi greu se gaseste. eu cred ca o viata echilibrata din toate punctele ve vedere va rezolva toate problemele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

ema, eu dupa ce am descoperit broccoli, adica de curand oricum, acum 2 ani, nu mai pot fara el...il cumpar din Metro sau Billa...in rest nici eu nu-l gasesc in piata sau la aprozare decat absolut accidental...e foarte foarte bun si le place si copilasilor.



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

Dragilor, am citit si eu putin dintr-o carte despre alimentatia potrivit grupelor de sange. Nu mi-am obosit creierul bovin sa retin numele autorului, dar cand am ajuns la teoria potrivit careia eu n-ar trebui sa mananc lactate pt ca am A2, am dat cartii ignore. Fara lapte as putea trai, dar fara iaurt si branza nu. Am mai auzit ca laptele de vaca e aliment nespecific pentru om, dar sa fim seriosi, ce aliment e specific? Ca toate sunt super-preparate si tratate de nici nu mai stii ce manaci. Eu am avut toata copilaria probleme cu asimilarea calciului, de vreo 12 ani mananc zilnic iaurt si acum am inceput sa stau binisor la capitolul calciu.
Am mai citit acolo ca cea mai buna pentru mine e anghinarea. La cat e de scumpa nici macar n-am gustat vreodata.
Lapte si branza din soia? De aia modificata genetic? mai bine nu.

Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:


Mie dieta pe grupe sanguine mi se pare o completa aiureala!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana1974 spune:

Maiiii Nadina si Mira, nu mai fiti asa de categorice , luati-o si voi ca pe o adunatura de reguli orientative...luati ce va convine si ideea e cred sa nu exageram, din nici un punct de vedere...pai daca luam ca atare orice dieta, poate sfarsim prin a manca doar iarba...pe mine sincer ma ajuta.

Serbanica talharica



ce-si face omu' cu mana lui se numeste lukru' manual ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_j spune:

Cartea care descrie dieta asta e scrisa de Peter D'Adamo. Eu tin acum regimul asta deoarece fac o cura de detoxifiere de la Fulga, si e recomandat si in cartea lui acest regim, in paralel cu consumul de argila.

Pareri pro aici: http://www.dadamo.com/
Pareri contra aici: http://www.acu-cell.com/btd.html





Gabici
'Be yourself. Everybody else is taken.'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Am primit si eu un articol exact pe tema asta....articol de pe un site de profil ...care spune cam asa:

Daca ai grupa sanguina 0, este indicat sa folosesti o dieta bogata in proteine animale si sa faci cat mai multe exercitii fizice. Succesul acestei diete se bazeaza pe consumul de carne slaba, fara adaos de chimicale, a carnii de pasare si a pestelui.

Daca grupa ta sanguina este A, te regasesti intr-un stil de viata vegetarian. Iti este benefica o alimentatie bazata pe proteine din soia, graminee si vegetale. Se recomanda consumul de alimente in cea mai naturala stare posibila: proaspte, pure si organice.

Dieta grupei B este echilibrata si complexa, incluzand o mare varietate de alimente. Este cea mai buna combinatie dintre regnul animal si cel vegetal. O alimentatie sanatoasa pentru grupa B trebuie sa includa: carne rosie, peste, lactate, legume si fructe. Daca ai aceasta grupa de sange, tolereazi aproape toate fructele, in special ananasul, strugurii, bananele si prunele. Este bine sa consumi in fiecare dimineata la sculare un suc intaritor (fructe sau legume), benefic pentru sistemul imunitar si digestiv.

Foarte rara, grupa sanguina AB este complexa din punct de vedere biologic. Pentru scaderea in greutate, trebuie restrans consumul de carne, astfel poate fi suplimentat consumul de legume. Trebuie evitat consumul de grau pentru ca tinde sa acidifieze tesutul muscular. Daca ai grupa sanguina AB, vei utiliza mai eficient caloriile atunci cand tesuturile sunt usor alcaline.

PRO:
1. ai libertatea de a manca variat, dar toate alimentele trebuie sa fie proaspete, naturale
2. pentru grupa B accentul se pune pe echilibrarea starilor fiziologice si emotionale; daca respecti dieta cu strictete, vei slabi aproape un kilogram din prima saptamana
3. si aceasta dieta iti recomanda sa faci exercitii fizice
4. ai avantajul de a sti exact ce iti este recomandat si ce nu; trebuie doar sa-ti cunosti grupa de sange…

CONTRA:
1. Daca ai grupa sanguina A vei depozita, in final, carnea sub forma de grasimi. Produsele lactate sunt slab digerate si produc insuline- un factor care incetineste metabolismul. In plus, produsele lactate sunt bogate in grasimi saturate, care afecteaza inima, duc la obezitate si diabet.
2. daca nu esti motivata, nu-ti va lua nimeni kilogramele cu mana – chiar daca nu vezi rezultatele din primele zile, persevereaza!
3. nu este indicat sa folosesti aceasta dieta mai mult de 2-3 saptamani; in timp ce scazi in greutate s-ar putea sa ai probleme cu organismul. Poti folosi aceasta dieta pentru a da startul unui program special de dieta
4. trebuie sa inveti lista cu alimentele recomandate si sa o porti dupa tine pana te asiguri ca ai invatat s-o respecti cu strictete


Mai stii cum te strigam pe-atunci/Icoana cu picioare lungi...
Veneai pe rau sau rau erai/Curgeai in mine pana-n rai...

Krelia...viitoare printzesita
26 august 2006
"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ryokan spune:

Am inteles ca personajul de la televizor arata bine. Daca foloseste un sistem de alimentatie asociat cu grupa sanguina, atunci ar fi posibil sa aiba dreptate. Cand cineva promoveaza un regim alimentar, un regim de viata, poate fi "evaluat" dupa cum arata.
Daca sistemul asta al dietei in functie de grupa sanguina a functionat cel putin cu un om, de ce sa nu ma folosesc de el ? Numai asa pentru ca a fost prezentat la OTV ?
Mai fooseste cinva acest sistem ? cu ce rezultate ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Fiindca veni vorba, e cineva pe aici care a tinut regim in functie de grupa sanguina? Si cu ce efecte?
Eu am gasit ceva informatii pe 121.ro dar pt grupa mea (A) erau niste chestii cu care nu aram deloc de acord: adica dintre legume nu erau considerate bune cartoful, rosia, varza, vinetele.
Dar ce sa mananc? Numai soia? Sau sa incep sa pasc iarba direct?

Daniella, mama lu'Alexis

Mergi la inceput