Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Ce nu avem saua vem voie sa facem dupa vaccin?
lulu26
Am auzit o groaza de sfaturi cu indicatii dupa ce facem vaccinul. Le enumar pe cele care le-am auzit eu:
- betadina pe locul vaccinului sa nu se infecteze
- supozitor cu paracetamol (max 2 /zi) sau novocalmin (max 1/zi) pt febra
- comprese reci dar sa nu atinga apa intepatura (ceva gen shiffa pack)
- nu baita in ziua vaccinului
- nu mancare 2 ore dupa vaccin

Am inteles in schimb ca referitor la baie si mancare nu se aplica si in cazul infanrixului care nu ar avea contraindicatii.

Voi ce stiti?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Fetelor, baiatul meu a facut ieri un an si suntem programati vineri sa facem vaccinul de un an. Credeti ca e bn sa l facem pe caldurile astea? Ca ma gandesc ca oricum ei sufera de cald, sunt si asa agitati, vaccinul poate da si un pic de febra, si cu caldura de afara... Ma gandeam sa l aman pt sapt viitoare.Voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Lalilu, fetita mea a implinit un an pe 7, si inca am amanat pe saptamana viitoare (la sfatul medicului ei) vaccinul. Acum ii ies premolarii, e jale si suspin noaptea, plus canicula, asa ca eu am hotarat sa n-o chinui o data in plus. Dr. mi-a explicat ca nu e zor cu vaccinul de un an (adica nu e musai sa fie facut fix la implinirea anului).

La multi ani frumosi si veseli puiului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

KARULA, multumesc pentru urari, o sa vb cu dr dar cred ca nu o sa i l fac, indiferent de ce zice. Oricum am o dr buna cu care m am inteles mereu si care e si f bine pregatita, nu cred ca ea ar insista sa l facem. Din 23 iulie se pare ca se mai "indreapta" si vremea...Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: dicirstea
Subiect: vaccin de luna a 2-a
Trimis la: 18/07/2007 19:52:27
Mesaj:


Aveti idee cat costa vaccinurile Infarix Hexa si PentAct Hib. Mie pediatra imi spusese un pret ( cca 200 ron), dar cand m-am dus sa le iau de la farmacia Dona mi-au cerut cam cu 100 ron in plus. Mi se pare cam mare diferenta. Oare se gasesc in alta parte mai ieftin?
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Florentina Roman
Raspuns la: 18/07/2007 20:20:23
Mesaj:

Pe noi infanrix hexa ne-a costat 240 lei, comandat de dr de familie. Mai este unul cu aceeasi compozitie, dar cu 2 intepaturi, la 170 lei, presupun ca e pentacthibul, facut de Pasteur, nu?
--------------------------------------------------------------------------------


Autor: dicirstea
Raspuns la: 18/07/2007 20:22:46
Mesaj:

De unde le-a comandat? Le pot comanda si eu?

--------------------------------------------------------------------------------
Autor: Florentina Roman
Raspuns la: 18/07/2007 20:29:22
Mesaj:

Mie mi le-a comandat doctorita de familie si cica asta-i pretul de depozit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu26 spune:

sensiblu - 210-230ron

Lulu si Alessia Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oradeanca spune:

Buna, am si eu o dilema. Baietelul meu are aproape 8 luni si nu se vede nici o urma de la vaccinul BCG facut la maternitate. La vaccinul de 6 luni (pe care noi l-am facut aproape la 7 luni) pediatrul ne-a spus ca pana pe la 9-10 luni BCG poate fi repetat fara nicio testare si ne-a sfatuit sa i-l facem acum dupa ce trec 30 de zile minim de la ultimul vaccin.
Este totusi vreun risc sa fie imunizat si noi sa il mai dam inca o data, daca nu are urma pe manutza?
a mai trecut cineva prin aceasta experienta?

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Am si eu o intrebare: Infanrix si Engerix contin si ceva contra meningitei?

Am citit aici ca exista ceva optional Act-hib (parca) contra meningitei, e inclus sau nu in Infanrix si Engerix? Stie cineva?

Multumesc frumos pentru raspunsuri!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalilu spune:

Engerix ul este contra hepatitei B. Infrarix ul are intr adevar pt hemofilus influenze care da meningita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Vaccinuri suplimentare pentru gradinita
silviaelena
Baietelul meu de 4 ani intra in aceasta toamna la gradinita. Nu i-am facut decat vaccinurile obligatorii. Ce parere aveti, ce vaccinuri sa ii mai fac?
Multumesc anticipat

Darria

daca ai timp sa cauti: gasesti inf. necesare aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=66180

tot pt. gradi: imunizare aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65434

Mergi la inceput