Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns herra spune:

buna ziua,

m-ar interesa denumirea din farmacie a vaccinului Di-Te-Per.

multumesc anticipat!

Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein
Cristina si Vlad



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Vaccinul antigripal
laureta
Azi la cresa ne au intrebat daca vrem sa i facem fetitei noastre de 2 ani 4 luni vaccinul antigripal.
Am tot rasfoit subiectele pe aci despre subiectul asta.Nu prea sunt convinsa sa i fac sau nu vaccinul.Oricum momentan este racita bocna si nu i fac nimic.

Voi ce ati face?Ati facut la copilasi vaccinul antigripal?A avut efect?


Rony
eu o sa i-l fac, tot la cresa ! sper sa fie bine ! si o sa ma vaccinez si eu!


svety
Eu stiu de la mama, care-i asistenta, ca are niste efecte secundare urate rau; asa de urate incat ea nu vrea sa-si mai faca si mie mi-e frica sa-i fac la pici. Mai bine-i dau oscillo si immuno baby. Dar depinde de fiecare organism cum reactioneza. Daca nu-i bolnavicioasa, nu cred ca merita.


Field_mouse
Noi am facut anul trecut, acasa (la 2 ani), facem si acum, la cresa.
In ce priveste efecte secundare - daca citesti instructiile de la orice medicament, gasesti atatea efecte secundare, de ti se face rau. ORICE VACCIN ARE EFECTE SECUNDARE, ce sa facem, sa nu ne vaccinam deloc? Nu cred ca gripa la un copil de doar 2 ani e mai "de preferat" decat efecte secundare POSIBILE. Noi nu am avut nici o reactie adversa anul trecut.


nastasika

Si pe mine m-au intrebat ieri la cresa daca vreau sa-i faca vaccinul antigripal baietelului meu de 1,6 ani..inca nu am dat nici un raspuns..pt. ca nu stiu ce sa fac...Baietelul meu a avut 9 bronsiolite pana acum si e predispus la astm bronsic ( urmeaza tratament cu Singulaire Jr.)si nu stiu daca acest vaccin ii va face bine...ma tem de efectele secundare...Rog mamicile care au copilasi cu probleme similare sa-mi dea un sfat...

anamaria

noi l-am facut in fiecare an. fara sa aiba efecte adverse! poate doar nasucul un pic mucios vreo 2 zile, dar asta a fost tot!
si vom face vaccinul antigripal si anul asta, din pacate eu trebuie sa-l cumpar ca la noi nu se face organizat la camin!

mama mea a avut o reactie foarte nasoala, dar la ea este un caz special, face tratament pr poliartrita reumatoida, un tratament foarte puternic, care i-a distrus sistemul imunitar! asa ca nu ar trebui sa generalizam chestia cu efectele adverse, parerea mea!


dumitrulaura
Si pe noi ne-au intrebat la cresa daca-i facem vaccinul acolo. Dr. de familie ne-a recomandat vaccinul romanesc facut de institutul CANTACUZINO care , de altfel, la noi nu se gaseste. Aveti idee cum se numeste?Eu o sai-l fac la cabinet ca si asa are frica de dr.


laureta
De azi toti din casa mucim la greu, deci nu cred ca suntem apti pentru vaccin.
Ea raceste "normal" zi io, nici des nici rar.
O sa vorbesc si cu doct Inisei sa vedem ce zice.

anda141
Nu il fac.

ingridnen
Laureta, noi i-am facut lui Cristi antigripalul prima data la varsta de 1 ani si 8 luni. Atentie, trebuie repetat la 30 de zile daca se face prima data in viata !
I l-am facut si anul trecut, la 2 ani si 8 luni si il vom face si anul acesta. Nu a avut nici un fel de reactii adverse.
Gripa e foarte periculoasa si nu vreau sa risc.

Mai asteapta insa, copilul trebuie sa fie sanatos cand ii faci vaccinul

nastasika

Si eu i l-am facut fetitei mele anul trecut (1,10luni), dar ia facut doar jumatate de doza si i l-a repetat dupa o luna. Anul acesta il va face la cresa, ii fac o doza intreaga, stiti cumva?

ingridnen

Din cate stiu eu, la copii se face 1/2 de doza de adult. Eu am cumparat "Vaxigrip pediatric" care era mai "mic", adica era mai putin in seringa aceea, exact cat trebuia. Daca iei vaccin de adulti, se arunca 1/2 din continutul seringii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

quote:
Originally posted by herra

buna ziua,

m-ar interesa denumirea din farmacie a vaccinului Di-Te-Per.

multumesc anticipat!



raspunsuri mai da cineva la subiectul asta?

Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein
Cristina si Vlad



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de Marcelle

Buna,
As vrea sa imi vaccinez fetita antivaricela.
A facut cineva acest vaccin???
Are vreo reactie urata sau ceva riscuri???

Merci

Marcela si Bianca cea cuminte (05.07.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de Maadi

"To whom it may concern"

Dupa indelungi cautari si relatii puse in functiune am reusit sa gasesc vaccinul HAVRIX pentru copii la farmaciile 2NA, mai precis cea de pe Blv. Unirii nr. 14, in urma unei comenzi telefonice. Super dragutze doamnele farmaciste.
Pupici,
Maadi si calin (19.07.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurelia1278 spune:

Fetita mea a facut Varilixul acum vreo 3 saptamani. Riscul este ca in 10-20 de zile de la injectie sa faca o forma usoara de varicela. Nu am observat nicio reactie pana acum, desi se poate sa fi trecut neobservata, pentru ca la 2 zile de la vaccinare s-a declansat o viroza din astea la moda.


Haideti la bazar! Puteti achizitiona lucruri frumoase si ieftine sau puteti face ordine in casa, ajutand in acelasi timp copilasi in suferinta.
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> Bazar pentru Alex, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85226" target="_blank"> un baietel diabetic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alimara spune:

si fetita mea a facut varilixul la 1 an si 4 luni si nu am avut nici un fel de probleme. trebuie sa ai grija cine il face ca se face intr-un mod mai special, eventual sa apelezi chiar la pediatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marcelle spune:

Merci,dragi mamici. Pediatra il va face, daca ma hotaresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creata de TOMALAVINIA


Buna! Suntem programate la medic la vaccin peste 2 zile, cu fetita de 2 luni. O alaptez si nu stiu ce reactii ar putea aparea: agitatie, lipsa poftei de mincare? La voi cum s-a manifestat? Impotriva febrei stiu ca se administreaza supozitor.Astept sugestiile voastre!

Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Lavinia: daca este vaccinul cumparat singurele reactii ar fi: o usoara febra in ziua respectiva(a mea nu a facut deloc) sau se inroseste locul si e usor dureros daca a fost facut cand copilasul avea piciorusul incordat(nici aici nu am avut probleme) sau o usoara schimbare a aspectului kk(mai moale) de la antipolio. Nu imi mai amintesc. Agitata nu a fost, a fost o zi normala.
Din cate stiu singura diferenta(la capitolul reactii de dupa vaccin) intre cel de la stat si cel cumparat ar fi febra dar si aici difera in f-tie de copilas, multi nu fac deloc febra.

Cu siguranta masurile anti si dupa vaccin(daca e de la stat) le stii.

O sa vezi ca e usor, mai mult mama are emotii.
Bafta

Mergi la inceput