Montignac: ce am mancat azi? (68)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Fetelor, chiar nu vreti sa ajutati o incepatoare? Am si eu nevoie de niste sfaturi (iarasi ) ca nu mai stiu ce sa fac...

- am vazut ca cineva ieri sau alaltaieri a mancat branzica cu vegeta. Eu am citit pe toate vegetele din comert si toate au zahar si amidon, deci... nu-i voi, nu?
- orez basmanti am gasit la Cora. Asta este orezul brun?
- cat timp trebuie sa treaca dupa micul dejun glucidic pana la urmatoarea masa si cat trebuie sa treaca de la micul dejun protidic pana la pranz?
- inca un lucru cu care nu sunt familiarizata este problema painii. eu am cumparat ieri doua tipuri de paine:
1. Paine neagrea: faina neagra de grau, drojdie, sare, ameliorator (enzime, acid ascorbic, gluten, emulgatori, dextroza) si propionat de calciu. Este ok?
2. Paine de secara: faina de grau si secara, drojdie, ameliorator. Despre asta ce parere aveti?


Undeva in Monti am citit ca grasimile permise sunt uleiul de masline presat la rece si uleiul de arahide... voi ziceti ca si de floarea soarelui? Oare e bine?

Cat priveste otetul, am inteles ca nu este recomandat, ci mai buna e zeama de lamaie. Cum ramane cu aceto balsamico? Oare avem voie?

Cam atat, ca v-am inebunit de-a binelea...
Sper sa aveti timp si de mine.... sa-mi raspundeti...

Si vreau si eu pe listura, se poate? 1,70 m, 92kg greutatea ideala 60 kg, data de inceput a dietei 3 ianuarie.
Pupici
Papa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Laura10, hai ca-ti raspund eu:
-teoretic nu ar trebui sa folosim vegeta, asa-i...dar eu nu pot renunta la ea, asa ca am pus mereu in ciorba/mancare;
-orezul basmati nu-i acelasi lucru cu orezul brun si nu e permis; eu folosesc (desi rar) Natural Reis, nemtesc, are bobul mai inchis la culoare;
-de la MD trebuie sa treaca minim 3 ore pana la pranz (care e lipidic mereu);
-painea neagra pare a fi ok, caci nu are faina alba, cealalta nu;
- e voie si ulei de floarea soarelui, sigur;
-ai voie otet de mere, dar nu cu miere (ca unele asa sunt); aceto balsamico are caramel, din cate stiu eu, deci zahar, deci nu e permis...
Daca mai ai nelamuriri, aici sunt.

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 8 luni) si Ramona (3 ani si 7 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabungau spune:

Ralu, datele mele sunt:
inaltime: 1,64
greutate actuala: 64,8 kg
greutatea dorita: 50 kg
data inceperii: 2 ian

Laura10, si eu sunt incepatoare asa ca din pacate nu pot veni INCA cu sfaturi

intrebare intrebatoare: am voie nene sa mananc racitura de curcan????

am scris cu rosu ca sa vedeti he he!!!

Asaaaaa.... meniul de azi:

D: un ou si 1/2 fierte si racitura de curcan. Daca nu-i pemis... asta este!!!

P: muschiulet de vita la gratar cu salata de varza alba

C: iaurt cu 3 feluri de branza

pupam,

Irina si Ioana Alexandra (13 aug 2005)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

Irina, DA, ai voie racitura de curcan, de porc, de ce vrei tu :)

Laura si bebitele: Bianca (6 ani si 8 luni) si Ramona (3 ani si 7 luni)
poze_cu_fetele_mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Laura, iti multumesc mult pentru raspunsuri... bine ca mi-a raspuns cineva ca nu mai mancam nici paine, nici ulei, numai ... vreascuri... glumeam!!!
Fetelor, astazi este a treia zi de regim Montisi acum vreau sa va zic ce am mancat in ziua I si ziua II sa-mi spuneti daca am facut bine:

Ziua I
MD: o bucata muschi de porc la gratar
P: pulpa de pui dezosata si cotlet de porc la gratar cu salata de varza alba cu putin uleisi sare.
S: muschi de porc la gratar cu o salata mare de tot care continea: varza, rosii, ton, ou, smantana

Ziua II
MD: paine neagra prajita (3 feli) cu branza de vaci 0% grasimi si o cana lapte cu 0,01% grasimi
P: 2 carnaciori subtiri cu salata de varza alba cu sare si ulei (nu otet!)
S: supa de pui cu telina si smantana bagate la blender (miam miam, delicioasa!) si fasole verde congelata fiarta cu sare

Sper ca am facut bine. Voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina costea spune:

Saluti fetele ,

Am intrat si eu sa prezint meniul de azi:

MD - nimic ca m-am trezit tarziu si era sa intarzii la servici
Ora 10 - cafea
Pranz - iaurt 0.1%cu lamaie stoarsa in el
Cina - ciuperci sote
In rest apa cu lamaie pana ma acresc si reusesc sa topesc toata slanina.

Multi , CORINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaiuta spune:

Buna,

vad ca nu sint singura care a patit rusinea de sarbatori (corina, salut ... dadusem jos 4 kg intr-o luna si ceva si am pus la loc 2.5)

In concluzie, 72.5 si ma vedem. Oricum, sincer, nu ami am acelasi elan ca anul trecut, adica nu ma mai simt in stare sa tin asa de strict, insa am ma chinui sa am abateri cat mai mici (anul trecut mergea si cu astea.

Meniul de azi:
MD: sunca, cascaval si ardei gras
11.00: portocala
P: salata cu ton, maioneza, ceapa, salata verde, catsraveti murati si masline (tb. fara masline, dar eu la pranz mananc in oras si la restaurant nu le pot zice alora ce sa puna si ce nu) si ciuperci gratinate (astea au fost cam plicticoase si am mancat un pic de paine cu ele) ... si pt. ca fusesera atat de picante am mai luat si niste heidi 70%. Acum am rontait niste seminte ... stie cineva sa-mi zica daca e voie sau nu semnite de floare soarelui (stiu ca e urat sa mananci, dar colegii mei mananca in jurul emu si eu sint f. pofiticoasa)

Diseara nu stiu ce o sa mananc. Vedem ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_cafea spune:

Buna fetelor

De maine as vrea sa incerc si eu acest regim, sper sa ma sustineti, acum am 1.68 - 62 kg si as vrea sa revin la greutatea dinnaintea sarcini la 57-58 kg.

Stiu nu este foarte mult dar daca nu ai un pic de ambitie nu reusesti nici macar atat........

Sper sa ma sustineti.....

O intrebare as avea, care este ultima ora la care pot manca seara ?
Pt ca mai devreme de 19 nu ajung acasa.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Buna fetele,
Laura 10, eu zic ca ai mancat cf reulilor lui Monti, numa salata din prima seara cred ca a fost cam "bogata" . Nu stiu, zic si eu, nu sunt inca experta in Monti!
Meniul de azi:
D-o cafea
P -branza cu ardei si castravete
S-muschiulet fript cu garnitura de fasole verde cu rosii si usturoi.

Revin mai pe seara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitecantrop spune:

Buna seara! Imi cer scuze pentru ieri ca nu am multumit ptr lamuririle primite. Multumesc intirziat.
Meniul de azi;
mic dejun: o cafea si 300 ml lapte 0% grasime
prinz: conopida fiarta cu brinza si sos de rosii si chiftelute
la 4.30 fructe
cina(la 8, deci cred ca e cam tirziu); sunca, brinza si rosii
Cred ca iar am mincat cam mult. Nu reusesc sa maninc numai fructe seara.
Am biciclit o jumatate de ora dimineata si as mai vrea o jumatate de ora in seara asta, dar prea ma doare capul.
O seara buna tuturor.

Mergi la inceput