Bebelusi de iulie-august 2005 (48)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

quote:
Originally posted by acusor

Neata mamici!
Mai am un stres . De vreo cateva zile i-au aparut niste bubite sub barbie, exact unde se leaga caciulita. Sunt mai degraba ca niste pustule de herpes. Eu cam fac de vreo 2-3 ori pe an herpes. Cum arata iritatia de scutec? Ma gandesc ca s-a iritat de la caciulita da' nu sunt f. convinsa ca e asta. Ma tot stresez sa nu fie vreo ciuperca sau altceva mai nasol. Nici nu stiu cu ce sa-l dau. Azi il sun pe dr. poate ne vede si pe noi azi.

Pupici
Andreea si bebe Teo (26.08.2005)
Poze
Cat de mari suntem



Andreea, herpesul apare de obicei pe traseul unui nerv, e unilateral si intii arata ca o urzicatura. DAR, la infectia primara eruptia e generalizata, cu febra mare si stare generala alterata. deci nu e herpes ce are Teo, eu as zice ca mai degraba e o iritatie pielii de la laptic si balute care tot curg si nu le putem sterge imediat, plus ca ii mai iritam si noi cu servetelul, etc. eu cred ca e suficient sa il speli bine sa usuci usor prin tamponare si sa ungi seara cu o crema fara mirosuri si parfum pe zona aia( gen Bepanthene).

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

'neata..

In dimineata asta arat de ziceti ca m-a calcat trenul sau bicicleta .

E a 3-a noapte ,cand Ingrid se scoala de n ori...nu vrea neaparat sa manance.Tipa , o las un pic, tipa si mai tare, urla si cand o i-au in brate se linisteste.Uneori mai si suge,dar de regula adoarme imediat cand o tin in brate.
Aseara chiar am tinut-o la san f mult, pana cand a luat ea capul si cum incercam sa-i mai dau,strangea ea gura.
Nu stiu ce sa cred, sa fie vb de neliniste???
Oricum ce am observat eu , e ca de cateva zile au aparut si niste balute ,iar gingia de sus e inflamata.Kk face cu mucus si uneori putin mirositor, dar nu face des pe parcursul unei zile.Pot sa banuiesc doar ca ii mai iese vre-un dinte..si poate si de aici agitatia de noapte.

Plus ca ieri sotul avea febra...asa ca am lucrat la 2 maini..sa zic asa.Sa vad poate vine una din cele 2 bunici..ca pur si simplu ma ustura ochii de oboseala.


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

am vazut ca aveti un program de masa....cat de cat.....cum reusiti? ca noi papam din 5 in 5 ore...egal cand pica.....si doar spre seara inceputul noptii avem un interval mai mare de 8 sau 9 ore in care nu papam?

si chiar daca am incercat sa ii dau fructe.... in ideea ca poate ii amana putin foamea .... nu a tinut

si inca o intrebare
blackpanterro ... am citit ca ii dai jogurt de la ce firma si este pt. bb de la +4 luni?
caci eu m-am uitat prin magazine dar nu am vazut pt. bb de +4 ... sau nu m-am uitat destul de atenta tot ce se poate!

peca si niko(23 iulie '05)
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Neatza!!!

Monai LA multi ani micutei SARA!!! Sa fie sanatoasa si frumoasa si sa pape bine ce-i da mami! Asa e cu rosul in gat sa stii si oricum e relativa treaba ca ei nu prea fac rosu in gat de fapt...sau o forma usoara ceea ce era si pe la Andrei deci nu era cauza pt care el nu papa.

Simona multumim mult pt aprecieri si pt Andrei si pt mine esti draguta dar nu se vede in poze burta mea si nici suncile de pe sold la care ma voi chinui la sala muuuult sa le dau iar jos. De kg nu ma plang si nici la modul general insa vreau si eu sa fiu sa ajung al loc ca inainte de sarcina ca tinusem rau dieta Monti si obtinusem ceva. Si tare e grei iar!

Aseara a dormit ceva mai bine Andrei dupa siropul asta Peritol. ieri mi-a facut insa iar show la papa. a mancat el pana la urma ceva...sa vedem azi

Ioana si bebe Andrei 27 iunie 2005

http://pg.photos.yahoo.com/ph/corbioana/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

quote:
Originally posted by peca

am vazut ca aveti un program de masa....cat de cat.....cum reusiti? ca noi papam din 5 in 5 ore...egal cand pica.....si doar spre seara inceputul noptii avem un interval mai mare de 8 sau 9 ore in care nu papam?

si chiar daca am incercat sa ii dau fructe.... in ideea ca poate ii amana putin foamea .... nu a tinut

si inca o intrebare
blackpanterro ... am citit ca ii dai jogurt de la ce firma si este pt. bb de la +4 luni?
caci eu m-am uitat prin magazine dar nu am vazut pt. bb de +4 ... sau nu m-am uitat destul de atenta tot ce se poate!

peca si niko(23 iulie '05)
_




mie mi se pare ca e f misto programul vostru...noi papam la fiecare 3 ore pe zi si de doua ori pe noapte...
uneori mi se pare ca poate pe la un an o sa pape si fata mea ca un bebe de 5 luni...

in schimb, a invatat sa mearga tiris si pe burta- pe spate se tira mai de mult, in cap, fundulet si calciie. azi mergea ca o rima pe canapea- am ris de m-am umflat. dar nu am curaj sa imi iau ochii de la ea nici o secunda...

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia grozav spune:

Andreeaeu nu am raspuns imediat ca nu inteleg din descriere ce e, dar nu ma pot abtine, ca poate totusi sunt de ajutor.
Deci herpes nu e in nici un caz, cun zice si Mamini.
Daca continutul e galbui sunt micropustule, adic niste cosulete.
Sterge cu spirt si tamponeaza cu un betisor cu vata inmuiat in albastru de metil sau pioctanina.

http://photos.yahoo.com/ph/gdelia1313/my_photos

dede, Adi 4ani si Medeea 27.07.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Acusor cerealele ptr biberon indiferent de ce marca de cereale folosesti le faci la ochiometru ca sa treaca prin tetina de hrana groasa. Eu asa le fac.

Cele care dati deja carnita la bb. Eu puneam in piureul de legume branzica in ziua cand o sa ii dau carrne nu mai pun branzica in legume dar pot sa ii pun in fructe? Nu e prea mult in aceeasi zi si carnita si branzica?
Si inca ceva din ce lapte faceti voi branzica calcica cata de gras e laptele? Iar la iaurt ce grasime trebuie sa aiba ptr bebe?

Monai vacanta placuta. La borcanele putin probabil sa iti faca reactii alergice ptr ca sunt bio si cica ei prelucreaza toate subst din fructe si legume care ar putea face alergii. Asa ca pofta buna! Mihnea nici nu vrea sa auda de borcanele.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Mamini, Dede, Monica, saru'mana pentru raspunsuri.
Monica, chiar la aparatul asta de masura ma gandisem si eu dar am zis sa intreb totusi .

Cu bubitele, le-am studiat mai la lumina, intr-adevar nu pare herpes. Ce ma streseaza e ca, sotul a avut acelasi tip de bubite in zona inghinala, si l-am trat cu Travogen care e o alifie pentru ciuperci . Am inceput sa-i dau cu Bepanthen poate trec. Am vazut pe prospect ca si ala este pentru ciuperci de piele.

Pupici
Andreea si bebe Teo (26.08.2005)
Poze
Cat de mari suntem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

LA MULTI ANI,SARA!
Sa cresti mare,sa fii sanatoase,fericita si iubita!

Rares a spus ma-ma!Sint asa de fericita,ma topesc,chiar daca uneori ma-ma mai reprezinta si mincarea!
In plus se pregateste pentru aniversarea celor 7 luni,plin de veselie si somn cit mai putin!

Monica-Elena,eu ii dau la 10 brinza calcica cu banana si la prinz supica crema de carne si legume.Cerealele i le dau cu linguritza si i le fac mai grosutze.In laptele praf ii pun faina de orez de la Iotis,e vanilata si buna la gust.

Am si eu citeva intrebari,asa ca de luni:
Cicatricea BCG mai coace la bebelusii vostri?
Ce stiti de contraceptivele injectabile?DEPO PROVERA spre exemplu.

Plus o rectificare,Rares are la 7 luni 8 kg.Multumesc!

O saptamina usoara si linistita!
Pupici
Cristina,Rares si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Hai ca mi-am mai revenit un pic.
O sa incep si eu diversificarea la sf saptamanii asteia.Scaun avem..o sa o pun il el...ca sa o invat ca acolo e de papa, am luat si farfuriute..si lingurite..tot.
Aa..eu ii mai dau laptic de la mine din cand in cand cu lingurita, vad ca ii place,ca la bibe nu vrea..si daca ii dau o jucarie ceva in mana,ii dau preucupare ,nu se mai plictiseste i papa f bine.

Fiindca doar Katink are un "meniu" de diversificare cu ceea ce am sa iid au si eu,cred ca o sa fie f bine.Nu prea am mai vazut-o pe Katink,dar n-am auzit-o sa se planga.

Monica ,eu am mai zis-o ,peste 6 luni bb sunt pregatiti si pt carnita si pt branzica.Eu una n-am sa-i dau deloc treptat.Daca incepeam pe la 4 luni ,da...dar asa nu.

Oricum cred ca am ramas ultima cu diversificarea,


AniS si Ingrid *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput