Greutatea de la eco idem greutatea la nastere???

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Nu cred ca as avea alt termen de sarcina pt ca pana acum la 3 eco-uri a corespuns varsta sarcinii cu masuratorile la fix. Chiar la fix....eu cred ori ca am diabet si copilul a crescut din zaharul ce il primeste dintr-o data foarte mult, ori am prea multa apa...Lunea viitoare merg la eco si ma voi lamuri ce si cum.....Dar nu exclud si posibilitatea ca totusi sa nasc mai devreme decat de termen...cine stie.

(poze mami,tati si bb)

(evolutia bb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Amonar, scoate-ti pur si simplu ideea cu diabetul din cap!Te inteleg si stiu f.bine ca in sarcina starile sufletesti alterneaza. Si cu eco, citeste primele mele postari la acest subiect, io 100% nu mai cred in ele cu masuratori cu tot.
Si cu mult lichid, placa asta mi-a batut-o mie medicul tot timpul cind ma plingeam ca nu mai pot si eco arata sub 3kg. Oricum citeva saptamani tot trebuie sa mai astepti.
Si nu te mai gindi la diabet, fa testul de glucoza, care e super naspa, ioa am crezut ca o sa vomit zile in sir dupa si te vei linisti, ai sa vezi!
Aveti grija de voi!
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amonar spune:

Pai, nu stiu daca e acelasi test dar eu am fost sa mi se ia sange pt diabet de gravida...nu stiu cum se numeste. Dar a fost chestie doar de luat sange. Asa vor vedea ei daca am sau nu diabet de gravida...

(poze mami,tati si bb)

(evolutia bb)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Nu e acelasi test, eu am facut un test si in ultimele saptamani si dupa nastere, nu mai stiu exact(cit de repede se uita) parca 2 pahare mari de apa cu glucoza(si e dulce de mori) la interval de 2 ore si luat singe din deget. Dar daca tie ti-a luat numai singe, nu stiu.........
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

marja de eroare aprox. 500g. 3,150kg cu 4 zile inainte de nastere, 2,580kg la nastere. fetita absolut normala, papa acum sa recupereze. totusi daca e ecograful 2d si mai vechi, mai bine dai un ban dar stai in fata... deci programare cu o luna inainte la dr. Iosup de la Diagnosis. costa cam 1.7 mil. dar se merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

echo: 3.300, la nastere: 2.750.

cristina, mama de radu (09.10.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

pai sa va zic cum a fost la mine:
la 38 de saptamani (erau, de fapt, 37, ca eu am ovulatie mai tarzie, si stiu sigur asta), dr zice: bb e mare, vino sa facem o eco mai performanta la spital,peste o saptamana, super - aparat, n-a dat erori mai mari de 100 de grame.
la 39 de saptamani fix, ecograf performant: bb 3.900, deci mare
eu voiam sa nasc oricum normal, colul era deja deschis...
asa ca decidem sa vin la 39 de sapt jumate (daca nu se intampla nimic pana atunci) sa-mi induca nasterea.
pentru ca altfel era copilul prea mare si mi-ar fi facut cezariana, tot atunci, si tot pe-acolo eram.
ma duc io luni dimineata cu boccica la spital, stau ca nu ma dilatam, pe la 4 mi se rupe apa, la 6 se schimba tura la moase si vine una super-mega -meseriasa.
stam noi de vorba, ea spune dupa ce ma pipaie putin: copil mare. io-i spun: da, 3,900. ea... ei, pe naiba, asta are 4 kile jumate.
eu, in gandul meu: ei, ce stie asta chestii, eu am fost la ecograf, sunt jmekera.
la 11 noaptea nasc : bb = 4.450
eroare ecograf: 550 g
eroare moasa: 50 g
concluzia... fara concluzii
si n-a fost infioratoare nasterea. am avut doar ceva pb cu epiziotomia, pentru ca am facut alergie la antiinflamatoare si s-a vindecat "pe viu"
nastere usoara si bebei sanatosi

c & andrei-ardei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kid2003 spune:

eco cu aproape 2 saptamani la Iosup: bebe mare, 3.600, se face cam de 4 pana nasc
eco cu 3 zile inainte de nastere la dr meu la cabinet: bebe mare, cam 3,900, facem cezariana ca nu iese normal.
nastere, peste 3 zile: cezariana: bebe micutz (bine, nu foarte mic dar nici uriasica pe care o asteptam), a avut 3.100.
Am ajuns acasa si ne-am dat seama ca nu aveam haine asa mici, toate erau 0-3 luni sau mai mari. A fugit tati sa cumpere haine de 50 de cm (0 luni) si in sfarsit a fost si matza bine imbracata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_Hawk spune:

Echografie cu o zi inainte de cezariana 3300g...greutate la nastere 3320g...deci nenea doctorul al meu are oki de vultur si experienta vasta in echo......de asta il iubesc io!!!



Io de beba_mica (13.04.2006)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liliann spune:

ecografie cu cu 3 sapt inainte la nasc la dr suciu : 2,900 kg
zic:cat se face pana nasc? el : mai ia 100 sau 200 g
nasc. bebele avea 3.100 kg
deci dashtept doctor, mi0a placut de el, si urmatorul bebe tot cu el o sa-l fac aaaaaa...nasc

Mergi la inceput