Pentru fetele cu miopie medie - cezariana?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Fetelor, eu inainte de a naste aveam -7,5. Am nascut natural. Cand avea fiu-meu vreo 8 luni am inceput sa vad prost si la control a reiesit ca-mi trebuie -8,5... si asta dintr-o data!

Aici se face cezariana doar in cazuri extreme (cand e bb asezat aiurea, cordon infasurat, daca e prea mare, daca ii scade pulsul in timpul travaliului...).

Si mie in Ro oftalmologul mi-a recomandat sa fac cezariana, dar aici n-am avut de ales. Si din fericire (sau nefericire?!) am nascut normal...

Pupici la chiorici

si Miron Radu (06 oct. 2004)

Frantzujii

Copilasi sept-oct 2004 1
Copilasi sept-oct 2004 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clio spune:

Eu am nascut natural, cu peridurala in cazul unei miopii de -2,5/-2 Nici nu am voiam sa aud de cezariana,oricare ar fi fost sfatul oftalmologului...Dupa 9 luni, am aceleasi dioptrii.

Nicoleta si Alexia (dn 21 aprilie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Eu am nascut prin cezariana, de 2 ori. Am -4,50 la ochiul drept si -2,50 la stangu'. Si ginecologul, si oftalmologul mi-au recomandat cezariana.


_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jadi spune:

Eu am o miopie de circa -8/-9 (port ochelari de la 7 ani, tatal meu a fost si el cu miopie forte -12/-13, in prezent orb din cauza glaucomului) miopie care a evoluat un pic in cursul sarcinii si inca nu s-a stabilizat. Stiu de la 18 ani ca singura cale de nastere pentru mine e cezariana asa ca m-am consolat pina la 31 si asa am facut. Am mers de 2 ori la oftalmolog pe parcursul sarcinii, retina si tensiunea oculara era ok dar mi s-a explicat ca miopia este suficient de mare ca sa nu am probleme in cursul travaliului si a nasterii propiu-zise. De asemenea, nu mi-a recomandat dioptrii noi deoarece se cunoaste ca pe parcursul sarcinii si alaptarii, masurarea dioptriilor poate fi eronata asa ca astept sa termin alaptarea ca sa ma duc sa vad ce consecinte mai am de tras.

Precizez ca mai vreau un bb si ca atare va trebui sa astept cei 2 ani recomandati intre cezariene si cu mina pe suflet va spun ca dupa ce termin de cu facutul si alaptatul copiilor primul lucru pe care il voi face va fi sa ma duc sa ma operez si sa scap de ochelari. Daca acum citva ani aveam dubii, acum astfel de operatii sint curente si fara riscuri mari.

Cu glaucomul tatalui, va trebui sa imi masor tensiunea oculara cel putin la 6 luni ca sa preintimpin ceva asemanator... stiu ca este genetic dar nu e musai sa fac si eu... e suficient sa ai pe cineva in familie dar inca nu s-a demonstrat cum se transmite.

Alt of al meu este daca copii imi vor prelua miopia sau nu! Ca eu am luat bataie (impropriu zis, ca mama nu prea ma altoia) cind spuneam ca nu vad pe motiv ca vreau sa am si eu ochelari ca tatal si ca fratele meu... pina la urma a trebuit ca invatatoarea sa ii sesizeze mamei ca stau in prima banca si ma chiolbesc la tabla si nu vad nimic... de asemenea eu am mostenit defectul mai bine decit fratele meu... o fi pe considerentul tata-fiica/mama-fiu???

Si nu il ultimul rind, va spun cu mina pe inima ca regret ca am aceasta cezariana... o nastere normala o fi mai dureroasa dar nu lasa atitea sechele ca o cezariana, inca am momente de subrezenie! Dar nu am avut incotro...

Asa ca lasati prostiile si nasteti normal daca retina va permite.


Jadi & bb Vlad 28 sept 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Si eu (miopie -4 la ambii ochi), am nascut prin cezariana, dar in balanta au fost pozitia fetitei(venea cu picioarele) si cordonul scurt.
Oftalmologul imi daduse unda verde pentru a naste normal, dar n-a fost sa fie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denii mic spune:

Fetele te-au informat corect: nu numarul dioptriilor conteza ci starea retinei. La mine retina este "subtire in periferic cu risc de desprindere medie" .... asa ca nu intra in discutie o nastere naturala...
Alte aspecte pentru care este recomandata cezariana, indiferent de miopie este starea copilului si a placentei.
Nu am inteles daca ai discutat cu un oftalmolog, dar cred ca trebuie sa mergi in timpul sarcinii regulat la consult oftalmo.

Deni mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittycat spune:

Eu am -3 la ambii ochi, am nacut natural fara probleme. Oricum, in cazul acesta un cuvant greu de spus il are examenul oftalmologic facut corect si ncu mare atentie. Si intr-adevar, conteaza mult mai putin numarul de dioptrii comparativ cu aspectul retinei la examenul fundului de ochi.

Andra,de printesa (15 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

E vreo problema daca eu n-am fost la controlul oftalmologic de la inceputul sarcinii? Eu am -5.5 la ambii ochi si sunt acum in 35 saptamani, si sunt sigura ca mi-au crescut dioptriile in sarcina, pt ca vad mai prost ... de fapt, mie imi cresc in continuu dioptriile, cam cu 0,5 pe an, desi toti medicii ma asigura ca la varsta mea (31)n-ar mai trebui sa creasca ...

Eu auzisem ca nu prea are rost controlul in sarcina, ca vederea isi mai revine dupa nastere; plus ca prima dr. ginecolog care mi-a urmarit sarcina nu m-a trimis la control ... Medicul care ma urmareste acum m-a intrebat daca n-am facut vreun control si m-a trimis, in ultima luna, si in paralel mi-a recomandat cezariana.

Voi ce credeti, e vreo problema ca nu l-am facut de la inceput? Se opt aprecia eventualele probleme acum sau e prea tarziu?

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu am nascut natural cu miopie forte -15 ,fundul de ochi era relativ ok. Eram programata la cezariana,dar mi s-a rupt apa in 01 ian 2006 la ora 9.La 9,45 eram la spital cu ... dilatatie maxima si doctoritza de garda ca altcineva nu raspundea la telefon dimineata dupa revelion ) a zis ca iese mai usor pe jos , ca-i mica (3,200) si ca in juma de ora nasc.Am nascut la 10,15
Si asta cu trei indicatii certe pentru cezariana: miopie forte,prima nastere dupa 35 de ani si tratament pentru infertilitate (endometrioza)
Am avut noroc,a fost super rapid si usor,eu ma gandeam doar la cum or fi tehnicile alea de respirat, ca nu m-au interesat niciodata,am stiut toata viata ca voi face cezariana cand va fi cazul !
Acum ma gandesc ce voi face la bebe 2,daca o fi cazul!
Cu ochii deocamdata n-am fost la control,dar vad la fel ca inainte si cu lentilele de contact si cu ochelarii,adevarul e ca m-am fortzat mai mult altadata la ,decat la nasterea asta

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

JADI si eu la asta ma gandesc,sa nu ma mosteneasca Diana,desi eu nu mai am in familie cazuri.Vorbesc de parinti si bunici.Un frate al mamei stiu ca purta ochelari (1 din 6 frati)In rest doar 2 verisoare cu -0,75 sau -1,5 ,adica ghiveci...
Nu stii cand se pot duce cel mai devreme la control oftalmologic bebeii? ca ma gandesc ca-i pun la aparat,ca pana incep sa vorbeasca ...sa zica ce vad
Pe mine m-a depistat tati prin clasa a 5-a ca ma bagam cu nasul in TV si m-a pus sa-i citesc la harta la distanta ... rezultat ciuciu! Si pe atunci aveam -2,5 ... Dar tendinta de a sta in prima banca trebuia sa dea de gandit invatatoarelor - singura problema a fost ca in 4 ani am avut 7 invatatoare (deces,sarcina,mutat la alta scoala,sarcina etc... )

MONI care DIANA (01.01.2006)

Mergi la inceput