Mamici din Cluj partea a 2 a!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaruta mica spune:

uf, iar nu ne-am intalnit ca la noi o inceput sa picure si pisi era un pic racita si m-am speriat si dup-aia o iesit soarele si mi-o parut asa de rau... imi pare rau anda da las ca tot ne vedem noi intr-o zi!

in ceea ce priveste gradinitele tandarica - si alexia ii la una dintre ele. platim aprox 1300 pe luna pentru juma de 'norma' adica de la 8 la 1 si ii destul de dragut pentru varsta ei - adica ii colorat etc. dar pentru cand mai creste nu mi se pare o varianta prea potrivita pentru ca mi se pare ca programul ii un pic haotic, combina limba romana cu engleza de nu mai stie nimeni ce limba vorbesc... si ce-i mai greu pentru ea acum este ca fiind cea mai mica ii un fel de mascota a gradinitei - si toti copii se dau la ea si o pup a intr-una de nu mai are aer saraca. da ii place si cred ca ii bine pentru ea deocamdata pentru ca invata cu asa rapiditate -are un an si noua luni si deja vorbeste destul de bine romaneste si si cateva cuvinte de baza in engleza... si ii tare sociabila iar pe mine m-a scutit de problema nr. unu - ca inainte statea cu mama sotului meu sau cu bunica lui si se atasa asa de tare de ele ca io sufeream ca un caine cand veneam acasa... (hm, pare un pic egoist, acuma cand va povestesc...) ce sa mai zic - aste-i viata noastra si ne bucuram de ea... spre vara sau la inceputul toamnei imi propun sa fac un tur al gradinitelor ca sa aleg una cu program mai structurat fiindca mi se pare tare important sa inteleaga ce inseamna sa aiba un program care sa fie respectat si sa aiba rabdare pentru fiecare pas din programul zilnic. la tanda am observat ca daca copii n-au rabdare educatoarele se agita, sar de la un joc la altul, se precipita, agita si copii si copii nu mai au nici o regula...
acasa suntem foarte flexibili - asaca cred ca iii important pentru ea - pentru echilibru si pentru pregatirea pentru scoala sa invete ordinea si rabdarea si atentia la gradi.
no ca am vorbit o ora. mai povestim.
un zambet
mamaruta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Multam Mama de informatii, Ilinca are un an si trei luni si la tandarica zice ca primesc de la 2 ani,cum ai reusit sa o duci e domnisorica ta inainte de 2 ani? oricum, nu cred ca am sa o duc inainte de 2 ani dar nu se stie..cred totusi ca voi opta ptr. Happy Kids, am fost acolo cu o prietena in rondul ei pe la gradinite si mi-a placut. Pretul..no coments!
Poate reusim sa ne intalnim in WK ce urmeaza, daca nu ploua...sa aveti o zi faina! Pa!

Raluca si Ilinca (1 an si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaruta mica spune:

si mie mi se pare faina happy kids - si ne gandim si noi serios pentru la toamna. cum ziceam - pe masura ce creste imi doresc ceva mai structurat si putin mai serios. asa ca... poate le facem colege... (re pret - no comment ii putin zis!!!)

(am reusit la tandarica pentru ca la cei1.5 ani se comporta ca si la 2... adica manca singura, vorbea binisor - se intelegea omu cu ea, era f sociabila) etc.

acuma recitind mesaju anterior imi dau seama ca eram un pic cu capsa pusa. si am uitat sa zic ca printesa se simte tare bine acuma acolo la tanda - in sensul ca ii place sa mearga si se joaca pe rupte. deci ii fain. asta ca sa fiu cinstita si sa nu vad numa partea goala a paharului...
un zambet
mamaruta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Am prins ideea Mamarutzo, e bine la Tandarel da' cred ca tot spre Happy Kids ne vom duce dar abia la primavara viitoare, pana atunci isi chinuie bunicii...
Si Ilinca e f. sociabila insa acum la 1 an si apropape 3 luni nu ne putem lauda prea mult cu vocabularul pe care-l are,, ea zice multe dar noi nu prea o intelegem...
O zi faina, tuturor. Ne intilnim in WK daca e frumos?? Noi vom merge in parc sambata si duminica , tot asa in jur de ora 11.30-daca nu ploua!

Raluca si Ilinca (1 an si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana76 spune:

Buna fetelor! Ce mai faceti? Cum sunteti ? Da bebici? Da burticile?
Cris esti bine? Teodora sta acum mai linistita in burtica? N-am mai auzit nimic de voi si ceva vesti mi-ar prinde mine.
Noi suntem bine, sanatoase, facem gimnastica si abia asteptam sa ne intalnim "fata in fata".
Pusici la toata lumea Dana si Amalia care azi maine trebuie sa vina pe lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Salutare Danutza, se pare ca ne-au parasit restul clujencelor...ultima veste pe care o am de la Cris, e ca era bine, Theodora statea linistita la mami in burtica.
Cand trebuie sa nasti, unde, cu cine?
Nastere usoara si o Amalia sanatoasa, iti tin pumnii...

Raluca si Ilinca (1 an si 3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana76 spune:

Buna Raluca,
Cand ziceam ca azi maine trebuie sa nasc ma gandeam ca mai este putin pana in mai (Dr -ul meu zice ca prin 20 mai ) Abia astept sa o vad pe Amaliuta cea micuta. Oricum deja am inceput sa comunicam, da nu-i tot aia sa fi in burtica sau la mama in brate, nu?!
Eu nasc cu Dr. Daniel MURESAN - un tip super.
Pusici tie si la micuta ta ILINCA.
Dana si Amalia
P.S. CE MAI FACETI CLUJENCELOR?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

Dana, la Gine1? Daca e acel Muresan chiar e fain tipu', colega mea de salon a nascut cu el si era haios omu'....daca naasti la Gine 1, vorbeste cu dr. sa te puna intr-o rezerva, sunt 3 astfel de rezerve cu o baie super misto. Restul saloanelor aveau toate o singura baie si nu tocmai la standarne normale, asa era cel putin anul trecut, poate de atunci s-o fi schimbat lucrurile...

Chiar asa, CLUJENCELOR, unde sunteti?

Raluca si Ilinca (1 an si 3 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-maria spune:

Salut fetelor,
Sintem pe aproape si noi, dar nu prea avem timp nici de scris, nici de iesit la plimbari prin parc. De citit va citesc mesajele, insa cu scrisul ... restantieri, recunosc.
Eu sint acum in saptamina 35 si deci in curind se va produce evenimentul; sint tot mai nerabdatoare, dar in acelasi timp si putin speriata, recunosc.
Inchei scurtul meu "raport" aici, pina pe data viitoare va salut pe toate clujencele, si nu numai!
Pa!
Ana-Maria si bb (inca fara nume)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Salutare fetelor, am vazut ca majoritatea ati nascut si aveti bb iar unele sunteti deja insarcinate, eu nu ma inscriu in nici una din aceste categorii, eu ma inscriu la sectiunea "Doresc cu disperare bb
Am o intrebare a nascut cineva cu dr. Micu de la Gine I?
Va pup si va doresc o zi buna .

Cris

Mergi la inceput