Reteta excelenta si rapida - Prajitura cu branza

Reteta excelenta si rapida - Prajitura cu branza | Autor: crisiacob

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, trebuie sa va impartasesc o reteta excelenta de prajitura, pe care Raducu o devoreaza de fiecare data. Se face simplu, fara dureri de cap si este foarte delicioasa.

Prajitura cu branza de vaci

I. 1 ou, 8 linguri zahar, 6 linguri ulei, 8 linguri lapte, 8 linguri faina, 1 plic zahar vanilat, 1/2 plic praf copt stins cu lamaie

II. 1/2 kg branza vaci (iese mai buna cu branza la kg decat la pachetele), stafide, 2 oua, zahar dupa gust, vanilie

Se unge tava cu ulei si se tapeteaza cu faina. Se toarna I si deasupra II. Se coace 1/2 ora.

Pofta buna si sa-mi scrieti daca v-a placut!

Floricel & comp.

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Am notat reteta, pare delicioasa si sigur am sa-i fac si eu lui Vlad zilele astea. Te anunt cum a iesit!

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

De-abia astept sa-mi spui, ca eu sunt f incantata!!!

Floricel & comp.

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadina spune:

crisiacob, cat de mare e tava? Ca ingredientele is cam putintele, e nevoie de o tava mai mica?
Nadina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

Suna tare bine reteta (e rapidaaaaa).

Cred ca as dubla cantitatile.

Jasmine si Radu (26.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

A, am uitat sa va spun! Tava de cuptor e prea mare. Eu folosesc tava intermediara dintr-un set teflonat.

Floricel & comp.

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Eu am facut-o si e suuuper buna!!! E foarte usor de facut si f rapida, dar totusi cred c-am pus prea mult zahar in branza si n-am pus nici stafide. Aceeasi dilema am avut-o si eu cu cantitatea si tava, nu citisem raspunsul precedent si am pus-o intr-o tava de prajituri cam cat 3/4 din tava de cuptor, a crescut doar atat dar e excelenta si Gogosica mea e super incantata Si e prima mea prajitura cu branza Data viitoare maresc cantitatile! Se poate pune unt in loc de ulei?
Multumesc mult!!!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogo site (DN 10.10.2004)
www.123greetings.com/events/new_year/fireworks/fire12.html" target="_blank">UN AN NOU PERFECT!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisiacob spune:

andora, ma bucur ca-ti place.
Intr-adevar si eu am luat plasa o data ca am pus prea mult zahar in branza (in principiu aprox 2 linguri sunt de ajuns) dar depinde si de gusturi. Ideal pt bebe ar fi mai putin dulce.
Cred ca merge si cu unt, ideea e sa nu se lipeasca.
A, si un pont: n-o lasati f mult la cuptor ca se usuca prea tare. Cel mai bine iese cu branza mai grasa si iese si mai zemoasa.


Floricel & comp.

Traieste azi ca si cum ar trebui sa mori maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Hihi, am editat rasp de mai sus si am pus si o poza.... eu am lasat-o la cuptor cca 40min ca mi se parea ca tb sa se rumeneazca si deasupra nitel.. trebuuia? Dar dupa aceea am scos-o si e alba deasupra, branza a fost f grasa, am luat-o varsata din piata

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogo site (DN 10.10.2004)
www.123greetings.com/events/new_year/fireworks/fire12.html" target="_blank">UN AN NOU PERFECT!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Pare foarte buna si usoara prajitura asta.Ma intreb daca se poate folosi quark/kwark (fromage frais) de la cutie sau eventual ricotta pt ea, in conditiile in care branzica de care pomeniti voi lipseste cu desavarsire aici.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otis41 spune:

Am facut astazi aceasta prajitura, ieste si rapida si foarte buna, a mancat si bebe (1 an si 10 luni) doua bucatele.
Va felicit pentru aceasta reteta!

Mergi la inceput