Laparoscopie (4)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amely spune:

Ingeras, chisturi poti sa ai (la ovar de ex.) si trompele sa fie bine merci...dupa cum se poate si invers. Deci n-are mare legatura. HSG am facut, dar acum dupa ce am citit atatea si cunosc parerea lui T. despre asta, nu cred ca as mai face-o.
Cu raceala, e alta poveste. Eu nu as fi stiut in vecii vecilor ca am anexita pe dreapta (mai ales ca nu s-a manifestat prin dureri sau alte semne) daca nu ma operam (intamplator) de apendicita...

Dragelor, si pe mine in martie ma asteapta o lapa cu T. Va citesc cu mare interes si ma bucur ca am de la cine sa aflu informatii atat de pretioase... Intr-un fel, citindu-va, am mai scapat de teama operatiei in sine, a ramas doar teama de ce va gasi acolo...

Mi-as dori enorm sa aflu ca toate cele care ati facut sau faceti laparo ati avut succes si ati devenit in cel mai scurt timp mamici. Eu deja stiu cateva fete: Asteryaro, Alexia 27...lista ramane deschisa pentru voi.



"...mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate..."

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

ingeras: daca as fi in locul tau, pentru a elimina multe necunoscute, as face o laparosocpie. Am facut deja 2 HSG, ambele au durut rau de tot, la ambele a reiesit trompa dreapta infundata, asa ca acum ma pregatesc pt. laparo, in cazul in care ma invadeaza rushii. In proportie de 80%, nu as face HSG.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

BUNA!
tabitha, am citit la pag 2 un subiect" laparoscopia si sarcina normala" si m-am cam desumflat. o fi adevarat ca daca trompele sunt atinse, nu mai functioneaza mult timp? ma sperie lucrul asta? tu ai mai auzit de reusite dupa laparo? e cineva care a reusit? eu sunt foarte optimista si cred ca o sa fac un bebe dupa asta, dar parerile altora despre asta, ma ingrozesc.
te pup, danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eu_creatza spune:

buna fetelor!
eu sunt noua pe aici dar problemele mele sunt la fel de vechi ca ale voastre: incerc de ceva timp sa am un BB dar se pare ca nu prea am noroc. Dupa un an de investigatii s-a ajuns la concluzia ca trompele mele sunt "varza" si trebuie sa fac laparo dar imi e f.frica.
Am citit o parte din mesajele voastre si mi-am dat seama ca nu sunt singura. Am citit aici multe pareri despre medici si spitale, dar n-am vazut nimic legat de sp.Universitar. Nu a facut nimeni laparo acolo? As vrea sa aflu cate ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:


Bafta fetelor!
Nu va descurajati, eu am o prietena care a ramas insarcinata la vreo trei luni dupa laparo si are o minune de baietel!
Bafta multa!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

tabitha mai astept asa ca olteniii
apropo si oltenii cate viteze au????
danotino iti urez de pe acum multa bafta si tin pumnii..io o sa plec la munte cateva zile si nu mai pot intra...vorbim cand ma intorc...inca o data sa nu uiti ca si pe tine te voi tine de mana si nu'ti voi da drumul...
Amely s'ar putea ca in martie sa fim colege de laparo
va pupacesc pe toate si ne auzim marti cand vin de la munte..

olteanca


Gabitza

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

buna seara
liana vacanta placuta si sa ai parte de zapada si vreme buna!
tabitha nu mi-ai raspuns ! ce parere ai despre ce am scris mai sus?
oricum eu nu ma razgandesc, dar...


danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

multumesc danotino iti raspund io...sunt multe fete care au ramas insarcinate dupa laparoscopie...
parerea mea este ca atingerea trompelor asa cum zici tu e un caz unu la mie...
hai nu te mai gandiii ai sa vezi ca va fi bine...
si Tabitha sunt sigura ca e de'aceeasi parere...

olteanca


Gabitza

"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

OF,
mai liana ce optimista esti!! de ce n-ai facut laparo pana acum? dar sincer.
oricum o sa ma intorc cu vesti bune .asta e sigur.
esti !
sper sa dorm in seara asta! numai la asta ma gandesc.
noapte buna celor care vor sa doarma!

danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Salutare

Eu am facut laparo in feb.2003 in frantza ,mi s-a refacut ovarul stang (care era atrofiat) si mi s-au scos aderentele uterine .

Am ramas foarte repede insarcinata dar nu am putut sa sustin nici una din cele trei sarcini.

Atunci doctorul mi-a explicat ca daca se atinge un ovar este nevoie de mult timp pentru a se reface membrana care le protejeaza(infertilitate fiind 1 caz LA o mie) deci acestea ar fi riscurile laparoscopiei.

Azi am aflat ca sunt di nou insarcinata la numai 4 luni dupa pierderea ultimei sarcini,dupa cum vedeti se reface endometrul si creste sansele de ovulatie normala.
Acum urmez tratamentul cu progesteron si monitorizam in fiiecare saptamana pana la a 13 saptamana cand se trece de faza luteala.


Curaj mergeti si faceti operatia daca vi s-a recomandat,inainte de operatie am incercat 5 ani cu stimulari si tratamente dar nu am ramas niciodata insarcinata si nu va fie teama operatia nu doare absolut deloc sunt doar trei puncte pe abdomen!

Mergi la inceput