Mastodynon - Vitex Agnus Castus - (2)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Andicu multumesc de raspuns. Eu nu am prospect la extractul de zmeur, desi l-am luat din locuri diferite. Vad ca voi aveti si prospecte. Daca si Mastodynon-ul am sa-l cumpar fara prospect va trebui sa va mai bat la cap cu intrebarile. Atunci eu am sa-l iau in doza unica. Mai bine.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Crinuta, atata vreme cat stiu sa-ti raspund la intrebari, te ajut cu placere!



Andreea.Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Crinuta eu luam asa: 30 picaturi Mastodynon de 2 ori pe zi, zmeur 30 picaturi de 3 ori pe zi.
Eu stiu ca ceaiul de napraznic daca este facut asa cum trebuie are ca efect cresterea progesteronului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Alexia28 multumesc mult de raspuns.
Andicu asta e pentru tine.

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Andicu nu vreau sa te descurajez dar si eu am luat elixirul de soc ca sa slabesc dar nu a avut efect.Dupa ce am intrerupt naturistele am inceput sa slabesc de la sine fara efort.

Crinuta cand iei in asocieri extractul de zmeur se ia doza unica dimineata.

Marina maine vin cu mai multe amanunte.Laboratorul care il prepara e din Cluj.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by oana75

Buna marrina!
Scuza-ma ca te deranjez. Am citit despre mastodynon. Ce inseamna VAC, am inteles ca l-ai luat din alta tara? Eu locuiesc in Italia, te rog daca poti sa-mi explici sa pot intelege si eu.
De cand ma stiu ciclul menstrual este aiurea. O singura doctora mi-a dat odata sa iau diane 35 3 luni. mentionez ca de-a lungul timpului am 32 de ani, am ramas insarcinata de 4 ori.. dar am facut avort. m-am despartit de fostul meu prieten si acum din luna octombrie m-am casatorit cu altcineva, bineinteles ca ne dorim copii. Numai ca venind in romania pt rezolvarea unor acte, am trecut sa imi fac si un control la medsana la dr Ancar benedict. acesta m-a diagnosticat cu ovare cu aspect micropolichistice. mi-a spus sa continui cu dianele ..asta este a 6 a luna decand iau ... cel putin un an. Si dupa aceea mi-a spus sa fac repede un copil. dar am intrat pe acest site si din cate am inteles toata lumea care are ovare micropolichistice ramane insarcinata numai dupa n tratamente si stimulari. iar el mi-a spus dupa ce termini cu dianele fa repede un copil..pai cum sa-l fac??? aspect micropolichistic este una si aceeasi cu sindromul ovarelor micropolichistice? endometrul la eco transavaginala mi-a iesit 3 mm este bine?? din cate am citit aici trebuie sa fie mult mai gros... sunt chiar ametita, pt ca numai inteleg nimic, iar ancar mi-a spus decat fa repede un copil. ce sa mai inteleg??? Imi cer scuze inca odata ca te deranjez...


Oana, VAC e o prescurtare de la Vitex agnus castus (ca sa-mi fie mai usor cu scrisul), numele plantei ale carui efecte sunt : reglarea echilibrului hormonal, lungirea fazei luteale, scaderea hiperprolactinemiei si implicit aparitia ovulatiei pe care hiperprolactinemia o poate inhiba, tratamentul amenoreei, tratamentul sindromului premenstrual..... Aceasta planta e continuta de Mastodynon (pe langa alte cateva remedii homeopatice).
Eu am vrut sa fac tratamentul numai cu aceasta planta despre care am aflat de pe acest forum si m-am documentat singura citind sute de pagini si am fost nevoita sa o comand din alta tara . Mastodynon este produs de BIONORICA -Germania care produce si Agnucaston dar ultimul nu se importa in Romania (sper, inca). Asa ca am apelat la cunostintele pe care le aveam si mi-au gasit "Vitex" pe net, care era produs in SUA. In Italia e posibil sa se numeasca sau nu la fel. Nu stiu detalii dar daca cauti pe net poate afli.
Daca ai fost insarcinata de patru ori e bine. Macar stii ca se poate. Eu incerc de opt ani jumate . Poate ar fi important sa ne scrii cand ai fost insarcinata ultima oara. Nu cred ca ovarele s-au facut micropolichistice dintr-o data. Despre sindrom nu stiu prea multe dar iti recomand sa scrii la subiectul "Endometru..". fetele de acolo stiu foarte multe.
Grosimea endometrului depinde de ziua CM in care ai facut ecografia deci valoarea fara alte date nu e relevanta. Intreaba tot la "Endometru".
Momentan nu te mai gandi la ce a zis Ancar. Alte analize hormonale ai facut? Cum au fost? Iti doresc succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Buna dimineata.

Asi, inteleg ca totusi, ingrasarea mea poate fi de la naturiste.
Tu cand te-ai hotarat sa renunti? dupa cat timp?
Mie parca mi-e teama sa opresc Mastodynonul mai ales, ca data trecuta cand l-am intrerupt cateva zile iar incepuse sa ma doara sanul drept.Am deja 3 luni de cand iau homeopate.



Andreea.Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

quote:
Originally posted by crinuta71

Iarasi va bat la cap cu intrebarile, scuze. Peste cateva zile incep sa iau Mastodynon si ceai de napraznic.
As vrea sa va intreb, ce fel de Mastodynon sa iau, tablete sau picaturi?

Tocmai m-am uitat pe site-ul Agentiei Nationale a Medicamentului si in Romania nu este aprobat decat Mastodynon-ul solutie. Asa ca va fi usor sa alegi (daca il achizitionezi din farmaciile de la noi).

Trebuie doar sa crezi!

marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Fetelor am vesti proaste!
Feminalinul nu se mai fabrica deocamdata.Va tin la curent daca aflu ceva nou.

Andicu eu anul trecut apropae in fiecare luna am luat ceva naturist.Mastodynon nu am luat niciodata dar am luat VAC de la care m-am facut cat Casa poporului.
Dupa ce am terminat branca ursului 3 luni eram mai grasa cu 5kg.Dupa ce am terminat cu naturistele am inceput sa slabesc natural.Acum tin si cura de slabire ca de atatia ani am tot pus cate putin si celulita cat cuprinde tot de la tratamente.

Familia mea
Razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Asi multumesc de lamuriere. Acum vad ca nu am fost atenta cand am citit.
Marina multumesc de raspuns. De la farmaciile de aici vreau sa-l iau Mastodynon-ul.
Acum astept sa-mi vina cm si apoi incep cu toate aceste plantute deodata. Am sa va spun cum e. Va multumesc mult la toate de sfaturi si raspunsuri.

poze

Mergi la inceput