Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Alina,
Eu iti recomand varianta cumparata, respectiv Infanrix Hexa pentru doua luni, fie si numai pentru ca e o singura intepatura ;) Dar consulta-te cu pediatrul ca sa fii impacata.

Profit insa de subiect ca sa intreb daca ati gasit de curand prin vreo farmacie sau depozit Infanrix Hib (ne trebuie pentru 4 luni), ca pe asta nu-l gasesc nicaieri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

ma bag in vorba, dar s-ar putea sa fie util.. Alexandru a facut Infanrix Hexa la 6 luni, apoi la un an pediatrul ne-a spus ca a aflat ca n-ar fi asa bun ca nu acopera atat cat ar trebui (scopul acestui Infanrix Hexa este sa acopere 2 vaccinuri, iar copilul sa scape cu o singura intepatura). Drept urmare la 1 an tot a trebuit sa-l intepam de 2 ori, altfel ar fi fost suficient unul singur - nu mai retin pe care le-am facut, daca vreti ma uit in carnetul de vaccinuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

multumesc mult pe sfaturi.nu ar fi problema de 2 intepaturi ci de reactiile adverse de care ma tem f mult.nu vreau ca piti sa sufere.va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Vaccinarea

LUIZAM
Trimis la - 23/10/2006 : 09:43:19
--------------------------------------------------------------------------------

Dragi parinti,
V-as ruga sa-mi spuneti si mie ce vaccinuri suplimentare ati facut voi copilasilor vostri dupa varsta de 1 anisor?


lizu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

vaccinurile

ElenaM
Trimis la - 01/11/2006 : 12:59:40
--------------------------------------------------------------------------------

Buna!
Am si eu o nedumerire legata de vaccinurile obligatorii de pana la 1 an. Fetita mea a facut de curand 2 luni, si bineneteles vaccinul aferent varstei, numai ca eu am platit acest vaccin. Mi s-a spus ca este mai bine sa-i fac un vaccin adus din afar, care este mai bun - nu stiu exact in ce sens, nu am fost lamurita, si care e mai bine tolerat de copii. Binenteles, ca orice parinte, vreau ce e mai bun pt copilul meu -bine cu anumite limite. Vreau sa stiu daca mai e cineva in aceasta ipostaza, si daca stiti ca intr-adevar sunt mai bune vaccinurile din afara, care nu intra insa in programul de gratuitate.
Multumesc.

elenam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

si acum sa-ti raspund
vaccinul din schema obligatorie este tot "de afara" (de exemplu se face tritanrix - produs de Smithkline beecham). exista pareri diferite legate de vaccinuri, a mea este ca in linii mari sunt identice. iar in acest caz banuiesc ca daca tu nu ai ales in cunostinta de cauza pe cele cumparate....ti-au fost bagate pe gat. acum nu e nici o nenoricire, doar ca trebuie sa urmezi aceeasi schema de acum inainte. (sper sa nu te fi pus sa platesti pe cele gratuite.....totusi!)
toate cele bune,

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ElenaM spune:

Multumesc de raspuns. Eu voiam sa stiu daca banii pe care ii dau- ca se aduna o anumita suma- imi ajuta copilul sau nu, iar daca nu e diferenta decat de firma care le produce ce sens are sa iau altele decat cele obligatorii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Eu am un baietel de 1 an si 1 luna. I-am facut vaccinurile de 2/4/6 luni si 1 an. La 7 luni nu i-am facut antirujeolicul si acum as vrea sa-i fac ROR-ul. Doar ca doctorita de la circa nu vrea sa i-l faca decat la 1 an si 6 luni pe motiv ca... treaba mea, daca am refuzat sa-l fac pe cel de la 7 luni, acum sa platesc daca-l vreau mai repede. Stie cineva ca zice "legislatia" in vigoare la capitolul asta? Cunosc copii care au facut ROR - gratuit la 1 an si 3 luni.
Sau de fapt vrea "ceva"? Nu e vorba de bani, daca e corect ce zice - il platesc si i-l fac, dar daca cere "spaga" pe sanatatea copilului meu - ma mut de la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_ary spune:

Buna,

Ariana are 1 an si 3 luni. Nu s-a pus problema de bani. Dr mi-a recomandat pe cele gratuite. Multumesc la D-zeu, pana acum n-am avut nici o problema. Nepotica mea in schimb le face pe cele cu plata, si a fost foarte bolnavioara de cateva ori, racita cu febra, antibiotice, tot tacamul. Deci.....


mary si gogoasa mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.aly spune:

salutare!imi puteti spune si mie care este grila de vaccinare cu infanrix?la 2 luni am facut infanrix hexa,dar ce urmeaza la 4 luni si maideparte?multumesc.

Mergi la inceput