Pentru fetele cu miopie medie - cezariana?

Pentru fetele cu miopie medie - cezariana? | Autor: Ignatica

Link direct la acest mesaj

Buna, sunt insarcinata si primul lucru pe care l-am discutat cu medicul ginecolog a fost faptul ca imi recomanda cezariana deoarece port ochelari si am miopie medie.
Pentru fetele care au miopie, voi cum ati ales sa nasteti? Cat de periculos pentru vedere este sa nasti natural?

Va multumesc,

ignatica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Ignatica, si eu am miopie medie (- 3.75 si -4.25), si am nascut natural. In timpul sarcinii m-am documentat destul de mult, plus ca am fost la 2 medici oftalmologi. Unul mi-a recomandat cezariana cu orice pret, iar al doilea mi-a dat voie sa nasc natural. Din cite informatii am gasit eu pe net, am inteles ca nu conteaza numarul de dioptrii pina la urma, ci starea retinei. Acest lucru se poate afla printr-un simplu examen de fund de ochi, ceea ce primul oftalmolog nu s-a obosit sa-mi faca. Pe cind al doilea oftalmolog mi-a facut aceasta investigatie de citeva ori pe parcursul sarcinii, confirmindu-mi ca starea retinei imi permite sa nasc natural. Deoarece sfatul celui de-al doilea medic era bazat pe o investigatie de profil, l-am ascultat, fapt de care nu regret deloc.
Sfatul meu este urmatorul: mergi macar la 2 medici oftalmologi diferiti si cere sa-ti faca obligatoriu examenul de fund de ochi, cel putin de 2 ori in timpul sarcinii, ultima data la sfirsitul termenului, ca sa vada daca a existat vreo evolutie in starea retinei.
Si sa mai mergi si la niste cursuri pentru gravide, unde te invata tehnici de respiratie si impingere in timpul nasterii. Conteaza foarte mult sa te inveti sa directionezi efortul in momentul expulziei, ca sa nu se formeze o presiune in zona ochilor, ci aoclo unde trebuie . Pe mine m-au ajutat mult aceste cursuri sa nasc usor.
Mult succes si sanatate!

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Mi-a facut cineva observatie si tin sa fac niste precizari.
Nici nu se discuta de nastere naturala in urmatoarele cazuri, indiferent ca esti mioapa sau nu:
pozitie incorecta a fatului
greutatea mare a copilului
placenta praevia, s.a.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Am nascut natural cu miopie -5,50,fara nici un fel de problema.Si vad exact la fel ca si inainte,nici mai bine nici mai rau!

Elena si mademoiselle Amelie-Boubou

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

Si eu am nascut natural,desi am miopie -3,75 si totul a fost in regula.Oricum,as fi acceptat cezariana numai daca ar fi fost cazul sa orbesc ,altfel nu.
Am si o prietena,medic, cu miopie in jur de 3,si tot natural a nascut.Irina si bb Ilinca(26 apr '04)
Traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul
today

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Wow, Rayu, felicitari!! Cred ca si eu as fi facut la fel.
Eu am -2.5 la ambii ochi, iar mama are glaucom (care e genetic). In luna a 8-a a trebuit sa-mi schimb medicul ginecolog pentru ca insista pe cezariana.
Intr-un final mi-am luat inima in dinti si am fost la oftalmolog, mi-a facut investigatii, anamneza, si mi-a dat ok-ul pentru nastere naturala - ceea ce am si facut . Apropo, medicul oftalmolog la care am fost mi-a zis ca dioptriile nu "sar" pur si simplu dupa nastere, ci ar putea, eventual, sa evolueze in cateva luni dupa ce ai nascut. Acum, la 7 luni de la nastere, vad foarte bine cu ochelarii mei facuti acum 1 an si jumatate.
Ignatica, vezi ca sunt medici care nu agreaza nasterile naturale, si fac orice ca sa-si convinga pacienta sa accepte cezariana. Eu sunt patita.
Nastere usoara si multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

fetelor si eu am o miopie destul de mica - 0,75. s-ar putea chiar sa am - 0,50. trebuie sa mai cer o parere. credeti ca voi avea probleme cu o eventuala nastere naturala? pe mine nu ma incanta deloc ideea de cezariana. chiar ma inspaimanta!

crinutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

Meyyyy, Crinutz, pai tocmai ce ziseram ca n-am avut probleme cu miopii mai maricele decat a ta. Ia citeste cu atentie
Tu poti chiar sa zici ca n-ai nimic la ochi... auzi, -0.75 sau -0.5! Nici nu e musai sa porti ochelari.
Sanatate multa si nastere usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Va multumesc mult pentru sfaturi.
Balbina, voi consulta neparat 2 medici oftalmologi inainte de a lua o decizie.
Sunt destul de contrariata. Medicul ginecolog parea foarte convins ca solutia ideala este cezariana.

Va multumesc inca o data tuturor.

ignatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Ignatica

Va multumesc mult pentru sfaturi.
Balbina, voi consulta neparat 2 medici oftalmologi inainte de a lua o decizie.
Sunt destul de contrariata. Medicul ginecolog parea foarte convins ca solutia ideala este cezariana.


Ignatica, medicul meu nu se grabea cu cezariana, spunindu-mi ca va avea timp sa ia aceasta decizie in timpul travaliului, in functie de circumstante. Adica daca urma sa am un travaliu greu, imi facea cezariana, ca sa-mi crute ochii.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laureta spune:

Eu am nascut cu cezariana la miopie - 4.Am fost la control mai amanuntit si iti vede bine retina si fundul ochiului.Mi a recomandat cezariana si asa am facut.Nu imi pare delok rau ca m am refacut extrem de repede.Bafta.




Laureta si galusca Inisa(10 iunie 2004)www.babiesonline.com/babies/i/inisa/" target="_blank">
Poze

Mergi la inceput