Greutatea de la eco idem greutatea la nastere???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Si la mine a nimerit tot Iosup, dar cel mai mult m-a impresionat faptul ca desi mi-a iesit de 2 ori triplu test pozitiv, el m-a asigurat ca bb este sanatos!
Ca un dr sa afirme asta la 20 de saptamani, doar pe baza unei ecografii morfologice, deci 2d, nu 3d sau 4d, e mare lucru si nu sunt singurul caz in acest sens.
Pentru mine e cel mai bun ecografist de sarcina si daca la urmatoarea sarcina voi fi in Romania, tot la el ma voi duce.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta raducu spune:

Crinuta.....de acord cu tine...
Il apreciez pe Iosup...doar ca stau foarte stresata cu kilele astea..La noi..
100 de grame sunt extrem de importante...
Dana.....multumesc.
Nicole
35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

La 32 de sapt mi-a zis dr ca are 2100 - 2200g si la nastere -adik la 33 sapt- a avut 1 750g dar perfect sanatoasa!

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=63110" target="_blank"> ALINA-LUMINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

din cate am citit pe acest forum, ecografiile din ultimul trimestru de sarcina au dat erori considerabile.
Este si cazul meu, am nascut la 37 de saptamani si 3 ecografii aratau ca bb va avea 2,3-2,5 kg si a avut... 3,2 kg!
Mai am o prietena care s-a panicat toata cand i-a spus dr. ca e prea mic bb, ca nu are 2,6 kg cat ar trebui la varsta respectiva de sarcina si a nascut un baietel mai mare decat fata mea.

Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La ecografia de 38 de saptamani mi-au spus ca bb are pe la 4 kg. La 3 zile dup`aia nascusem o fetita (care s-a grabit) de 3,700 kg sanatoasa !


Daria & Giulia (2004 08 16)
Haideti la bazar sa-l ajutam pe ALEX !
Supercopiii iulie/august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Si noi la mamici avem cateva cazuri in care nu s-a potrivit eco cu greutatea reala a bb,a fost mai mare decat estimat.Chiar o mamaica a trebuit sa nasca cu putin inainte de termen si bb era maricel bine mersi,alta a stat paan la 40s cu frica pt ca dr i-a estimat ca bb e micut tare si a fost de peste 3kg.
Nu iti mai face probleme,o sa fie bine!
Nastere usoara si un bb sanatos si mancacios!


de fetita cu fundita

Uite atat suntem de mari


POVESTEA MINUNII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

La mine s-a intamplat sa se insele cu fix....16 grame

Joker...mama de ied zapacit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta raducu spune:

Ema..ce fain ar fi sa fie si la mine estimarile in minus..si fac o fetita de 3 kilograme...
Multam de raspuns...
Joker...super diferenta...
Sa dea Domnul sa va dau vesti cind se va naste bebelina mea..ca a avut mai mult fata de eco...
Eu chiar nu tin sa nasc o grasana..doar sa fie peste 2500 g...
Nicole
35+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Da...isi trecusera o marja de eroare de 230 de grame.Au scris 4467 de grame plus minus mai sus amintitul 230...dar era de -17....

Joker...mama de ied zapacit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

La prima sarcina, nu mai stiu exact, parca a fost estimat cu 1 sapt. inainte 3kg si in urmatoarea sapt.37 mi s-a rupt apa, bb a avut 3,200kg.
La a doua nastere la 3 eco la aparate diferite in ultima saptamana inainte de nastere(care a fost la cererea mea ca nu mai rezistam, termenul era peste 2 saptamani) aratau ca bb are cca. 3kg, ca va fi prematur....si mi-au indus nasterea am ajuns la cezariana de urgenta ca au relaizat pe ultima suta de metri mosele ca bb e muuult mai mare si a avut 4,350kg si 57cm, nu stiu cum a fost pozitionata de nu o putea masura corect. Eu in eco 100% nu mai cred.

Nastere usoara si un bb sanatos
narcisa

Mergi la inceput