Cum faceti chiftele dellicioase?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

La chiftele (si sarmale) intotdeauna se pune bulion.. sa vedeti atunci ce gustoase se fac.
Incercati.

Pofta buna.

Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slakje spune:

quote:
Originally posted by joxy

La chiftele (si sarmale) intotdeauna se pune bulion.. sa vedeti atunci ce gustoase se fac.
Incercati.

Pofta buna.

Cu respect,
G.

Suntem urate... si ne tarim!



nici nu am auzit nici nu am mancat pana acum chiftele facute cu bulion, dar am sa pun data viitoare sa vad cum ies.
, ce-i drept noi nu ne prea omoram dupa chiftele, mai mult fac cand am musafiri, dar cand fac le consuman cu sos de rosii langa.La asta te referi sau te referi la bulion in compozitia de carne tocata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

carne tocata, ou, cartof crud ras, branza telemea rasa, dovlecel ras, sare, piper, boia, condimente Fucs, apa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique spune:

...si 1-2 catei usturoi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamimac spune:

Am doua variante de chiftele,la fel de bune:carne tocata in amestec(porc si vita),sare,piper,putina faina,pesmet,nucsoara,usturoi,patrunjel tocat,cealalta cu marar si curry.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxy05 spune:

Pe mine m-a invatat o bucatareasa sa pun o lingura, doua de mustar in compozitia de chiftele. Intr-adevar, se simte diferenta...
Ruxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Eu stiu ca chiftelutele ies tari daca:carnea nu e suficient de grasa,daca nu au cartofi(astia dati pe razatoarea mica sigur le inmoaie) si daca nu au oua...eu am si alta varianta de carne,adica nu porc nu vita...eu am facut din carne de curcan+cartof+ou+usturoi+ceapa+marar+sare+piper..au iesit delicioase!

Numai bine la toata lumea!




Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Eu fac astfel chiftelutele:
1 kg carne tocata amestec porc si vita.
5 cartofi fierti(dati prin masina de tocat)
doi morcovi fierti (dati prin masina de tocat)
o radacina de pastarnac fiarta si data prin masina de tocat
2 cepe (date tot prin masina de tocat)
cativa catei de usturoi (tot prin masina de tocat)
putina paine inmuiata data tot prin masina de tocat)
sare, piper, dupa gust.
patrunjel verde sau marar.
Amestec cu doua sau trei oaua, in functie de cum se leaga compozitia, apoi le prajesc.Imi ies foarte bune.

Redati-mi viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Super retete si super idei (alea cu bulionul si mustarul)Le voi incerca si eu...
Eu le fac in ultimul timp cu cartofi, legume rase (morcov, ceapa, usturoi) si mai nou le-am pus la facut in ....cuptor, la sugestia unei fete de forum. IES GROZAVE, unde mai pui ca nu faci miros in casa, nu stropesti cu ulei, sunt mai dietetice si nu stai de ele sa le prajesti bine pe toate partile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

quote:
Originally posted by Taty

Super retete si super idei (alea cu bulionul si mustarul)Le voi incerca si eu...
Eu le fac in ultimul timp cu cartofi, legume rase (morcov, ceapa, usturoi) si mai nou le-am pus la facut in ....cuptor, la sugestia unei fete de forum. IES GROZAVE, unde mai pui ca nu faci miros in casa, nu stropesti cu ulei, sunt mai dietetice si nu stai de ele sa le prajesti bine pe toate partile...




Cum adica in cuptor?

Mergi la inceput