Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

am pierdut carnetul de vaccin

Autor: blackangel

am pierdut carnetul de vaccin al baiatului...de unde iau altul nou?pls help!



Autor: miria_cristina

De la medicul de familie.


Autor: akella

De la pediatrul baiatului; spune-i sa-ti treaca din nou toate vaccinurile facute pana in momentul asta...


Autor: georgi75

Si eu l-am pierdut dar mi-a zic pediatrul ca nu-i nici o pb.Cand am nevoie de ele, merg la el si-mi da hartiutza cu toate vaccinurile facute.



Nu am primit carnet de vaccinari - de unde facem rost?

Autor: adrianaloy

Cand am nascut in noiembrie 2005, la spit Giulesti, la externare stocul de carnete de vaccinari se epuizase. Stiu de la primul copil cat de util este acest carnetel pentru evidenta vaccinelor si a datelor.

Stie cineva de unde pot face rost de una bucata carnetel? Se poate cumpara de undeva?
Merci mult.


Autor: claujro

Eu am primit de la pediatra. Gratis.


Autor: ilincalif

iaca ma bag si eu un pic in vorba :
eu zic ca ai putea incerca sau la spital, acolo unde ai nascut, sau la medicul de familie, sau la pediatru.... chiar, tine-ne la curent si povesteste-ne ce ai rezolvat, poate mai sint mamici in situatia asta si le dai si lor un sfat bun!
sa fiti sanatosi si tu si puiutii tai !


Autor: cristinamh

am vazut ca se distribuiau gratis la "baby expo", la standul pampers. parca nu ma inseala memoria... daca nu faci rost pana in toamna, ai atunci o ocazie...


Autor: lori99ursu

Noi am avut noroc si am primit la externare, dar am o prietena care a patit exact ca tine si a facut rost de un carnetel de vaccinari de la spitalul de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Vaccin ROR la 10 luni?

Autor: MamideIngeras

Buna fetelor
Pediatra baietelului meu, care este cam aburita, nu mai are veccin antirujeolic gratuit si ma pune sa ii cumpar ROR si sa il fac acum la 10 luni. Din cate stiu eu acest vaccin se face dupa 1.3 ani.
Ce sa fac? Il fac deoarece vrem sa mergem la mare , ca altfel poate il mai amanam.
Multumesc



Autor: b_irina_c

Eu am refuzat vaccinul asta nou antirujeolic si planuiesc sa merg la mare cand bb va avea 10 - 11 luni. Fiecare face cum crede, stiu... Ultima data cand am fost la vizita medicala cu bb mi-a zis "doctoreasa" ca nu il mai face la copii care au ajuns la 7 luni deoarece nu se mai gaseste si ca asteapta sa vada ce zice sanepidul. Eu stiu ca exista si o varianta de cumparat a vaccinului gratuit antirujeolic numita Rouvax, poate il gasesti pe asta.
Distractie placuta la mare!


Autor: Cristina_C

ROR nu-i numai contra rujeolei, ci si a rubeolei si a oreionului. Robert a facut vaccinul asta - aici se cheama MMR, dar e acelasi lucru- la 1 an prima data si rapel la 1 an si 1-2 luni.


Autor: b_irina_c

ROR se face la 1 an, vaccinul asta nou care se face la 7 sau 9 luni este impotriva rujeolei. Din cate stiu se gaseste la Pasteur (nu in farmacii).


Autor: amarantina

ROR se face numai dupa 1 an. Cand a fost epidemia aia de rujeola au ajuns ei la concluzia ca e mai bine sa se faca la 7-8 luni, dar am vazut multi pediatrii (la tv, prin revistele de profil) care nu recomandau sa se faca daca bb nu a implinit 1 an. Noi il facusem deja si n-am prea fost atenta la motivele pe care le-au expus acesti pediatrii, doar asta am retinut: ca e bine dupa 1 an si cel mai bine e la 1,5 ani.


Autor: MamideIngeras

Multumesc fetelor.
Probabil am sa caut Rouvax. ROR am sa il fac mai tarziu.
Sanatate la bb-i.


Autor: roxisialexia

Pai nu se suprapune cu cel de la 1 an?Se face impreuna cu ROR?


Autor: DanielaAB

Pai, ROR-ul care se face la 8-9 luni, nu este acelasi care se face normal la 12 luni?
Daniela


Autor: Mihaelutat

Buna fetelor!
Baietelul meu are 6 luni si tocmai am venit de la pediatra unde am facut vaccinul de 6 luni. Mi-a spus ca dupa 7 luni sa ii facem Priorixul. Mai peste tot am citit ca se face dupa 12 luni. Sunt total in ceata. Nu stiu ce sa fac, nu este cam mic? Daca ma poate lamuri cineva astept cu nerabdare vesti.
Paupici
Mihaela


Autor: georgi75

Noi am facut ROR la 1 an si 1 luna.


Autor: aurelia1278

Si noi am facut ROR la 1 an si 2 luni. Nici nu mai sti ce sa mai crezi cu doctorii astia. Unii zic una, altii alta.

Ba mai mult, acum parca imi pare rau ca nu am lasat-o sa-si faca bolile copilariei, sa capete imunitate pe viata.


Autor: alina morostes

ROR-ul se face intre 12-15 luni, asa stiu eu ca e in programul de vaccinari al medicului de familie.


Autor: laura72

ROR se face intre 12 -15 luni pt.:rujeola(pojar),rubeola (pojarel),oreion.
Rouvax este pt rubeola si se face la fete dupa 13 ani,ele pot contacta boala in tinpul sarcinii si pot da nastere la copii cu probleme in special auditive.se face in cls a 8 a doar fetelor.
antirujeolicul romanesc de Cantacuzino VVR -vaccin viu rujeolos-se face de la 7 luni.


Autor: laura72

vaccinurile astea sunt f. pretentioase se transporta numai la gheata si intuneric.dupa reconstituire(sunt 2 fiole)se face in max o ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

Si noi am facut aseara vaccinul de 2 ani jumate... daca stiam ce va urma - poate as fi incercat sa ma fofilez de la al face!! Oricum trebuia facut de saptamana trecuta si am tot amanat, insa telefoanele de la circa au sunat in fiecare zi la noi:" cand veniti? cand veniti la vaccin?"
Cum ziceam am mers ieri la vaccin, a fost ok zic eu, cateva smiorcaieli mici si gata... cum am dat-o jos a inceput alergatul si zbenguiala cateva ore afara!Pana aici bineee... insa se face seara si intram in casa... incep maraielile, apoi plansul si apoi urlatul puetrnic... Nu voia decat in brate si ca drept dovada pana la ora 1 noaptea am umblat cu ea in brate prin casa, cand cu tati cand cu mine.... cu chiu cu vai am pus=o pe perna pe picioare (sa nu credeti ca practicam regula asta)si a adormit; zic bunnn gata hai si noi la nani, da de unde... a inceput nebuneala: gemete prin somn, plans, tipete - pus supozitor, dat nurofen, putin peritol (zic poate se linisteste); si asa am tinut-o toata noaptea cu sculat din juma in juma de ora si plans si caldura foarte mare in casa... La un moment dat se scapa pe ea si face si cacutza in pat.... ufff... o noapte de cosmar!! Mititica a devenit si constienta de ce a facut si a inceput sa urle si mai tare ca uite ce a facut, nu i se mai intamplase niciodata!! In concluzie nu stiu cand a venit dimineata ca atata am asteptat-o.... acum am sunat acasa si iar are febra si o doare piciorulsul!! Nu sta nici la compresa, nici la varza...
E prima data cand reactioneaza asa de urat; la celelalte puneam supozitor preventiv, dar fara plans, durere, nimic....

Mami si Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Hiberix - este eficient ?

Autor: Dorsilia

buna seara tuturor!
puiutul meu va implini maine 1 an si 10 luni si mi s-a recomandat dintre vaccinurile optionale sa-i fac Hiberix pt hemophilus infl.
Intrebarea mea e daca da reactii adverse urate, febra, scaderea temporara a imunitatii sau se poate face fara mare valva ? Si mai ales daca este eficient sau e doar asa .... El a facut de la 15 luni si pana acum 3 viroze, ultimele doua la interval scurt, aprox. o luna, de aceea s-a considerat ca Hiberix-ul ar ajuta.
merci mult



Autor: Diana Mirela

Reactii adverse pot fi, ca la orice vaccin. Cum a reactionat pana acum?
Eficient este, cea mai mare pacoste pe care o poate da H.I. este meningo-encefalita, de aceea se recomanda vaccinarea.
Ce vaccinuri i-ai facut pana acum? Cele de la stat sau cumparate? Intreb deoarece daca ai cumparat Infanrix nu trebuie sa ii mai faci Hiberix-ul deoarece Infanrix contine si o tulpina de H.I.


Autor: Dorsilia

pana in prezent i-am facut cele de la stat, de cumparat i-am cumparat doar Priorix-ul la 1 an.
Deci sa consider ca se justifica sa-l intep suplimentar pt Hiberyx?
Observ ca nu mi-a raspuns decat o singura mamica, restul nu au optat sa-l faca puiutilor sau ...?
Reactii adverse de speriat nu a avut pana acum la nici unul din vaccinuri, i-am pus comprese si supozitoare o zi contra febrei, preventiv. Nu as vrea ca sa-l dau insa peste cap cu imunitatea acum dupa ce abia a scapat de 2 viroze.


Autor: Diana Mirela

La un an se face inca o doza DTP si antipolio. Tot de la stat au fost?
Daca da, fa-i fara probleme Hiberix-ul, dupa un an este suficienta o singura doza.
Eu, de exemplu, i-am facut tot vaccinurile de la stat, la 1 an ii cumpar Infanrix care este si anti H.I., si va fi suficient pt. imunizare. Iar la o luna distanta ii voi face Priorix-ul.
Din ce am observat eu pe forum, multe mamici au cumparat vaccinurile. Acestea sunt si anti Hemophilus. De aceea banuiesc ca nu au facut multi copii Hiberix-ul .


Autor: amarantina

Noi l-am facut, puiul n-a avut nici o reactie adversa. La nici un vaccin n-a avut nimic, cand era mic (sub 1 an) nici nu plangea.


Autor: silvana_salajan

Ma speriati! Hiberix,Infanrix cine v-a prescris asa ceva? Eu nu am auzit niciodata de ele! Chiar atat de ignoranta sunt? Noua de ce nu ne-a spus nimeni de ele niciodata? De ce medicii de aici nu prescriu niciodata asa ceva? Si apropo, ce fel de vaccin este? Daca nu e antigripal, ma dau cu capul de pereti! Se mai fac si altfel de vaccinuri la copii? Pe alea obligatorii le-am facut pe toate!
PLS, nu ma lasati in ceata!


Autor: Dorsilia

Astea de care vorbeam fac parte din cele optionale, cele obligatorii le-am facut deja, ultimul fiind cum zicea o mamica DPT+antipolio+Priorix, la distanta de vreo luna ultimul. Priorixul l-am cumparat pt ca nu am vrut sa i le faca toate 3 deodata, la cabinet se deschide o doza si se face din ea la 10 copii, cum noi am refuzat, nu mai avea de unde sa ne faca asa ca am preferat sa-l cumparam separat si sa lasam o luna interval intre, decat sa-i fac 2 intepaturi intr-o zi.
Chestiile astea cu vaccinurile optionale si obligatorii le-am citit, am primit cand s-a nascut puiul, din maternitate, cadou, un set de reviste pt proaspetele mamici, cu diverse informatii ce chiar mi-au folosit (cum se face o baita nounascutului, temperatura apei, a laptelui, sterilizarea biberoanelor, cum se combate febra, cum se ia temperatura la sugar, ce mananca sugarul in caz de diverse boli, ce vaccinuri trebuie facute si la ce varsta, cat trebuie sa ia in greutate sugarul lunar, ec, etc, etc), un set de scutece, un set de detergenti pt bebelusi, asa s-a dat fiecarei mamici la iesirea din maternitate.


Autor: silvana_salajan

Sunteti norocoase. Aici nu s-a pomenit de asa ceva.


Autor: lordra

Silvana, Infarixu' hexa e pintre ultimile tipuri aparute si contine toate vaccinurile (cele de la stat + cel antimeningita). Io am ales sa-l fac p-asta fiindca are componenta antipolio injectabila, adica cea prelucrata din virusi morti - nu atenuati, ca cei din antipolio oral, cel administrat la stat. E o singura intzepatura si e foarte bine tolerat de micutzi.
Mie pediatra mi l-a recomandat din prima (oricum eram decisa sa-l fac pe asta, si nu pe cel de la stat) fiindca avusese un caz in care bebelu' a paralizat din cauza componentei antipolio oral. De cand a patit-o, recomanda doar pe cel injectabil, fiindca varianta de la stat poate fi riscanta. Chiar daca nu mi-l recomanda ea, io tot vaccin cumparat ii faceam, tocmai fiindca citisem prea multe chestii nasoale despre antipolio oral - VPO.


Autor: Dorsilia

a paralizat bebelu in urma vaccinului sau pt ca nu a fost eficient vaccinul si a facut boala mai tarziu? Doamne, daca stiam asta ii cumparam si eu vaccinul din farmacie


Autor: lordra

Dorsilia, a paralizat in urma vaccinului - repet, e facut cu virusi atenuatzi, deci cat se pate de vii, doar ca mai somnolenti nitzel-. Asta e principalul motiv pt. care am refuzat din prima picaturile orale ale antipolio, chit ca erau gratis.
Nu inseamna ca toata lumea o patzeshte, insa sunt destui care nu scapa (parca 1 la 24.000, ceea ce mi se pare foarte mult). N-am vrut sa fiu o potentiala victima asha ca am ales din start calea mai sigura.


Autor: Dorsilia

este foarte rau ca nu se spune mamei din start cum sta treaba si care-s riscurile, sa poata lua o decizie in cunostinta de cauza. Cand ma gandesc cate se pot intampla asa din nestiinta....
Macar Hiberixul asta e cu germeni "adormiti" ceva mai bine sau si asta e periculos?


Autor: silvana_salajan

Ma ingrozesc la gandul ca s-ar fi putut intampla ceva. Mi se face rau ca nu am fost indrumata de medicul pe a carei lista e inscris copilul. Nu ni s-a explicat ca am avea si alte optiuni! In ce tara traim Doamne?


Autor: Dorsilia

Nu traim, supravietuim, e o mare-mare diferenta....avand in vedere cata grija se investeste pentru bunastarea si sanatatea noastra .... as putea spune ca e Tara Minunilor, unde orice se poate intampla


Autor: veverusca

Medicul nostru pediatru ne-a recomandat vaccinarea antihemophilus la 1 an si o luna.Se spune ca ofera imunizare pana la 5 ani impotriva meningitei, dar si otitei, pneumonie
L-a mai facut cineva si ce parere aveti?


Autor: madau

Noi am inceput vaccinarea de la 2 luni cu Hiberix ( anti haemophilus influentzae tip B) in plus fata de vaccinurile normale ptr fiecare varsta. Nu are reactii adverse, cel putin fimea nu a avut probleme, intr-adevar e o bariera buna ptr meningita, otita si alte boli date de acel virus.


Autor: aime

Si eu i-am facut baietelului meu vaccinul PentaAct Hib ce contine si anti-haemophilus la 2luni,4,6 respectiv 1 an.Reactiile au fost firesti, un pic de roseata locala si marailile de rigoare. Dar am auzit de copii care au facut schema de vaccinare de la stat si care au facut la 1 an vaccinul acesta. E ok.


Autor: inaioana

Intre 1-5 ani vaccinarea se face cu o singura doza, fara rapel.
Si eu intentionez sa o vaccinez pe Katja, nu am facut-o mai devreme (varianta de la 2 luni sau cea intre 6luni-1 an ) pentur ca implica mai multe rapeluri. Asa il voi vaccina si pe Serghei, dupa 1 an. Daca este intr-o grupa de risc (spre exemplu merge la cresa sau are alte probleme de sanatate care il fac pe bb mai susceptibil la infectii), se alege varianta vaccinarii mai devreme de 1 an.
Mult succes!


Autor: sirimie

E continut de Infanrix sau Engerix nu mai stiu, si de alte vaccinuri care nu sint gratuite. Si pediatrul nostru l-a recomandat si l-am facut.



Autor: cgaby

buna.
eu i-am facut lui stefan acthib la 1 an si 2 luni. nu a avut reactii adverse.


Autor: veverusca

Dr ni l-a recomandat si ne-a zis ca ea il cumpara si la un pret mai bun decat in farmacie. ma intreb daca ne-ar fi sfatuit sa il facem altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Ce Vaccin se face la 1 an

Autor: MamideIngeras

Buna mamici
Ce vaccin ati facut puilor la 1 an?Ma refer la cel cumparat.



Autor: Monica-Elena

Pai la 12 luni se face PRIORIXUL(adica ROR-ul antirujeola, antioreion si antirubeola) iar la 13-15 luni se face rapelul la INFANRIX ptr cei care au mers pe aceasta schema de vacinare si nu pe cea gratuita de dispensar.


Autor: badjoke

Noi am facut si vaccinul optional antimeningita Act-hib.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

agitatie la vaccinul 2 luni

Autor: strumfi2004

azi i s-a facut bblui meu de 2 luni vaccinul. la 2 ore dupa au inceput durerile de piciorus, ca urmare e foarte agitat, plange de aproape 3 ore. cum misca piciorusul, tipa. de-abia a mancat si adormit -acum in brate- si somnul e tare agitat, suspina. nu are febra. i-am pus o compresa rece si la indicatia medicului un supozitor cu propifenazona. sunt nelinistita pt ca surioara lui mai mare nu a avut astfel de reactii la nici unul dintre vaccinuri, nici febra, nici agitatie, plansete, dureri. stiu ca sunt organisme si reactii diferite, dar mi-e tare mila de el! daca as putea sa-i iau eu durerea asta...



Autor: Bebe Beca

O sa fie bine, micutul... Probabil ca fiecare copilas reactioneaza diferit...


Autor: ana-oana

la mine a fost invers, Beba a avut febra, a fost agitata, a plans. Bebu n-a avut nimic, dar nimic. pediatrul mi-a spus ca vaccinul pe care i l-am facut este foarte bine tolerat de micutzi.
oricum, tin minte ca lu' Beba i-am pus supozitor cu algocalmin numai in situatii extreme (peste 39, sau pe aproape) si in rest, preventiv i-am dat nurofen la 8 h. supozitoru' cu propinustiucum nu stiu ce e. pana maine ii trece, stai linistita.
aaaaa... si comprese cu apa rece nu prea i-am pus, ca urla ingrozitor, am lasat-o asa, nu am atins-o pe picior, nici baie in ziua aia nu i-am facut.


Autor: Monica-Elena

Noi am optat ptr vacinarea cu Infanrix si pana acum la 9 luni la nici un vacin nu afacut nici un fel de reactie adversa. Poti sa ii pui pe picior unde a fost facuta injectia o felie de lamaie rece de la frigider sipoti sa ii bagi supozitor cu eferalgam de 80mg.


Autor: adseana

pup pe bb mic sa ii treaca durerea.Va fi bine, vei vedea...


Autor: laureta

Eu obinusiesc sa i dau nurofen inainte de vaccin si imediat dupa el comprese pe picorus da mult timp nu numai una.
Pupici sa treaca repede


Autor: strumfi2004

MULTUMIM TUTUROR PT RASPUNSURI, PUPICI, INCURAJARI SI URARI. CU COMPRESE SI DOAR JUM DE SUPOZITOR S-A LINISTIT STRUMFULET SI A REUSIT SI SA PAPE MAI BINE SI DOARMA SPRE DIMINEATA. AZI E DEJA MAI BINE, ASA CUM NE-ATI SPUS.

TOATE CELE BUNE LA MAMICI SI PITICI! SI TATICI!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Nu gasesc PentaActHib-ul in farmacie sa i-l fac la 1 an. Doar Pentaximul. E acelasi lucru?

Codruta &www.snugglepie.com/ezb/284495.png" target="_blank">Petra Alexandra (9 august 2005)

& Poze noi &

www.euroski.ro" target="_blank">SCOALA SKI
www.parinticlujeni.ro/" target="_blank">parinti clujeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greiere spune:

Nimeni nu a folosit Pentaxin?


shati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apisica spune:

Shati,
citeste si aici, in special pagina nr.2:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=82473

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Vaccinul la bebei

b.aly
Trimis la - 19/10/2006 : 12:18:43
--------------------------------------------------------------------------------

sunt mamica unei fetite de 2 luni si trebuie sa ne pregatim de vaccin.intrebarea mea este:spre vaccin sa optez spre binele bebelusei?catre cel de la stat sau pt cel nou aparut?voi ce ati ales pt copiii vostri?alina si bb maria-louisa

Mergi la inceput