Bebelusi de septembrie-octombrie 2005 (26)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anda Panda spune:

Buna seara si LA MULTI AAAAANI !

cum ati petrecut ? ca...noi am petrecut un craciun ca in povesti insa revelionul a fost un total fiasco. stil canadian: baut o balarie...care ei o numeau paralizer (un fel de vodka cu lapte. bleah! )si uitat la tv la meci de hochei. "minunaat!"

in alta ordine de idei as avea o intrebare pentru mamicile mai experimentate decit mine, care stiu sau care isi hranesc odrasele cu lapte praf: ce cantitate de lapte dati copilasilor care au implinit 4 luni. baietelul meu a implinit 4 luni, il hranesc deocamdata cu lapte (si atit) insa de 2 zile si-a schimbat cantitatea de lapte. inainte minca 4 mese x 180ml. Azi-dimineata a mincat 300 la o masa, la 4 ore a vrut inca 150ml ia la a3a masa i-am dat iar 250ml, desi cred ca ar mai fi vrut. mi se pare prea mare diferenta intre 180 si 250. mi se pare prea "brusca" schimbarea. imi e frica sa ii dau m mult, pentru ca imi e sa nu il doara burtica sau..io mai stiu ce....
voi ce ziceti, cit le dati sa manince ? aici e un tabel cu cantitatile pe care ar trebui sa le aiba la o masa insa a iesit demult din schema.
as mai preciza ca are 4luni si 4 zile si 5.500. stiu ca e micut fata de "fratii" lui de aceeasi virsta, dar promite ca o sa ia la facultate

Va doresc un an cum n-ati visat, plin de realizari, spor in casa si bebelusi sanatosi !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sofia_misicu spune:

LA MULTI ANI!!!!

VA doresc un an nou bun si cat se poate de linistit ca mai bun ca anul trecut e cam greu.

EU am intampinat anul nou ca o mama denaturata ce sunt: la baute cu prietenii fara copil. Copilul a stat la mama soacra care i-a luat patut si carusel science fiction si a inceput sa se poarte ca si cum copilul ar fi al casei. Va jur ca daca as fi animal as marai intr-una. Ideea e ca de la anul nou copilul sta acolo, insa de maine o iau acasa si nu o mai dau la nimeni. E si vina mea ca am avut tot felul de intalniri si a trebuit sa o las pe maini straine insa m-am simtit atat de deposedata incat nu mai vreau sa ma despart de ea nicicand.

In rest totul...rau: m-am apucat de fumat din nou si ma simt oribil, cu sotu' mai mult straini...iar copilu' rade la oricine numai la mine nu. Asa ca am treaba anu asta, multe lucruri de pus in ordine.


Sper ca voi sunteti mai bine! La multi ani din nou si admirati-ne in albumul nostru "Primul Craciun"



Sofia si Irinuka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Buna dimineata mamici si bebici! La multi ani cu sanatate pt. noul an! Va doresc exact ceea ce-mi doresc si mie, adica numai bine, sa avem bebei sanatosi, frumosi, cuminti si destepti!
Noi am petrecut un revelion cum de mult imi doream. Adica acasa la televizor, cu tone de haleala pe masa. Bineinteles ca pe la 1 sforaiam cu totii de numa, mancarea era aproape neatinsa, iar la TV nici nu a meritat efortul sa tin ochii deschisi sa ma uit. O porcarie. Bursicutza a dormit de pe la 10 pana dimineata la 8. Nici nu s-a miscat la 12 noaptea cand era asediu in Bucuresti.
Azi mergem la controlul de 3 luni.
In rest, suntem ok, radem si vorbim intr-una si cu toata lumea, pe limba noastra, adica prin tipete si gangureli. Va spun fetelor, atata tipa copilul meu de mi-e frica sa nu raguseasca.
Ma duc sa spal vasele, ca e o debandada totala la mine in buca. Ieri nu am avut apa calda si nici caldura toata ziua, de-mi venea sa urlu de nervi.
Va pup!

Raluca si Ioana Catalina (3.10.2005)
bursicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Intrebare intrebatoare.... Cum ne luam banii de CIC luna asta? De la primarie personal? Ca eu una nu mai pricep nim din toata afacerea asta ...

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Raluca si al meu tipa la fel. Pe mine ma amuza trae cand il apuca eu ii zic "chiraiala" .

Se pare ca numai eu am gasit la ce sa ma uit de Rev la TV. Pe AXN a fost maraton LOST, pacat nu am mai putut sta mai mult .

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Irina, adica bainii pe dec. sau pe ian? Daca pe dec., trebuia sa ii iei de l;a angajator in dec. Iar pe ian. vin acasa cu mandat postal in feb., pana pe 15 parca. Daca ai depus dosarul of course. Eu inca sunt in concediu de maternitate, il termin pe 25. Dar ma intreb, oare pot sa imi depun dosarul pt. CIC inainte sa termin concediul de maternitate?

Raluca si Ioana Catalina (3.10.2005)
bursicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mysweetest spune:

Pai daca am intrat in CIC inainte de decembrie 2005 si am primit pana acum banii de la firma mai trebuie depus dosar la primarie?

Marlena & mysweetest Alexandru *3 septembrie 2005*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pharmacris2002 spune:

La multi ani mamici si bebelus!


Va rog lamuriti-ma si pe mine cu banii ptr CIC.Eu am intrat in concediu de ingrijire pe 17 oct 2005.Trebuie sa depun vreun dosar pe undeva si unde ?.Ce contine dosarul ?Va rog raspundeti-mi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RalucaN spune:

Marlena, cica da. Nu stiu prea bine, dar am inteles ca depune angajatorul un dosar si tu tre sa depui o cerere la primarie. Vezi ca e un subiect la legislative. A, si e chiar acum pe B1 emisiunea Ne priveste unde se vb. chiar de CIC

Raluca si Ioana Catalina (3.10.2005)
bursicutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Raluca, pe decembrie i-am luat deja, ca de obicei de la firma. Pe ian eram curioasa.
Eu am intrat pe la jumatea lui noiembrie in CIC. Din cate am inteles doar angajatorul trebuie sa depuna dosarul - sau trebuia pana la 25 dec, dar din cauza normelor intarziate (nu stiu care, ca nu le am la capitolul legi) primesc si in ian dosare. Eu asta am inteles de la tipa de la personal la firma unde lucreaza maica-mea. Faza e ca la firma unde lucrez eu nu avem pe cineva care sa se ocupe de salariii si toate cele, ci avem o firma angajata cu care se cearta sotul sa-l depuna cat mai curand (una de incompetenti as zice care bineinteles ca nu au depus nimik pe dec).

Irina si Vladut (26.08.2005)

Poze

Mergi la inceput