Totul despre Vaccinuri

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Buna!

nu mai stiu...exista o perioada minim admisa care trebuie sa existe intre vaccinuri? de genul 50-60 de zile obligatorii?

intreb pt ca suntem programati sapt viitoare la vaccinul de 6 luni numai ca nu sunt 60 de zile trecute inca, de la celalalt

merci
lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

obligatoriu 30 de zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

tb sa i fac copilului meu vaccinul de 2 ani si jumatate....pana acum i le am facut pe cele gratuite,insa pt ca de fiecare data a facut febra si n a mai vrut sa manance o saptamana,ma gandesc sa i l cumpar pe acesta...aveti idee,e indicat,tinand cont celelalte vaccinuri au fost altfel?aveti idee care e cel mai bun vaccin?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Infanrix cred ca se numeste vaccinul ce l-a facut baietelul meu la 2 ani jumate. La el nu s-a simtit nici un efect, ca de altfel la nici unul din cele anterioare ce fusesera din cele gratuite, insa Andreea a facut numai din astea scumpe cumparate de mine si de aia tot intra in greva foamei cateva saptamani dupa vaccinare. Homeopata ne-a prescris sa-i dam niste granule de eliminare a toxicitatii vaccinului, se administreaza la 2 zile de la vaccinare si se numesc CH9 Sulfur, se iau la 30 minute dupa masa sau cu 15 minute inainte, 3 granule, se pun in capacelul sticlutei si nu se ating cu mana sau metal, se pun sub limba copilului sau oriunde in gura, nu direct pe limba insa ca le inghite sau se ineaca. A mea fetita la 4 luni a luat asa ceva dupa vaccin, si parerea mea e ca a facut fata mai bine, adica greva foamei n-a mai durat si n-a mai fost asa crunta ca aia de la vaccinul de 2 luni. Mi-a fost teama sa nu se inece cu granulele ca sunt destul de maricele, cam ca un bob de orez, insa i-am dat una cate una si le-a molfait in gurita, oricum nu aveau nici un gust, doar usor dulci, am luat si eu sa vad daca-s rele. Oricum si saptamana viitoare dupa vaccinul de 6 luni ii voi da granulele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

multumesc,dorsilia si multa sanatate copiilor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coraly spune:

Si eu urmeaza sa-i fac vaccinul de 2,5 ani. Problema e ca eu am urmat schema cumparata pana acum, adica si la 1 an a facut pent-act-hib. Eu stiu ca acum nu ar trebui repetat si antipolio, deci trebuie sa iau alt vaccin? exista si din gama asta fara polio oare?

Coraly si Sergiu (3 ian 2005)

poze

Alaptatul - Help Line

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello!

m-ar interesa in ce masura e periculos sa-i fac vaccinul de 6 luni fetitei, cata vreme eu am rosu in gat si o voce ragusita. Nu stiu daca e virala chestia sau mecanica, la mine. Poate am mancat/baut ceva rece dar nu sunt sigura, nu tin minte sa fi consumat ceva rece dar...

Ideea e sa nu fie ceva ce pot transmite copilului. Joi avem de mers la vaccin si in ipoteza ca la ea ar fi inca in faza de incubatie, ce se poate intampla daca-i face si vaccinul, destul de complex careoricum nu-i pica grozav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Initial creeata de diana69


Voi ce fel da vacin a-ti facut copilasilor? De la medicul de familie sau a-ti cumparat voi? Care este diferenta intre ele? Care este mai bun?
Am o fetita de 3 luni care trebuie sa-i fac maine trivaccinul si nu stiu ce sa fac, daca sa il fac pe cel de la medicul de familie sau sa-i cumpar eu altul.
Este vreo problema daca il fac pe cel de la medicul de familie?
La baiat i-am facut tot timpul pe cel de la medicul de familie pt. ca altfel nu era acum 9 ani si nu a avut nici o problema.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Diana, sa-ti traiasca bebelina si feciorul ! Uite, eu am mers pe schema obligatorie si am facut 2 vaccinuri suplimentare: Varilrix (pt varicela) si Havrix (hepatita A). La altul suplimentar nu am meditat, nu vreau sa pic in cealalta extrema :-)


Daria & www.webshots.com/user/giulia16" target="_blank">GIULIA_(2004_08_16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LuisaTL spune:

Buna,

E bine sa faceti vaccinuri suplimentare. Fetita mea de la 1 la 2 ani a facut si pojar si varicela. Sa te bazezi doar pe medicul de familie...mai bine lipsa.

Multa santate tuturor!

Luisa, mami de Dorothy (24 nov 2004)

Mergi la inceput