LEGANATUL

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

L-am leganat si eu pe Cristi, de fapt, mai mult l-am plimbat (il luam in brate si faceam ture cu el prin toata casa) pana pe la 1 an si 2-3 luni. Deja era mai greu si incepuse sa ma cam doara spatele asa ca mai luam cate o pauza din plimbat si ma astezam cu el in brate pe pat/canapea. Ei bine, nu-i placea deloc si incet, incet, am inceput sa am pauze dintr-astea tot mai dese , pana a preferat singur sa-l asez in patut. Asta la somnul de noapte, ca la pranz a dormit numai plimbat in carut (afara, nu in casa!) pana tarziu.

Claudia si Cristi (16.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Sorry, asa e, nu intelesesem despre ce-i vorba!
Pe Alexis il leganam in carut cand era mic ca sa adoarma, acum adoarme singur cand ii e somn, vrea doar sa stea cineva cu el pana adoarme noaptea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fdoina spune:

Daca l-ai invatat asa, si nu poti sa aplici reteta Crisiacob, care e cea mai eficienta, fiindca ai nervii mai slabi, (ca mine), incearca sa pui copilul in pat, langa tine, mangaie-l , bate-l ritmat la poponet, mai intoarce-l de pe o parte pe alta, mai leagana-l cu patul (daca are arcuri) ...sa diversifici meniul, ca sa stie ca nu numai leganatul e pentru adormit...Apoi o sa creasca si o sa se linisteasca singur...ca acum e si o varsta dificila, mai da un dintisor, mai o durere de burtica dupa o masa mai consistenta...multe motive de neliniste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Eu am inceput sa-l legan dupa ce l-am intarcat la 11 luni. Era singura modalitate prin care am reusit sa-l culc.

Faza cu lasatul in pat sa planga am experimentat-o de curand, cand l-am si mutat singur in camera.

Si sincera sa fiu, chiar merge sa doarma singur, neleganat (cred ca are 3 saptamani de cand nu am mai aplicat) si nici nu cere.

Cred ca depinde si de fiecare copil si cum mai spuneau si fetele, de taria parintilor (mamei in special) sa-l lase sa se culce singur.

Te chinui la inceput ca adoarme agitat si abia isi face somnul, dar se va obisnui.

Bafta multa si pupici!



si Miron Radu (06 oct. 2004)

Frantzujii

Copilasi sept-oct 2004 1
Copilasi sept-oct 2004 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:

Bebelusa mea are 2 luni jumate,si o legan pe picioare.N-am incotro.Daca nu plange de se inroseste la fata.In brate nu se linisteste deloc,asa ca cu riscul de a ajunge la cativa ani cu acest moft,o voi legana in continuare.Decat sa planga,optez ptr.leganatul pe picioare.


Alina si bebelusa Alice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

vestea mare e ca am reusit s-o adorm neleganata!!!!!!!
dar se mai trezeste la transport(in patutul ei ,citeodata ,nu mereu ..
aseara a dormit neintoarsa(vorba vine)la ea in patut...
iar sotul spune ca ii e frig acolo...dar eu nu cred fiindca e tot la noi in camera si chiar daca atunci cind dormea cu noi statea mereu dezvelitaa...el zice sa o mai imbrac (are doar pijamale...)
vreau ,mai tirziu sa o invat sa adoarma fara prezenta mea...
urati-mi rabdare....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia_popa spune:

Cat a avut colici si noi am plimbat-i pe Ioana in brate prin casa sa se linisteasca, sa doarma.. Chiar parca se invatate sa doarma in brate.. Insa cu rabdare, pe la 4 luni am inceput sa o pun in patut cand trebuia sa doarma, cand observam ca e mai bine dispusa.. Si am reusit sa o fac sa doarma singura.. Acum are 1 an si doua luni, doarme singura ziua, seara stam doar langa ea pana adoarme (5 minute). Mi se pare ca este foarte bine asa. Cred ca e important pentru copil sa fie cat de cat independent.. De cand am inceput sa ne gandim la un copil, ne-am propus sa nu-l leganam.. si asta nu inseamna ca avem suflet de piatra.. nu tine de cata afectiune.. este doar un obicei prost. Eu cred ca la un moment dat a fost mai simplu pentru parinti sa legene copii decat sa presteze alte activitati care sa faca copilul sa uite de durere..Ca si cu programul de dormit.. In aceeasi perioada, am avut multe dupa-amieze cand trezeam copilul ca sa fim siguri ca se culca seara la o ora normala pentru un copil. Multi ziceau ca suntem nebuni. Dar deja de multa vreme, Ioana se culca seara la 9 - 9.30 fara probleme...

In concluzie, sfatul meu este sa nu alegeti niciodata calea mai simpla (lasa ca azi o legan si scap sa mai cant, topai, fac ca toate animalele, lasa ca o culc cu mine si adoarme mai repede, etc...) cand nu este o solutie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana2004 spune:

draga alondra nu trebuie sa disperi !caci la virsta ast copii sunt mici si nu vor decit sa simta bratul mamei moale si leganatul....mai tirziu o s-o dezveti de lucru asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladhana spune:

Ioana,si eu l-am culcat asa pe baietelul meu pana la un an si cinci luni,ziua.Seara il puneam in pat,inchideam lumina si ieseam.La un an si cinci luni mi-a trecut prin cap ca ar putea sa adoarma si ziua singur,am incercat si am reusit.Dar nu mi se pare o problema asa de mare sa adormi copilul asa...Daca asa se linisteste el usor nu vad problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lazy spune:

quote:
Originally posted by coralia_popa

Cat a avut colici si noi am plimbat-i pe Ioana in brate prin casa sa se linisteasca, sa doarma.. Chiar parca se invatate sa doarma in brate.. Insa cu rabdare, pe la 4 luni am inceput sa o pun in patut cand trebuia sa doarma, cand observam ca e mai bine dispusa.. Si am reusit sa o fac sa doarma singura.. Acum are 1 an si doua luni, doarme singura ziua, seara stam doar langa ea pana adoarme (5 minute). Mi se pare ca este foarte bine asa. Cred ca e important pentru copil sa fie cat de cat independent.. De cand am inceput sa ne gandim la un copil, ne-am propus sa nu-l leganam.. si asta nu inseamna ca avem suflet de piatra.. nu tine de cata afectiune.. este doar un obicei prost. Eu cred ca la un moment dat a fost mai simplu pentru parinti sa legene copii decat sa presteze alte activitati care sa faca copilul sa uite de durere..Ca si cu programul de dormit.. In aceeasi perioada, am avut multe dupa-amieze cand trezeam copilul ca sa fim siguri ca se culca seara la o ora normala pentru un copil. Multi ziceau ca suntem nebuni. Dar deja de multa vreme, Ioana se culca seara la 9 - 9.30 fara probleme...

In concluzie, sfatul meu este sa nu alegeti niciodata calea mai simpla (lasa ca azi o legan si scap sa mai cant, topai, fac ca toate animalele, lasa ca o culc cu mine si adoarme mai repede, etc...) cand nu este o solutie...

Coralia si bebe Ioana(2 noiebrie 2004)

CORECT
Nu mi-am leganat niciodata copii.Pe Vladut ,poate l-am tinut mai mult in brate,dar Andra a crescut militareste.Nu numai ca dormea neleganata,dar dormea singura ,in camera ei de la 6 luni.
Acum,parerea mea este ca un copil nu are de ce sa planga dupa leganat,daca n-ar sti ce inseamna.Vinovati sunt tot parinti ,ca-i invata cu naravu..Avem noi inima de piatra dar nu avem febra musculara.
In prezent copii mei,(5 ani,respectiv10 luni),dorm impreuna in camera lor.Sunt adepta ideii pentru independenta copiilor si nu ma convinge nimeni ca prin rasfatul lor avem ceva de castigat in plus.
Sa nu ma blestemati sa am nopti albe?!


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50843" target="_blank">Speranta sau vointa

Mergi la inceput