Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Buna dimineata fetelor!

Ina, stai sa-ti zic flow-ul de la administratia financiara (AF), nu de alta, dar poate te gindesti sa faci greseala sa te intorci in romanica: se depune declaratia primavara; toamna-iarna trebuie sa mergi la AF sa faci cerere ca vrei sa-ti elibereze decizia (rezultatul: ai de dat sau de primit); apoi dupa citeva zile din nou la AF sa ridici decizia, iei alt formular pe care il completezi cum ca vrei banii aia, faci copie dupa decizie (de parca ei n-ar avea-o in computer) si specifici din nou daca ii vrei in cont sau cash (optiunea din primavara nu conteaza); te duci pe la 2 birouri sa iti semneze hirtia asta, si apoi astepti banii. Eu sint la etapa cu completat optiunea cont sau cash. Inca o data, felicitari ca ai scapat de administratia romaneasca.
nicole, o sa-l intreb pe sot diseara de unde a luat calciu; si la mine mai mult ii curge decit inghite, dar tot mai ajunge ceva si in stomac.
Nadina, poate tu ai gasit ceva frumos pentru cupii la Mobexpert. Eu n-am avut norocul asta.
Bianca, si Miruna isi molfaie limba, dar nu-mi fac griji din cauza asta.
oana, sanatate multa lui Andrew!
Ramona, sa va faceti bine amindoua!

Noi am avut iar musafiri, s-a stresat copilul si a plins un pic seara, plus ca a adormit dupa 10. Cred ca o sa scriu mare pe usa ca nu primim musafiri, ci ne deplasam noi pentru socializare si prezentat copilul. Demarez si eu actiunea cu alocatia in cont, sa vedem cit imi ia.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Codruta ai dreptate e Baby Drink. Eu nu m-am gandit sa ii dau cu apa plata dar cred ca e o idee mai buna.

Vera, mama Iuliei Maria


POZE IULIA
http://community.webshots.com/user/godzila_sobolozaurul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

'neata mamici si pitici!

Intai de toate santate multa Mariei (tangerine) si lui Andrew (oana), bolnaviori. Sa se refaca repejor si sa fie iar veseli si ghidushi cum le sta bine bebeilor.

Sanatate si Antoanelei si sa nu ia Victor de la ea raceala. Ne gandim la voi, ca nu v-am vazut de cateva zile.

Ioana, probabil ca la Cluj sunt mai cooperanti cei de la AF fiindca exceptand completarea declaratiei in primavara si luarea la cunostinta a deciziei (trimisa prin posta) nu am avut alte contacte imperios necesare cu ei. Si stai fara grije, daca depinde de mine, nu ma mai intorc la administratia romaneasca oricare ar fi ea cel putin 50 de ani de acum inainte. Chiar ma gandeam WE trecut ca regret ca n-am plecat din Romania cand mi s-a oferit prima ocazie acum 10 ani! Dar m-a tinut locului gandul ca sunt singura la parinti si sa nu-i las singuri. Si acum tot la 2000 km de ei traiesc! Ce ti-e scris in frunte ti-e pus!

Intrarea la cresa de la 1 februarie ne-a decalat programul de vaccinare (printre altele), asa ca ieri am fost la doctor sa ne vaccinam (Infran hexa si Prevenar). Riscurile de contagiune la copii in cresa sunt exponential ridicate si vreau sa reduc cat se poate din ele. A crescut mai bine Ilinca luna asta (700 g si 4 cm) asa ca am ajuns si noi la 6,5 kg si 66 cm. De aseara e cam somnoroasa Ilinca mea si cand nu doarme e cam mamoasa; efectele vaccinului.
Sunt in continuare suparata pe al meu sotz care este "pedepsit".
Nu stiu cum vom proceda cu diversificarea care ar trebui sa o incepem dupa 6 luni si nu prea vad cine o sa-i dea la cresa cate o lingurita de suc la masa de la ora 10! Asta e alt motiv pentru care as fi tinut-o acasa pana in septembrie. Si pentru care sotzul meu mai incaseaza una Barbatii astia sunt niste comozi si niste miserupishti grupa mare.



poze cu "Zmeoaica"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Asa imi pare de rau cand aud de vreun bebe bolnavior!!! va doresc sanatate si bebeilor si mamicilor Oana, Ramona.

Godzila, poti incerca cu apa plata. Eu am intrebat in stanga si in dreapta si am ajuns la concluzia ca e mult mai pura apa plata si mai indicata decat apa fiarta.

Noi ne facem ca porcusorii cand papam cu lungurita suculetul. Ma bate gandul sa i-l bag in biberon, dar cand ii bag in el si banana si mar ras si branzica...nu mai iese prin tetina. Asa ca incerc sa o invat zu lingurita.
Ioana, si eu vreau in cont alocatia.

Am fost sa vad de ce nu imi vireaza astia banii de pe concediu (din iulie-octombrie) Mi-au raspuns ca acum sunt ocupati cu mutatul dosarelor dintr-un loc in altul si nu au timp de astea., sa vin peste o saptamana. De jumatate de an nu mi-au virat banii (firmei)



Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Scoala de Ski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tangerine spune:

multumesc pentru urari si ca imi sunteti alaturi

am vorbit cu doctorul si zice ca ar fi bine sa mai stam inca o zi in spital(asa zice in fiecare zi); macar ne-au mutat intr-o rezerva unde e maria singura si cu insotitorul

ca sa va inveselesc definitiv, luni am aflat ca i-a murit tatal bonei, asa ca sapt asta n-a putut veni si in consecinta a venit soacra-mea de la miercurea ciuc sa stea cu maria; sper ca luni sa se prezinte bona-asa mi-a promis, altfel sunt in pom si pomu-n aer

Ramona si bebelina Maria (10.09.05)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Ina, mai bine mai tirziu decit niciodata. Noi tot aminam, parca vad ca ma apuca batrinetile in romanica, stind la cozi.
Irina, felicitari pentru bona! Si uite asa am ramas singura mama inconstienta fara bona.

Ioana, mama Mirunei (25.08.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Am aflat astazi si o veste buna: anul asta am 49 de zile de concediu, la care se adauga cele 19 zile "feerice" (libere) oferite de institutie. Asta face un sfert de an de concediu! Pacat ca nu pot sa-mi iau acum in continuarea CM, ca ma asteapta aia la birou ca pe soare si luna



poze cu "Zmeoaica"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Pe cutia de la Baby Clam scrie ca se dizolva un plic la 100 ml de apa, in fine eu asa am facut
Problema la noi e ca nu stim sa papam din bibe ci numai tit, D-na dr. nea zis sa-i dau cu siringa de palstic cand vreau.
Asa sunt astia care sug numai titi. nu stiu la altceva, dar trebuie sa-l invat odata. Nici suzeta nu vrea, Doamne fereste! de zici ca ii bag otrava in gura.
Nu stiu cat ceai sa-i dau seara de exemplu, intre mese bineinteles.
Azi dimineata i-am dat 2 seringi de 5 ml.....oare e putin, e mult?
6.300 avea in 7 ianuarie, acum nu stiu cat are.
Calciul incepem de maine sa ii dam.
Ramona, imi pare rau de voi, dar rabdare si va faceti bine!

Hildi





http://community.webshots.com/user/hildegard122

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Hildi, eu zic sa incerci sa ii dai cu bibe. baby Calmul, la mine pe prospect sa fac infuzie in 100 ml apa fiarta (ca ceaiul obisnuit).
Ina, poate la vara iti folosesti zilele de concediu sa stai cu fetita.

Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)
Poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60154" target="_blank">Povestea nasterii & www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Varsta lui Petra

www.euroski.go.ro" target="_blank">Scoala de Ski

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Ramona, Oana, multa sanatate bebeilor vostri !



Carmi

Foto bebe Fabiano

Mergi la inceput