fimoza

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Multumesc frumos ptr. sfaturi.Nici vorba sa-l las cu pipi acolo...mai mult am observat ca sub jetul de apa de la dus...nu mai tipa ingrozitor de usturime.Cred ca ai venea sa faca..ajungea vreun strop la rana si incepea imediat sa plinga tare si sa fuga prin casa...Mama pune-mi crema ..au cucutul meu!noh,l-am luat si direct in dus,apa calda...si asa a facut pipi toata ziua azi.
Mai am un baiat de 12 ani...dar n-am aut nici o problema cu el in sensul acesta.Acum sunt gravida cu doi pui....si asta a devenit acum un motiv sa vreau fete.Oricum si fara experianta asta...tot fete vreau...macar una sa fie fata!Daca sunt tot baieti...alti doi cucuti...vai de capul meu!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

felicitari pt sarcina, sa ai 2 bb sanatosi, si frumosi si sa iti dea Domnu sa fie ce iti doresti.

apa calduta dilueaza pipi si deacea nu il mai ustura ... hai inca 1 -2 zile si va fi bine.
sarcina usoara innca o data


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.4shared.com/dir/4242034/d653560a/sharing.html" target="_blank">
Muzica pt copii "Ro & Eng"
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha spune:

ema, incearca urmatoarea metoda: fa o infuzie de musetel si pune-l sa faca pipi intr-un borcan in care ai pus infuzia calduta. ii va face bine. la fel, si rivanolul ajuta mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Deci io ce sa fac cu Andrei, sa ii trag de putza cate putin la baie sau sa il las in pace!???????????????

nu stiu cum o fi mai bine si nedureros [pt el!

Unguentul asta se gaseste si la noi in farmacii?

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nasha spune:

Dupa parerea mea, Andrei e prea mic chiar si numai pentru "umblat".
Unguentul (Dermovate) se gaseste si la noi si chiar e f ieftin insa deocamdata nu e cazul sa iti faci probleme. Eu l-am curatat pe Tudor fara sa il decalotez (adica doar cu apa si sapun in zona inghinala) si daca nu eram amenintati cu operatia era la fel si acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Nasha, ms

Ile , mami de Victor ( 22 dec 2005) si Andrei ( 25 iulie 2007)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anisoara26 spune:

buna ziua mamicilor. sunt noua pe acest forum.sunt si eu mamica,am un baietel in varsta de trei ani si jumatate.la varsta de doi ani doctorul pediatru mi l-a diagnosticat cu fimoza.am intrat in panica,m-am apucat de plans,nu imi venea sa cred.dar,uitandu-ma la catalin(asa il cheama pe copilul meu)mi-am venit repede in fire si am decis ca pe primul loc e sanatatea lui.am citit ca multe dintre voi nu sunteti de acord cu diagnosticul doctorilor.faceti o mare greseala.asa am reactionat si eu la inceput.in primul rand nici un doctor nu recomanda operatia doar de dragul cutitului.fimoza daca nu este operata la timp poate avea consecinte mai grave in viata copilului mai tarziu.dupa ce copilul meu a fost diagnosticat cu fimoza,m-am internat cu el in spital pentru operatie(reamintesc ca avea doar doi ani).operatia nu este o operatie grea,in sine dureaza doar un sfert de ora.cu cat copilul este mai mic cu atat el nu constientizeaza ce i se intampla.va-ti gandit pentru un moment ca daca va lasati copilul cu aceasta "boala",in timp ar putea avea probleme?:infectii urinare, scurgeri,in adolescenta cand va avea primul contact sexual e posibil sa simta aceasi durere pe care o simt si fetele virgine.asa ca nu mai stati pe ganduri si tratati-va copii.operatia nu este dureroasa,copilul este anesteziat,nu realizeaza ce i se intampla.bineinteles ca dupa operatie,1-2 luni el necesita o igiena si o atentie deosebita.copilul meu avea pampers atunci, iar dupa operatie nu puteam sa ii mai pun scutece.m-am chinuit un pic cu el, trebuia in permanenta sa il ingrijescin zona cu pricina, sa ii trag permanent pielita cand ii faceam baie dar a trecut foarte repede.acolo se strang cei mai multi microbi indiferent cat de bine este copilul spalat.acum ma bucur pentru ca,copilul meu s-a deprins inca de atunci ca in fiecare seara sa ceara sa-l spal la puta,tot timpul cere sa-i schimb chilotelul, chiar de 2-3 ori pe zi.in schimb dorm si eu linistita ca nu o sa aiba probleme in viitor.nu numai organele fetitelor sunt sensibile, ci si ale baieteior.sper ca v-am fost de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Acum am venit cu baiatul de la doctor...l-am dus in brate ...o leguma!Febra 40,desidimineata nu avea nimic.starea s-a degradat in 3 ore....!Rezultatul...infectie foarte mare la aparatul renal.Deci unguentul local...n-a ajutat...jur ca l-am ingrijit.l-am spalat cum scrie la carte...dar cind e sa se intimple nenorocirea...se intimpla.A urcat infectia in sus....si uite asa....de la un cuc inflamat am ajuns la o stare generala degradata...cu copil incapabil sa-si tina macar ochii deschisi.Acum m-a simt indreptatita sa spun ca....cine nu i-a in consideratie parerea medicului...nu a fost inca in papucii mei.Abia cind problema e grava...te gindesti....oare de ce...cu toate ca nu era decalotat si se vedea ceva galben ca o gilma sub piele...oare de ce n-am fost la medic de la inceput...?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Ema, iti raspunsesem la celalalt topic dar cred ca nu ai vazut. Te intrebam daca esti sigura ca nu mai are puroi tinand cont ca puiul tau nu te lasa sa te uiti. Dar cred ca mai avea, de vreme ce s-a agravat problema. Si baiatul meu a patit-o dar m-am prins la timp si i-a scos doctorita chirurg tot puroiul fara a se agrava problema.

Concluzia este ca trebuie sa tineti cont de ceea ce spun medicii. Sa stiti ca nu le face placere sa va supuna puiutii unor anumite proceduri doar pentru a demonstra un principiu. Stiu ca sunt copii care nu fac fimoza sau cine stie ce infectii dar pentru cei care au probleme , ascultati parerea medicilor nu pe a mamicilor cu copii sanatosi care nu inteleg ca se poate intampla altora chiar daca lor nu li s-a intamplat.

Va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Mirela...de o saptamina...merg in fiecare zi la doctor.M-a crezi sau nu....insa mi-au spus ca e desprins si ustura la urinare.Daca apare febra..devine serioasa problema.no,azi in juma de ora..a ajuns la 40 si a lesinat.brusc..dintr-odata..l-am adunat de jos.Eu stau in germania la granita cu olanda.Si merg in ambele tari la doctor cucopilul...sa am altepareri.La aceeasi...dar unul e in ge celalalt in olanda.Au zis ca e ok...ca o sa-i treaca....desi eu zilnic le spuneam...domle..sare peste tot.zici ca a innebunit...racneste si fuge incontinuu...pina face pipi.Cum naiba ?
au zis...daca nu are febra inseamna cae leziunea acea locala si in douatrei zile trece.Noh...halal trecere aveam.




Mergi la inceput