Sarcina si alimentatia (2)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Cristina Ioana, ti-am trimis mesaj pe PM.

Adela, activeaza-ti PM-ul ( de la profil personal daca nu ma insel) ca sa-ti trimit adresa unde sa faci comanda. Nu cred ca am voie sa afisez adresa aici.
Da-mi de stire cand l-ai activat. Din pacate, vita cu ceapa eu o mananc la restaurantul chinezesc; nu stiu sa gatesc mancare chinezeasca. Dar, pot sa caut pentru tine reteta, poate o gasesc.

Lily 20+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Poze echo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Adela, acum am vazut intrebarea pusa de tine la subiectul creat de tine. Alcoolul este interzis pe toata perioada sarcinii.
Cola se bea cu masura. Vinul are cam 7-8% alcool iar berea cam 5%. Eu zic sa bei bere fara alcool.
Slaninuta nu-i face rau lui bebe in cantitati f. mici . Doar ingrasa.
Incearca o alimentatie sanatoasa. Mai putin paste fainoase. Eu am sfatuit fetele sa ia fulgi integrali de grau de la plafar. Nici zaharul nu este un aliment necesar in timpul sarcinii.

Deci; carne de pasare, vita. peste, legume, fructe. Tot ce inseamna proteine, vitamine, minerale. Lactate pentru calciu.
Se evita alimentele care contin glucide si lipide in proportie prea mare.
Se evita carnea nepreparata si lactatele nepasteurizate.

lily 20+


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Poze echo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Lyly, alcoolul interzis, ha? ...pai si cu canitza mea de vin fiert de seara cum ramane?.......uuuufff, presimt ca iar fac de planton, hahahah

Am inceput si eu sa ma rotinjesc, ufff si sper sa nu o iau la gara cu kg...sa ma tragi de urechi, Lyly, da?
Cantarul arata cu 2,5 kg in plus...anul trecut luasem 4 kg in 22 saptamani...
Zau ca nu stiu ce sa mai cred despre fructe, ba se zice ca sunt f bune ca au vitamine, ba ca ingrasa rau....

Fetelor, si voua va e fomica asa tot timpul?

Cristina 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Cristina Ioana, ce sa zic de canitza ta, ai facut o mica abatere. Dar n-avem voie sa incurajam astfel de practici, dr. Spock a scris ca-i interzis. O mica abatere nu se pune, dar sa nu se repete. Cu kilele esti in grafic. Exact cat luasem si io pana la 15 sapt. Vezi ca pe la 19-20 saptamani treaba se-ngroasa...

Lily 2o+

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10051;28/st/20060601/dt/-4/k/fba6/preg.png
Samburica
Poze echo


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Se-ngroasa zici, ha?
Sfrrrrr, asa iubita, ridica-mi moralu'....

Cristina 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

Pe OTV emisiune interesanta cu dl Andronache despre alimentatie...
Putei citi ce spune dansul si pe http://www.energydiet.home.ro/grupe.html
http://www.slabire-sanatate.ro/articole/alimentatiea.php

Cristina 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

multumesc dariei si oanei b pentru indrumari.
gasisem subiectul dar destul de tarziu

si multumesc pentru urarile de bun venit.
strumful meu va pupa pe toate
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

lyly multumesc. o sa merg sa imi activez pm.
sunt si eu noua si acum invat.
cat despre alcool si celelate imi pare foarte rau. m-am luat dupa "doamnele mai in varsta"de sarbatori - ca un pahar de vin nu face decat bine...si uite-asa
dar gata de-acum nici o gura de bere. bietul bebe al meu. si i-am dat nenorociri d'astea chiar cand se forma micutul.
slaninuta doar am gustat. iar cereale intergrale mancam de mult timp. ne-am luat din mega cu grau, orez, expandat, fructe uscate...
o sa merg sa imi cumpar de la plafar.

lyly spuneai ceva de un grafic...kg
daca ai asa ceva da-mi si mie ca dimineata am fpost tare trista cand am vazut ca am pus 2 kg deja in 13s.

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelapop spune:

unde trebuie sa merg sa imi activez PM?
nu ma descurc

13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Fetelor,la Plus sunt niste cereale integrale f bune si ieftine cu fructe uscate sau inca un fel cu alune,migdale si sunt la 60000/kg.am vazut ca la Billa erau mult mai scumpe la 90 000/kg.Si au si batoane cu cereale superbune la 4300,4700,as manca intr-una asa de bune sunt.Si zic ca in loc de ciocolata sunt mai sanatoase.

Eu fetelor pot sa ma laud ca zilele astea m-am dat pe salate crude si as manca intr-una.In plus pot sa mananc si eu fructe(grapefruit,portocala,mar)care nu le suportam inainte si iaurt care iar nu mergea.Si am o pofta de mancareee......mancare sa fie.Si ma bucur ca am aici ex bune de fete care se straduiesc sa manance sanatos.Pacat ca nu suntem mai multe sa avem mai multe idei.Mai nou m-am dat si pe ceapa cruda...cu conserva de peste merge excelent .
Mie nu mi-e teama ca ma ingraj,mi-e teama ca dau tot inapoi dupa si nu-mi raman si mie vreo 5 kg


www.snugglepie.com/ezb/317964.png" target="_blank">Lya 17+&www.snugglepie.com/ezb/317544.png" target="_blank"> Ruty

Mergi la inceput