Gynipral - pastile

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Eu am luat in prima zi 3/zi si din a doua 2/zi. Iau deja de 5 zile si vreau sa mai iau pentru ca in partea dreapta mai pe centru abdomenului am din cind in cind intarire uneori dureroasa alteori nu dar care am observat cedeaza daca ma ridic si ma plimb. Am mai observat ca daca nu stau in pat nu mai am nici acea intarire decit mai rar. Asa ca prefer pozitia sezut sau plimbarea prin casa. Pe afara doar insotita pentru ca la mine efectele adverse sunt: palpitatii, dureri de cap, ameteala, transpiratii. Dar nu facem noi sacrificii pentru bebelusii nostri. Important este ca nu afecteaza bebelusul.
Doctorul meu s-a impotrivit dar eu pot sa spun ca mai mult din proprie initiativa am inceput sa-l iau. Mai am degind sa iau citeva zile si sa merg a control saptamina viitoare si apoi sa vedem ce zice doctorul.
Cel mai mult pe mine ma zapaceste ca doctorul meu insista repaus la pat ceea ce pentru mine este cea mai grea condamnare.
Diazepam nu am luat pentru ca dorm noaptea si uneori si ziua deci n-a fost cazul.
Carmen_Ardelean tie ti-a prescris probabil pentru somn. Oricum sa ai incredere ca mie din prima zi am scapat de intariturile cele mai multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ardelean spune:

Draga zuzi, nu pentru somn, ci pentru efecte secundare. Mi-a zis sa incerc cateva zile fara diazepam si daca apar palpitatii sa iau cu diazepam. Medicul la care am mers e conf,dr. Diculescu de la clinica Dominic Stanca.As zice ca stie ce spune...Incearca si tu cu o jumatate de diazepam sa vezi ca nu vei mai avea efectele secundare.E bine ca te poti plimba si ca poti sta in sezut....te invidiez...
Multa sanatate si....incearca si asa. Ai grija ca diazepam ...numai cu reteta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxycod spune:

Zuzi,

Si eu trec de vreo 5 saptamani prin "cosmarul" de care vorbesti tu: la 26 de saptamani am inceput sa am contractii nedureroase (initial nu am realizat ca sunt contractii, credeam ca bebe e nazdravan si se face ghemotoc...). Medicul mi-a recomandat odihna totala, sa stau la la pat, insa cum sunt o fire extrem de activa si nu vroiam cu nici un chip sa renunt la job, mi-am continuat treburile pana cand...am ajuns la spital. Am stat la Municipal o saptamana, mi-au administrat Gynipral perfuzii (cate doua fiole/noapte) + magne b6 + scobutil supozitoare + injectii cu no spa si scobutil + ziua pastile gynipral. Dupa acest tratament in forta, au mai cedat contractiile, insa nu au disparut definitiv. Despre diazepam, mie mi-au explicat in spital ca in afara de efectele cunoscute, el contribuie si la relaxarea uterului, insa am refuzat sa-l iau pentru ca nu imi place sa am creierasul "anesteziat"

Trebuie sa facem tot posibilul pentru diminuarea/eliminarea contractiilor premature, pentru ca pot duce la subtierea si deschiderea colului...deci la nastere prematura...

Acum iau 1 pastila jumatate de gynipral/zi si 2-3 no spa.

Stai la pat neaparat, medicul mi-a spus ca rolul odihnei in tratarea acestei probleme este de 50%, medicamentele fiind responsabile pentru restul de 50%.

Efectele adverse ale gynipralului...din pacate si eu le resimt din plin; am ajuns la un puls de 130 batai/minut dupa administrarea lui.

Roxy 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Draga Carmen tu de ce nu poti sa te misti. Ai intariri cumva?
La tine cum s-au manifestat contractiile? Tu cum le-ai defini? Pentru mine ramane un mister cind e de bine si cind e de rau. Am o cunostinta care zicea ca si ei i se intarea burta cind era gravida in partea dreapta, dar cum doctorul ei era mai indiferent i-a prescris nospa si gata. Si are o fetita de 1 an si ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ardelean spune:

Mai, eu am deja un baietel de un an si 8 luni cu care am avut aceeasi problema, dar la 23 de saptamani. Atunci am avut contractii dureroase la 10 minute ...aproape o noapte, dar eram singura si nu am mers decat dimineata la spital...
Acum nu a fost la fel.M-a speriat faptul ca ma trezeam noaptea din cauza durerilor pe care le simteam in partea inferioara a abdomenului la fiecare miscare a picioarelor, asta de la 10 sapt, iar acum o sapt au fost asemeni unei contractii de nastere, dar prelunga: nu puteam sa-mi ridic piciorul nici 5 cm de la podea si pantalonilor care imi erau largi cam cu 10 cm in talie cu o zi inainte nu le-am putut nici macar trage fermoarul.Numai ca in zalau m-au..drogat cu doze mari de diazepam si piafen din cauza temerii ca as pierde sarcina...ca aici nu au auzit de gynipral...asa ca am plecat la cj...cam asta a fost.Poti sa dai detalii despre senzatii pt ca in prima sarcina, cum nu stiam de gynipral...am experimentat toate tipurile de dureri si contractii timp de 2 luni si ceva...
In privinta contractiilor, e normal sa apara( intaririle acela), dar nu trebuie sa fie dureroase.Ele pregatesc uterul pt marea incercare...Sunt normale dupa 5 luni, dar sa nu fie insotite de durere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

GYNIPRAL se da numai cu reteta?stiti de ce?e periculos?

ALIA 22 saptamani



http://community.webshots.com/user/cypocs101
http://tickers.TickerFactory.com./ezt/d/1;10042;30/st/20060515/dt/7/k/9ad9/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zuzi spune:

Gynipral pastile se da fara reteta.
Gynipral injectii se da cu reteta pentru ca se recomanda sa se faca tip perfuzie in spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carrmmmen spune:

acum am 33 saptamani,si la controlul ginecologic doctorul a constatat ca,colul meu este foarte sters adica organismul meu este pregetit acum de o nastere prematura.asa ca mi a recomandat repaos total la pat si tratament cu NO-SPA,o pastila la 8 ore si GYNIPRAL una la 12 ore.am inceput deci de ieri tratamentul,ma simt excelent contractiile au disparut iar efecte adverse de la gynipral inca nu am avut.va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Si eu am inceput de ieri tratamentul cu Gynipral, 1 pastila pe zi. Totusi mie medicul mi-a recomandat sa impart pastila in sferturi si sa le iau la cate 6h. In acest fel doza nu este prea mare. Din fericire nu am avut nici-o reactie adversa.

Eu avusesem probleme cu colul. Isi mai revenise el, dar am fost racita si de la stranut s-a miscorat din nou. De vreo 2 zile incepusem sa am contractii nedureroase, pe care Magne B6 si No-Spa-ul nu le puteau potoli. Astfel am ajuns sa iau si Gynipral. Dr. mi-a dat 2 cutii cu pastile, dar la cat eram de suparata, nu mi-a tecut prin minte sa-l mai intreb si pana cand iau Gynipralul. La voi cum a fost??


Steluta 31s+.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishi spune:

buna fetelor! subscriu si eu la reactiile adverse de la gynipral.
eu am avut pana acum 2 saptamani colul de 4cm si in urma unor serii de contractii serioasa a ajuns la 3cm, fapt care a tras un semnal de alarma pentru medicul meu care m-a internat miercuri dimineata si am facut cerclaj. la mine nospa si scobutil erau drajeuri, nu mai aveau nici un efect la contractii, mai ales ca asjunsesem sa am stari de contractie cu orele, nu din acelea scurte. am facut cerclaj si m-au tinut aproape 20 ore pe perfuzie cu gynipral. contractiile s-au rarit, dar nu au incetat de tot inca. mi s-a recomandat sa continui cu gynipral 2-3/zi la nevoie, dar am senzatia ca pana iau eu gynipralul, contractia s-a si manifestat. am luat de ieri 1/12 ore si am palpitatii cumplite. imi tremura mainile, ceva de speriat.
ma gandesc sa iau si eu 1/2 pastila la 6 ore sa vad cum ma mai simt.
va tin la curent.

calatoria lui
25+,
poza bebe la 4D

Mergi la inceput