tensiune mica in sarcina!!! help!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Nu-ti fa probleme prea mari, si eu cand am inceput sarcina aveam 90 cu 60. Si pe urma a inceput sa imi creasca , in fiecare luna, astfe ca acum in ultima luna, am ajuns la 140 cu 90 si uneori chiar mai mult. Din pacate asta e tensiune indusa de sarcina, nu ielanseamna ca vei pati la fel, Doamne fereste , dar sa stii ca exista si posibilitatea asta. Oricum sincer iti zic ca e mai bine cu tensiune mica decat mare.

Ana 38+ si bb Clara Francesca
http://pg.photos.yahoo.com/ph/ana_m2005/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

si eu am tensiunea mica, asa ca ma alatur clubului :) tot ce pot sa-ti spun e sa te hranesti bine, pentru ca din cauza tensiunii mici esti predispusa la lesin. iti spun asta pentru ca tu ai afirmat ca nu prea maninci. am o prietena care la fel, e hipotensiva si maninca putin, si a lesinat de nu stiu cite ori. la analize i-a iesit carenta la fier si vitamine.
ai grija ca in sarcina lesinurile sunt destul de des intilnite la persoanele mai firave :) asa ca spor la mincare si nu te neglija. in rest esti ok.


24+3


Se mareste clanul :)

www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Calgary&mid=4771&cid=13012" target="_blank">album , alte poze , eco 18 sapt si eco 2D&3D 24 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana_74 spune:

In ambele sarcini am avut tensiune 6 cu 4! Lesinam de rupeam... am dat cu capul de cada de n ori! Nu stiam atunci cat de importanta este hidratarea... dupa ce consumam o cafeluta dimineata si luam in cursul zilei Magne B6 si 2 litri de apa pe zi ma simteam excelent. Asa ca ... nu uita... cafea dimineata, si apa plata! Sarcina usoara si greturi putine!

ROMANA , MATEI(04.07.2003) si bb LUCA (28.08.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Zi mersi ca ai tensiunea mica, ca are de unde sa creasca spre sfarsit!
Si eu am tensiunea mica, este important la sfarsit sa anunti dr daca iti creste peste 13 cu 8. Bea cafea fara grija (nu depasi doua cesti pe zi in mod uzual, in mod exceptional nu e problema), poti manca ciocolata, cola etc. Hidrateaza-te cum zic si fetele si... bucura-te! E foarte bine asa!

Sarcina usoara si bebe perfect!


Ioana 21 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Eu toata viata inclusiv acum cand bebe are 1 an - am avut tensiunea 9 cu 5. In primele luni de sarcina la fel, dar spre sfarsit ajunsesem la 13 cu nu stiu cat, oricum eram in randul lumii. Nitica Cola (face rau bebelui) si vitamine... e super ca n-ai greturi, stai linistita si sarcina usoara!!!!!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogo site (DN 10.10.2004)
www.123greetings.com/events/new_year/fireworks/fire12.html" target="_blank">UN AN NOU PERFECT!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Tensiune 9 cu 6 nu este deloc tensiune "foarte mica". Eu in mod normal am tensiunea la acete valori, asa ca in sarcina, in primul trimestru am avut tensiune 6 cu 4; asat da tensiune foarte mica; oricum, asa cum au spus si fetele, e doar temporara starea asta, incepand cu al doilea trimestru va incepe sa creasca. Pana atunci, consuma suficiente lichide zilnic (pentru o diureza peste 1,5 l), mananca normal de sarat si poti bea si o cafeluta dimineata.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ardelean spune:

Draga mea ionela, chiar ma bucur ca te-ai hotarat sa scrii si aici! In privinta tensiunii, ti-am zis ca am...8 cu 4, deci....mai mica decat mine....moartea! In zilele foarte bune am 9 cu 6, asa ca...La nastere am avut 10 cu 7. Decat mare, sa ne bucuram ca suntem ametite, dar....cu bebei sanatosi! Sper sa ne citim maine sa iti spun despre cj...Se pot bea si 2 cafele cu cofeina, la cj mi-au zis....en gros ciocolata, cacao si cola. Azi am baut putina cafea cu mult pepsi si m-am simtit excelent fata de zilele trecute.
Pupici si...pe maine!

Mergi la inceput