The best of aug-sept-oct 2004 (101)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

'Neata fetelor!

Danyce super pozele cu Alma scumpica!Dar cea cu pisica e tare de tot!

Angela, Cris va tin pumnii sa treaca cat mai repede faza cu "nemancatul"!

Ionela bafta azi cu actele!

Mirela lamureste-ma si pe mine de faza cu cccculoarea ta optimista ca-s mai ....grea de cap

Andreea cum se simte socrella ta? pe Gogo!

Raluca pe unde esti?Ce mai face Dodolina?

Pupici la toate fetele(si la cele care scriu mai rar....)!


Ioana& Alesio(08.10.2004) Pagina Alesio
Poze Yahoo
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului nostru scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

neata fetele,
anamari, draguta, stai linistita in privinta Liei. si mea nu spune mai mult de 5 cuvinte si alea... mama tata, caca taci si mai nou spune da, o intreb papa da? si zice si ea da, papa spune cand vrea, tata la fel mai nou nu spuen si il striga pe dani tot mama, am vecinii aia va spuneam eu de ei, si acolo spune pa cand pleaca si ei ii spune ma si lui ta
da sa stii ca nu confunda personajele si acasa nu pomeneste, numa sa ii spun hai la ma si la ma si e la usa trage de clanta in urmtoarea secunda.
deci, concluzie de nota 10 sunt destepti si pricep tot, si vor vorbi in curand

mai nou nu stiu daca v-am spus a fact pasiune pt suzete, cum era turabata sa cumpar cat mai multe, acum le-ar suge pe toate si nu la modul ca pana acum trage de 2 ori si o arunca nu, fetele, sta si 2 ore cu ele in gura, intr-o seara a gasit mameloanele mele de silicon alea pt alaptat, si pe alea le sugea,


Angela, licuriciul e si inalt, pai fi-mea are 10,800gr la 78 de cm,
eu zic ca e ok, numai stresul ca nu manaca te capiaza, carne nu vtrea deloc nicicum?
asa eram si eu acuma vad camanaca binisor si la toate mesele.
fetele aseara am vazut si eu mai bine caninul, deci a iesit de tot primul canin.
aissa, nici a mea nu pofteste, orice pot manca in fata ei, daca ii zic vrei sa vrea sa-i bag in gura, intoarce capul si vocifereaza ceva acolo, un fel nu
cineva imi spune mai demult ca cei mai multi copii sunt reticienti la nou, mai ales la mancare
noi cred ca duminica plecam, deja adun din lucrui si pe pun deoparte, n-am nici macar o valiza, il astept maine pe cumnatul meu sa vina cu ele, in drumurile lor, m-au lasat fara valize
va pup



Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Neata si de la mine!
Angela imi pare rau ca treci prin cam aceleasi chestii ca mine, asta e, o sa ii dau mancarea pe care o vrea pana s-o marita. Stiu cazuri si mai rele care nu vor nici cat mananca a mea, de fapt Ale e "model" pentru o alta fetita cu care ne plimbam noi si care ziua cand mananca 2 linguri de mancare e sarbatoare pentru maica-sa.
Anamari, Ale a mea zice ffffffff rar urmatoarele: mama, pa, papa, baaa (de la bau), apa, ha (de la ham), p (la paine) si destul de des niste sunete pe care nu le pot transcrie in litere. Rar de tot am dedus eu ca ar fi zis ceva de genul "hai pa". Si de vreo 2 ori a zis "baie". Eu vorbesc cu ea, asa cum zice Danyce, non-stop. Non stop merge si televizorul, asa ca vorbe se aud non-stop. Dar nu vrea sa repete nimic....

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Danyce, dulce foc Alma! Cel mai mult mi-a placut in poza cu pisica

Fetelor cum mai stam cu categoria pana? Damian are ( sau mai bine zis avea la 15 luni) 9300 g.

Geo, Ioana (20.06.1998) si Damian (01.10.2004)


http://community.webshots.com/user/giorgios72





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Salut!
Sunt si eu pe aici!
Am fost foarte ocupata si stresata zilele astea motiv pentru care nu am mai intrat, doar am citit si am mai vorbit pe YM cu unele dintre voi
Ca tot vorbiti aici de copilasi mofturosi, vin si eu sa va linistesc oarecum pentru ca posed un astfel de copil, mananca doar cand are chef, sunt zile in care mananca tot si zile in care doar ciuguleste...sapatama asta e la soacra peste zi si acolo habar nu am cat mananca si mai ales ce mananca.
anamari, eu zic sa nu-ti faci probleme cu vorbitul, unii vorbesc mai repede altii mai tarziu cum zicea si andora pe la 3 anisori cam toti isi dau drumul la vorba....important este cred eu sa vorbim corect cu ei, de exemplu daca Stefan zice "coco" la crocodil eu ii repet mereu cuvantul corect, la fel si cu girafa pe care el a numito "atoo" sau multe alte cuvinte. Al meu face parte din categoria copiilor vorbareti, are un vocabular destul de maricel dar majoritatea cuvintelor sunt pe limba lui si are un mod fff haios de a le zice...
Acuma musai sa ma laud poate ma ajuta sa depasesc stresul asta... imi place teribil cum il striga pe prietenul nostru Calin - Coniii pe amicul lui Dragos - Gagooo pe bunica - muniii pe girafa cu care doarme - atooo.
In incheiere va spun si voua sa imi tineti pumnii pe maine la ora 11 am un test scris pentru un job nou, job pe care mi-l doresc foarte mult...si daca o sa reusesc ma intorc la munca....
Scuzati mesajul asta zapacit si parca fara cap si coada....
la toata lumea si sa ne auzim cu bine!!!!

Ana, mamica lui Stefan, pui mic si frumos
poze
Haideti sa-l ajutam pe Alex, haideti la bazar!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Buna dimineata fetelor!

Sa va zic si eu cum este Robert,daca tot dicutam despre mancare,de ex.,azi a mancat tot pana acum,ieri insa am crezut ca inebunesc ca nu vroia mai nimic,lua doua linguri si gata...nu pot zice ca am probleme cu papatul,in sensul ca nu mananca decat anumite lucruri...nu,el papa orice,doar ca uneori nu vrea sa pape nimic...ma gandesc eu ca ori il doare ceva ori e prea satul?!...da,oricum noi avem 80 cm si 11,300...dar pe el nu se vad kg,adica mama mea zice ca e un copil slabut...hmmmmm,eu sunt multumita de el,nu vreau nici sa fie mai gras...si oricum el este altfel foarte vioi.


Cu vorbitul,hmm,si eu sunt putin ofticataca altii vorbesc,dar stiu ca pana la urma toti vor vorbii,unii mai devreme si altii mai tarziu...doar ca as vrea cat mai repede sa-l aud intrebandu-ma diverse chestii...eeeee,mama nebuna...Robert zice doar cateva cuvinte:mama,tata,papa si pa-pa la telefon,e mortal cand il aud,sau cand plecam undeva...apoi zice "alta",adica vrea altceva,si "asta"..."aia-aia"la capra care colinda,a vazut el de Craciun si a ramas fixat la capra...mai zice"vam-vam" la ham-ham,cand vede catelul si "pis"la pisica...in rest vorbeste pe limba lui toata ziua...insa am vazut si eu o fetita,a verisoarei mele care la varsta lui Robert repeta orice dupa mama ei,ca si Alma,avea un vocabular foarte bogat...e,Robert nu vrea sa repete nimic desii intelege.


Fetelor,o sa ma cam lungesc, dar vreau sa va mai intreb ceva...puteti sa-mi ziceti si mie daca e normal ca Robert la varsta lui sa aiba doar 4 dinti,care i-au iesit la 9 luni?!...eu incep sa-mi fac probleme...de ce nu mai ies,oare o fi ceva in neregula?...gingia e pe alocuri umflata,dar parca nu asa de tare sa si plesneasca...oare de ce nu-i ies si lui?.

IOANA,pai m-am innoit si eu cu culoarea ROZ,,la nume... si multa sanatate!


la toata lumea si scuze ca m-am lungit atata!


Mirela si bb Robert Cristian(19 octombrie 2004)
http://community.webshots.com/user/crismir100
http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 1 anisor AICI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Ana bine ai revenit!!Tinem pumnii pe maine!

Mirela mersi de lamurire in legatura cu rozul! Si Alesio e ca fetita verisoarei tale:repeta absolut orice cuvant dupa noi!Dar e jale......ca nimic nu putem vb de el ca tot inregistreaza si numai te miri cand spune ce a auzit.....si nu de multe ori spune si ce n-ar trebui....noroc ca nu toata lumea intelege ce zice ca vb pocit!

Acum sta cuminte si se joaca.....ca un ingeras!....si vorbeste....de-ale lui!

Pupici!


Ioana& Alesio(08.10.2004) Pagina Alesio
Poze Yahoo
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50933" target="_blank">Povestea bazucului nostru scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Aici sunt, Ioana! ca te gandesti la noi.

Ana bafta multa. Tinem pumnii stransi, probabil acum esti chiar acolo!

danyce am vazut pozele noi cu scumpica Alma. Mie mi-a placut aia in care e trantita pe jos si cu un picior in sus pe usa.

geo si noi pe aproape cu kg, are sub 10!

aissa ce m-ai distrat cu "p" = "paine"!

Noi azi mergem la control la dr. la control, ca n-am mai fost de 3 luni. Sunt ingrozita la gandul scandalului pe care-l va face Dodo acolo.

Dimineata a facut Dodo o boacana - ma imbracam in dormitor si deodata aud din sufragerie "maaaaaaaama", "maaaaaaaama, aaaaaaa" ma duc sa vad ce a facut si o gasesc holbandu-se la un fard de-al meu pe care il inhatase de pe comoda, iar acum zacea pe parchet facut bucatele mici - mici de tot. Avea asa o fata inocenta ca nici nu am putut sa ma supar, mai ales ca tot ridica din umeri a mirare ca s-a intamplat asa ceva. In fine , pana sa apuc sa-l sterg s-a bagat cu picioarele in el si a fugit dincolo, asa ca imprastiat prin toata casa praf rosu de obraz!

Raluca si Ioana - Alexandra (10.10.2004)
poze pana la 8 luni, poze noi
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Naty, "p-ul" e nou nici eu nu stiam ce inseamna dar era ieri la Tony in brate si ne si arata painea asa ca am trecut-o in vocabular.
Am uitat mai devreme sa va zic ca zice si "bai", dar nu pot eu sa va redau exact, e un aaaaa lung cu caciula, mai ales la cal, are un balansoar si il leagana pe ala si ii tot zicea "baaaaaaaai". E mortala. Plus cu "pa" de cate ori vorbesc la telefon. Am eu un tic si cand inchid zic "hai pa" si ea cum ma vede cu telefonul, la inceputul convorbirii, si incepe cu pa, uneori zice hai pa (sau vreau eu sa cred ca zice asta )

Ana succes maine! Tinem pumnii!

Cristina si Ale (30.09.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Ana scuze mi s-a parut ca mesajul e de ieri ... deci tinem pumnii maine, nu azi!

Daca tot vorbiti de papat si vorbit, sa va zic si eu de-a mea:

De mancat, mananca de 4 ori pe zi - dimineata cand se trezeste si seara pe la 9, lapte cu cereale. Dupa masa (la trezirea din somn) ii dam fructe (banana, portocala, mere, separat sau impreuna) sau iaurt cu orez (inventie proprie, ca nu mai vroia iaurt gol, asa ca-i pun 2-3 linguri de orez instant Nestle si sa vedeti ce infuleca!)
La pranz mananca cu mare placere peste (se pare ca e in top), facut de regula cu orez; mai mananca carne de vita cu dovlecel si rosie (si dovlecelul ii place tare), pure de legume, orez cu rosii, mamaliguta cu smantana si branza de vaci + supa.
Intre mese ar vrea sa roada mereu cate ceva, de regula biscuiti/grisine/saratele (facute de tata astea din urma, sunt super bune ) sau mere - mere ii dau cu placere, dar la fainoase nu prea are acces din partea mea, insa tati si bunicii ii dau cand cere.
Vedeti deci ca nu avem un menu prea diversificat - ii mai plac masline si cam atat.

Cu vorbitul nici noi nu stam prea bine - striga pe taota lumea "maaaama", "taaaata", "daaada" (bona), "baaaaba" (tatal meu), "aeeeela" (mama), zice ca pe ea o cheama "ana" sau "nana", mai zice "papa", "bapa" (apa), "pa-pa", "ham - ham" si "ars" (mars), "miauu", "ata" (asta), "dai", "bruuum" (blenderul), "bebe", "kiki" (maimutica favorita), "pii" (copii), "maaaa" (mare) -aici si arata cum creste mare, cu manuta deasupra capului - si cam atat, nici vorba de propozitii.
Si cand te gandesti ca eu la aniversarea de 1 an am zis foarte clar "mama taie papa", iar la 2 ani stiam pe de rost carticica cu poezii pentru 4 ani (asa m-au si primit la gradi la 2 ani jumate)!

Raluca si Ioana - Alexandra (10.10.2004)
poze pana la 8 luni, poze noi
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52035" target="_blank">POVESTEA BEBELINEI

Mergi la inceput