Alaptatul dupa cezariana sau nastere normala

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu am nascut prin cezariana cu anestezie generala si la o ora de cand am iesit din sala de nasteri am alaptat. Pana seara imi venis ecolostru iar a doua zi venise deja laptele.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anya20 spune:

Draga amiss zip,

Tipul de nastere NU are nici o legatura cu lactatia. Tot secretul este sa-l pui pe bb la san cat mai repede dupa nastere (acum se practica asta si in cazul cezarienelor; se aduce bb-le la san la 1-2 ore dupa nastere).
Doar suptul cat mai precoce si la intervale regulate influenteaza cantitatea de lapte.

Eu am nascut prin cezariana cu anestezie peridurala si am avut copilul la san la 1 ora dupa. A supt cateva guri de colostru (care sunt esentiale) si apoi a primit completare. Am continuat s-o pun la san din 3 in 3 ore si din a 3 a zi nu a mai primit deloc completare. O alaptez in continuare, nu am nici un biberon in casa si nici lapte praf.
Singura metoda de a avea lapte cat mai mult este punerea copilului la san. Sa eviti sa mulgi laptele si sa-l dai cu biberonul (cum am vazut ca se mai practica). Cca 5-6 luni dupa nastere alimentatia exclusiv la san este suficienta (fara apa, ceai, suzeta etc).

Mare atentie cu ranile de la sani care pot aparea in primele zile, pana se formeaza mamelonul. Mie mi-au trecut in 5 zile (cu garmastan si "bai de aer"), dar am continuat sa alaptez desi ma dureau sanii ingrozitor. Acum am si uitat

Mult curaj si nastere usoara!

Alina si Anya (19 oct. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Salut !
Am mai scris o data cele ce urmeaza...dar se pare ca nu a aparut.

Am inteles ca alaptatul depinde de alti factori, si ca nu este imposibil sa pastrezi laptele daca iti doresti asta foarte mult.

Dar mai am o intrebare. Am vazut ca aexista pompe pentru sani, electrice (pt ambii sani sau doar unul), cu baterie, de mana etc., si ca sunt foarte utile in cazul in care bebe e foarte mofturos. Sora mea a avut o pompita de mana luata din farmacie cu o bila de cauciuc la un capat. Am inteles ca e foarte ineficienta si daca te lasi in baza ei pierzi laptle si nu il stabilizezi. La noi nu prea am vazut pompe electrice iar din ce-am vazut sunt foarte scumpe fata de strainatate (3mil o pompa cu baterii...pe cand la pretul asta se gasesc afara pompe electrice tot setul, pt ambii sani cu tot ce vrei)
Voi ati folosit astfel de ustensile? Cum vi-sau parut?
Ati gasit la noi pompe electrice?

Sa salut si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

http://www trei ursuleti ro/pompe-pentru-san-copii/pompa-pentru-san-d-5/

Pentru a se deschide link-ul, puneti punctele unde trebuie si scrieti "trei ursuleti" legat.
Eu am avut exact aceasta pompa si a fost excelenta. E manuala si nu costa cine stie ce dar e foarte buna. Daca vrei detalii, mai intreaba-ma. Cred ca stii deja experientele mele cu alaptatul.


Ioana 26 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu una nu m-am muls absolut deloc am pus copilul la san de cate ori a vrut si am alaptat exclusiv 5 luni. DAr am baut lichide la greu si papa bun cum zicea papadie si stres nu doar oboseala de la bebe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Eu am nascut prin cezariana, iar pe bebitza am pus-o la san la aproape 48 de ore de la nastere. Nu era inca suficient si ii mai dadeam si formula, iar apoi s-a instalat lactatia in asa hal incat n-am scapat de furia laptelui. Imi storceam sanii foarte des ca sa scap de durere, iar acum cand Daria are aproape 1 anisor, inca papa lapte de la san si sunt convinsa ca intarcarea va fi o etapa care ne va solicita pe amandoua tare mult, mai ales pe ea care e topita rau.
Referitor la pompa, eu am fost total neinspirata si am cumparat una mai "ieftina" decat celellate oferte, cam la 700000., si o am si acum in starea in care am cumparat-o. Nu mi-a folosit la nimic si m-a ajutat in cel mai eficient mod chiar bebitza mea.
Din auzite de la alte prietene, am inteles ca cea Isis Avent ar fi cea mai buna, dar nu pot garanta, eu nu am folosit.
Sanatate, sarcina usoara si totul va fi bine. Cel mai important e sa vrei sa alaptezi, sa lupti si sa ai mare grija de tine, de confortul tau psihic si fizic, sa nu te lasi stresata de problemele inerente care ne dau tarcoale odata cu noul statut de mamica.
Ai grija de tine, ambitioneaza-te si nu te lasa coplesita de istoricul familiei in ce priveste alaptarea!

Geani si Daria(03.04.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebestrumfitza spune:

Am nascut prin cezariana,am avut lapte din prima zi, mi-au adus copilul la piept dupa 2 ore de la operatie siaveam colostru. Am alaptat 8 luni si mai aveam lapte , dar am vrut eu sa-l intarc.

Este f important sa-ti aduca copilul la san dupa operatie, pt ca suptul copilului stimuleaza lactatia!!!!!!!!!

http://uk.photos.yahoo.com/ph/anca_0901//my_photos

anca si matei(4 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Spunea cineva ca a avut lapt la doua ore dupa cezariana. Asta nu cred nici in ruptul capului!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Mira, eu n-as fi asa categorica. Personal am avut lapte dupa o saptamana dar organismele sunt foarte diferite. Nu stii ce fel de stimulari facuse persoana inainte si tot asa...orice e posibil!Nu suntem la fel!

Ioana 32 saptamani cu Serghei si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Dar totusi....dupa doua ore nici din pat nu te poti ridica....
Dar, ma rog, nu contrazic pe nimeni. Mie mi-a venit laptele a cincea zi!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput