Pia ( cerere de detalii)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Offffff Gabi stii cat m/am rugat eu dupa embriotransfer, cat am stat acolo cam o jumatate de ora, ma mangaiam pe burtica si vorbeam cu bebeii sa stea cuminti acolo...cred ca toate care trecem prin asa ceva in acele momente ne rugam la D-zeu chiar daca n/am adus niciodata in discutie asta.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Va multumesc pentru raspunsuri chiar daca problema mea nu e legata acum de FIV.
Spermograma am facut-o in Nov. 2002, la Medsana(De dr Soare nu am auzit decit de la voi asa ca nu vom merge la el). Rezultatul nu e stralucit-Hipospermie. Sotul meu a mai facut niste analize hormonale dupa aceea si i-au iesit bune, dar timpul a trecut si are abia 1luna si jumatate de cind ia VitE si Zn. Ar trebui sa si-o repete dar nu as vrea sa fie prea repede ca sa mai continue tratamentul si poate rezultatele vor fi mai bune.
Gabid, problema e ca, din ce am vazut de la fetele din spital, trompele se pot infunda iarasi, si in plus, eu m-am operat anul trecut in mai de fibrom. In variantele cele mai pesimiste fibroamele se pot reface si ele. Asadar sintem presati de timp.
Eu am facut 2 luni perfuzii, primele 2 au avut permeab 2 apoi au fost cu 1. Dupa perfuzii nu am facut HSG. La Giulesti acum nu funct aparatul si poate ca din cauza asta nu mi-a recomandat-o dr-ul(!).
Acum sint inca nehoatrita. Poate pina in mai vom apela la IA nu vreau decit sa aleg calea cea mai buna si sa nu treaca timpul.
Voi stiti la fel de bine ca mine si ca toate de aici ce inseaman o nereusita urmata de noi incurajari si sperante...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Oh..in sfarsit!
Al meu sot este placat si nu pot sa merg la el la net....
Sunt in oras si aici merge ca dracu...am stat un ceas pana s-a incarcat pagina de raspuns...OHHHH
Karula,

Da, suntem niste barfitoare! Hi Hi hi...DAR DIN ALEA CA SI URSITOARELE, DE BINE ( speram sa nu ajungem ca babele alea rele...)

Gabi,
S-a topit zapada, dar dimineta era inghetat afara( apa in balti...).La Sinaia este mai cald, dar zapada pe partie este...

Pia, toata bafta maine, sa ai si multi sa ai si mari...( multi ca sa fi tu calma, mari ca sa ai bb frumos si mare...)Trebuia sa reusim! Constat ca din cand in cand ne mai "inmultim" pe subiect, dar tot parem niste "ciudate" astea cu FIV-ul...
Pia, oare cum a reusit D-na. respectiva sa fie in acelea 6?! Nu ai intrebat care este calea de urmat?Cum , cine ...cum a ajutato?

Karula,
am inteles ca omul vine luni.
Poate te cheama imediat, dar nu ar fi o solutie sa aflii de la asistentele ( "la care ai pile") cand este programat urmatorul embriotransfer ?
Ma bag si eu ...si-mi extind nerabdarea si asupra altora...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Ileana multumesc mult mult de tot..maine va dau de veste.
Am intrebat-o si a zis ca si-a depus dosarul (afland toate astea de la tv) prin posta catre Minis.Sanat. si ea a fost una dintre cele extrase. Dosarul constand in mare din: adeverinta de salariu sot si sotie, tot dosarul privind sterilitatea si recomandarea dr. ginecolog. A spus ca n-a avut niciun fel de pile (daca a spus adevarul sau nu n-am de unde stii). A spus ca a mers de nnn ori la Minis. dupa ce a fost extrasa si ca este o birocratie infernala acolo de ii venea sa se lipseasca de asa ceva, dar uite ca pana la urma a reusit si era in tratament la Niculescu. Era f.suparata deoarece raspundea greu la stimularea si Niculescu i-a spus ca o sa mai aibe nevoie de injectii Puregon si ea nu prea avea bani de ele (decat 7.mil.toti banii). V-am spus ca Min.Sanat.nu platea decat jumatate din tratament (niste nesimtiti, la tv.n-au spus asa ceva) si doar pt.o singura procedura. Era f.speriata cand a auzit ca eu n-am reusit din prima, desi eu i-am explicat ca ea poate avea noroc. Exact cum spunea Gabi FIV-ul este o loterie.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Da...eu care sunt sceptica din fire nu pot sa cred ca cineva aude la Tv SI SE DUCE SI-SI DUPUNE DOSARUL...SI IESE DIN URNA...
Rahat romanesc...orice dosar depui in Romania nu este bun din start daca nu se da importanta tipei de la ghiseu, si nu iese la extragere dacat daca ai dat banul ca sa iasa...
Eu nu cred in asta...este ca si loteria de America...toti care ies, sunt tineri, cu studii superioare, entuziasti si eventual si cu copil mic ( de preferat baietel...).

Sa imi revin din secunda in care am crezut ca te poate face ceva in ajutorul nostru Statul Roman...
Bafta maine! sa ne ti la curent...


A...faza de tot rahatul...astazi au emis mandat de arestare pe numele lui Andrei Gheorghe ( Pro FM)...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Gabi, am cautat pe net, dar numai Puregonul si Pregnylul sunt produse de Organon, firma care are reprezentanta in Budapesta. Menogonul este produs de alta firma (poate se uita Pia pe prospect). E drept ca Budapesta e mare, dar e si taaaare frumoasa, eu m-as duce cu orice motiv sa mai dau o raita. Nu cred ca ti-e greu sa gasesti chiar sediul firmei (ai vazut cum arata din poza de pe site), in Budapesta sunt birouri de informatii si harti la orice colt de strada. Dar pana nu-ti zice exact cu ce vei face tratament e riscant sa intreprinzi ceva in acest sens. Zi-mi ce sa fac cu napraznicul...
Ileana, urmatorul lot e sigur in mai, dar data exacta se afla cam cu doua sapt. inainte. Eu am aflat cand fac extractia inaintea lui Ancar (!!!), eram la injectie cand au sunat grecii si au zis ca vin pe 19 martie si mi-a zis asistenta. Doar de greci depinde, dar data orientativa ti-o poate spune Ancar, ca se fixeaza lotul de comun acord "in jurul datei de...".
Si, nu in ultimul rand, PIA! Asteptam sa auzim cum stai cu productia Avicola. Sa nu care cumva sa apari pe aici cu mutrisoara trista!...
Pupicei,
k.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Buna fetelor, am vesti ceva mai bunicele, am produs 7 foliculi, 4 pe OS si 3 pe OD si sunt de 11-12 , dar ovarul drept este cazut si ca sa-mi extraga cei 3 foliculi trebuie sa-mi treaca prin uter (l-am pus pe ganduri pe Niculescu cica la noapte n-o sa doarma pt.ca este o procedura mai grea ....spusele lui), sper ca totul sa fie ok. Si data trecuta mi-a strapuns uterul dupa un folicul mare si frumos si n-a vrut sa-l rateze, asa ca nu-i problema. Mai fac 3 zile injectii, iar luni iar la ecografie unde se va hotari cand are loc punctia. Din ce-am discutat cu ei au spus ca probabil marti sau miercuri va avea loc punctia, de data asta a mers ceva mai greu stimularea. Ei m-au incurajat si-au zis sa nu fiu suparata ca sanse sunt slava domnului. V-am zis de pacieta lui de 43 ani care avea un copil prin FIV si il vroia pe al doilea, a REUSIT este insarcinata si avea doar 4 foliculi, deci se poate si la o varsta mai inaintata (eu am spus ca probabil varsta este de vina ca raspund asa greu la stimulare). Deci exact cum spuneam toate aici, fiecare cu norocul lui.
Sincer va spun ca deabia astept sa treaca zilele si sa vina odata ziua de 1-5 Mai ca sa aflu rezultatul. Cu moralul acum stau foarte bine, cu D-zeu inainte, ce o fi o fi.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

URA!!! Asta da crestere, Pia! Sunt cat se poate de mandra de tine si pentru realizare, si pentru moral! Mai e asa de putin pana marti... iar asteptarea de dupa va trece si ea mai usor cu sarbatorile, atmosfera de Pasti. Noi nu plecam nicaieri, stam pe baricade sa-ti facem galerie.

Te foarte pupam!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:


VA MULTUMESC FETELOR si stiu ca-mi sunteti aproape.
Norocul meu ca am net si acasa (chiar daca se conecteaza ceva mai greu) ca nu stiu ce m-as face fara voi saptamanile viitoare. Am ajuns dependenta de forum, dar tare ma bucur ca v-am descoperit. De data asta mi se pare mai usor sa trec peste tot, incurajarile si cuvintele voastre imi dau multa speranta ca voi REUSIIIIII.
In toamna mi-a fost f.greu sa trec prin asta, chiar daca prietenii si familia au fost alaturi de mine, ei n-au putut sa inteleaga prin ce emotii treci si cat este stresul de mare in asemenea momente.
Karula scumpa mea cand mergi sa vb.cu Ancar pt.embriotransfer? poate poate luna asta ti-l face. Stiu ca ei au spus ca in toamna dar poate(daca ai spus cumva cand, imi cer scuze cred ca am uitat eu)organismul s-a refacut ai ai sanse luna aceasta.

PS: Nu stiu ce sa-i fac sotului are niste emotii groznice si un gol in stomac de fiecare data cand mergem la dr., n-a avut emotii la primul FIV ca acum ( ce o fi in mintea lui saracutul si n-are curaj sa-mi spuna).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Super PIA!!!
Acum cu recolta esti mai multumita, pt. moralul tuturor a fost vestea aia cu pacienta de 43 de ani...este bine...Suntem pe calea cea buna.
Iar noi suntem aici...si langa tine, si cu tine!
Trebuie sa ne ti la curent..
Deci ti-a prelungit stimularea...tort imi pare putin ( ca timp , nu stiu fiole), fata de Karula...

Ca veni vorba...eu ziceam Karula ca poate aflii de la asistente cand este embriotransferul, ca poate iti face si tie...nu? Te-ai rafacut...ce motiv ar avea sa nu-ti faca?

Eu nu am cum sa prind mai-ul...doar sa mai bage o luna intre aprilie si mai...

Numar zilele pana ajung la Ancar....

Mergi la inceput