Alaptatul dupa cezariana sau nastere normala

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

noe cand e vorba totusi de ceai ...la mine vine altfel ! indulcit! of course ... dar nu cu zahar ci cu miere. Sunt o mare iubitoare de miere de albine !
De ce spui neindulcit, of course? E rau daca il beau indulcit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Am nascut prin cezariana, laptele a venit la 5 zile dupa nastere, am trecut prin toate chinurile pana a aparut si acum are 2 ani fata si inca preseaza. Eu am folosit Galactogil la greu pana s-a instalat lactatia si in momentele de oboseala.

Prietenelor mele gravidute le-am recomandat sa ia Galactogil inainte de a naste cu cateva zile. Cumnata mea a facut asa si a aparut prima picatura inainte de a naste, deci dupa ce s-a nascut piticuta a avut lapte din plin. Si tot cezariana a facut.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Am nascut prin cezariana,iar lapte am avut de a doua zi.Si mult...Iar cu Robert n-am avut probleme in ceea ce priveste suptul,a stiut foarte bine ce are de facut,de parca ar fi luat lectii pentru asta. Am folosit si pompa,manuala de la Chicco,dar numai pentru a goli sanii,am avut mult lapte pe care nu dovedea sa-l pape.
Acum la 1 an si 4 luni inca mai suge,dimineata si cateodata noaptea daca se mai trezeste.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

amiss_zip, nu cred ca e rau sa fie indulcit, eu am ramas asa fixata de dupa cezariana, cand au specificat ca nu trebuie cu zahar...si m-am obisnuit asa, mai ales ca incerc sa reduc din dulciuri cat pot...desi tot mai cedez la fornetti

asa ca, of course ca poti sa il bei si cu miere ca doar nu se indulceste laptele din dotare

eu de cateva zile am inceput sa alternez Galactogilul(granule, ca cica sirop nu se mai prea face....????) cu Nutrinatal pentru ca sunt naturale si am vazut ca se recomanda ca supliment nutritiv, nu sunt medicamente...lapte continua sa fie, da' am observat si un apetit de lup asa ca aveti grija, ca eu cateva zile am zis ca sunt iar in luna a 9a si am pofte

va pupez,



Noe si Anne Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

noeai grija cu suplimentele astea din comert asa zise naturale!!! Eu in liceu am luat aproape 7 kg in 3 luni cel mult!!! Acum pe toata perioada sarcinii iau niste suplimente deosebite care nu se gasesc in comert si sunt naturale dar... cu certificat si atestat. Le iau de 3 ani si tot 49 de kg am. So ai grija eu sunt patita. Daca vrei sa iti spun ce anume pot sa iti trimit un PM.

In rest numai bine si sanatate la bebe mic

28fix, Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by amiss_zip

noeai grija cu suplimentele astea din comert asa zise naturale!!! Eu in liceu am luat aproape 7 kg in 3 luni cel mult!!! Acum pe toata perioada sarcinii iau niste suplimente deosebite care nu se gasesc in comert si sunt naturale dar... cu certificat si atestat. Le iau de 3 ani si tot 49 de kg am. So ai grija eu sunt patita. Daca vrei sa iti spun ce anume pot sa iti trimit un PM.

In rest numai bine si sanatate la bebe mic

28fix, Petra




vreau, vreau!!!!

Noe si Anne Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Nu ai activat PM-ul! poate iti trimit pe mail

Kiss!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Ideea e sa perseverezi. la inceput vine colostrul. eu aveam din ultimele luni de sarcina. laptele a venit din a treia zi si am nascut 100% natural. revenind la colostru e foarte important. ajuta copilul sa elimine meconiul mult mai repede si e foarte hranitor chiar daca e in cantitate mica. sfatul meu: pune bebelul cat de des cere la san si daca doarme bine si elimina meconiu la fiecare schimbat e totul k. laptele nu vine din prima si nu lasa pe nimeni sa te descurajeze. daca nu si nu, ajuta mult si ceaiul dar mai puternic e galactogil-ul. un preparat natural special pt lactatie (am luat doar 3 linguri din el) dar dupa puteam sa mai iau un bebe in ingrijire... si fara stres si cat de multa odihna se poate. bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Am gasit aici pe forum o vorba foarte interesanta
Nu exista mame care nu au lapte pentru alaptat ci doar mame care nu stiu sa il produca sau sa il pastreze Asa ca eu una am inceput sa ma documentez bine, mi-am luat pompa buna pentru alaptat si sa dea Dumnezeu sa reusim sa avem laptic din plin pentru bebe...oricum...mai intai trebuie sa nastem!


Petra 31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Eu am inceput cu vreo doua luni inainte de nastere sa masez mai indesat sanii, doctorita cu care am nascut mi-a aratat sa ii masez spre sfarcuri si sa ii frec cu un prosop gros, asta pentru ca pe canale se pot forma dopuri in timpul formarii laptelui (sanii se pregatesc toata sarcina pentru alaptat).
Deja in ultima luna, daca strangeam putin, curgeau cateva picaturi.
Am nascut prin cezariana luni dimineata si miercuri aveam lapte de hraneam inca doi. Numai a mea nu sugea ca era mica si adormita. Dar l-am hranit pe al colegei de salon - care mi-a si rupt sanul de foame ce ii era.
Insa, incet incet si apoi ajunsa acasa, am alaptat-o pe Andra pana la 1 an jumate, de-mi trecuse deja de lapte si de toate. Sper sa fie la fel si la al doilea.

Iti trebuie rabdare, multa grija de tine, fara stres si alimentatie buna, o buna pozitionare a copilului ca sa nu iti provoace durere, poate te poti sfatui cu doctorul tau sau cu neonatologul din spital.
Te pup, nastere usoara si un bebe sanatos.

Alina si `copilu' de la 3 la 5 ani" Andra - Ioana

Mergi la inceput