Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (85)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

daaa, INa si la noi e mare problema cu suzi! Cand o invata fata mea sa nu mai scape din guritza?
Eu ridic mana: am facut maslul de 40 de zile pe 27 decembrie.

Acum iar imi vine sa plang. Noi chiar plecam de aici? Ei, ce sa faci, un capitol din viata noastra se incheie, altul incepe.
silvia bun pontul anti-sughit. O sa-l incerc.
Eu la masa de noapte, nu o pun sa ragaie, nici nu-i schimb scutecul. Dar deja ma gandesc sa le fac pe amndaoua, ca dupa 4 icneste fata mea, de ma trezeste din ora in ora.
Joy si eu ma gandesc sa o dezvat pe Ilinca de brate. Prietena mea ginecolog mi-a zis ca dupa 2-3 zile de plans se obisnuieste. Dar care mama indura un asemenea chin fara sa cedeze? Nu stiu ce sa fac.
alexandrina eu am fost un caz mai grav: au trecut dupa o luna. Dar acum nici nu le mai simt. Pune-l pe bb la san, trec durerile mai bine decat cu garmastan sau alte unsori.
Cand Ilinca adoarme repede la san eu o mai pun pe canapea, se trezeste ca i-e frig, iar o pun la san, iar .... pana adoarme rau si nu se mai trezeste ioc. Dar tot mananca ceva.
In privinta pauzei intre mese - eu stiu ca trebuie sa fie de 2 ore intre sf.ultimei mese si inceputul urmatoarei. Recunosc -- ca eu i-am dat si mai des, ca la noi dureaza o masa o ora si asta insemna ca as fi hranit-o la 4 ore.


Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Felicia, pro si contra fluor

joy si Vladut 01.12.2005
poze

SARBATORI CU BINE, TOT CE VA DORITI ALATURI DE CEI DRAGI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Eu il pun pe bb sa ragaie si dupa masa de seara. Pampersul de obicei il schimb inainte de papa.Adevarul e ca eu nu prea am probleme seara sa-l culc, cred ca el stie cumva ca e noapte si tb sa doarma. Mie nu-mi vrea sa doarma ziua aproape deloc, iar cand o face vrea numai in brate

Ripley, traiasca Elocomul , asa si noi, il dam in start f. subtire si bubitele dispar aproape instantaneu, nua mers cu nimic altceva. Am vazut ca si tu o sa incerci sa o obisnuiesti pe Ana cu apa, eu de cateva zile Vigantolul i-l dau cu un sfert de lingurita de apa fiarta. Se foieste atat de mult ca nu ii pot picura in gura asa ca in felul asta se obisnuieste si cu apa. Eu am inceput sa ii dau si ceva ceiut anticolici si il bea (si nici macar nu-i pun zahar), bine nu bea f. mult ceai dar am observat ca nu prea mai are colici asa ca o sa ii mai dau.

Suzi? Pai noi folosim suzeta numai in extremis ca n-as vrea sa obisnuiasca prea tare cu ea.Oricum de obicei trage de cateva ori din ea si o arunca.

Am pus poze mai noi in contul nostru comun cu poze.

Mandy si Krisztián (23.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

gandacel, la multi ani si voua!! si la mai mare!! felicitari pt rasete, noi le mai asteptam...

felicia, hai nu plange, ca ne mutam ca melcul, cu toata casa in spinare, mobila si ghivecele cu muscate din ferestre. ai sa vezi ca dorul trece!!!

hi hi, acum ne dor sanii de la supt.. sa vedeti mai incolo cand or avea bebeii dinti ce placut o sa fie!!

Cristina Andrei-Razvan(2.08.2003) si Iris-Sabina(17.11.2005)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Andrei si www.iris-sabina.home.ro" target="_blank">Iris
www.nazdravani.ro" target="_blank">Nazdravani de august-septembrie 2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara95 spune:

Noi suntem norocoase ca nu avem si nici n-am avut bubite si iritatii.

Noaptea incepe de la 22-23.30 si dureaza pana la 8.30-9.00 cu sculatul de rigoare din 3 in 3 ore, cand mancam si ne culcam.
Avem o regula:dupa mancat neaparat ragait, altfel aerul se duce in burtica si facem colicei. Daca se trezeste mai ametzeste putin tzitzica si adormim din nou.
Cu schimbatul de scutece:daca stim ca are ceva acolo, din nou obligatoriu schimbat.BB e atat de cuminte ca de obicei, chiar daca se trezeste, adoarme la loc.
Daca nu facem ambele proceduri plingem pana le obtinem, asa ca nu avem de ales.
Incerc sa postez poze cat mai curand, sunt cam incepatoare.

mara si flavi(7 dec)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

Felicia...stai mama ca sunt rau de tot adormita
uite aicea...http://www.miniblu.ro/sfaturi_utile.php?id_sfu=5

joy si Vladut 01.12.2005
poze

SARBATORI CU BINE, TOT CE VA DORITI ALATURI DE CEI DRAGI !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Alexandrina la mine s-au vindecat taaare greu sfarcurile dar cu Garmastan am intr-o luna am scapat de dureri!!! intervalul eu il calculez intre sf.suptului si inceputul urmatorului supt! Si eu am patit sa adoarma repede la tata la inceput dar eu cum il vedeam ca incepe sa inchida ochisorii in ridicam sa scoata aer si se trezea si mai sugea si toto asa pana cand refuza sanul. La inceput eu stateam si cate o ora cu el la san!!! Iar problema ca cere des probabil este din cauza ca nu se satura!!! Insista ca el e micut si pe masura ce creste o sa vezi ca se regleaza!!!

Diana mamica de bb Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Fetelor, azi noapte ne-am "repatriat" in dormitorul nostru. N-am mai dormit acolo din 27/28 octombrie, noaptea de dupa intalnirea de la Terasa Doamnei. Prietenele stiu de ce.

Asa ca de acum, o perioada, Natalia a ramas cu patutul in sufragerie, Silvia la ea in camera si noi in dormitor. Noaptea lasam cel putin usa de la camera noastra deschisa (azi noapte le-am lasat pe ambele). Pe la 5 am auzit-o ca plangea si am venit si am alaptat-o.

O sa ramanem in formatia asta probabil atata timp cat o alaptez pe Nati, mai ales pana se mai scoala noaptea. Dupa care se va muta la Silvia in camera, care va deveni camera fetitelor. Silvia de abia asteapta, mai ales ca i-am zis ca au voie sa vorbeasca putin amandoua in patut seara inainte de culcare . Dar pana o sa vina si clipa aia.... sa dea Domnul sa fim toti sanatosi si o sa vina!

Avantajele mutatului nostru inapoi:
-avem intimitatea noastra (nu va ganditi numai la chestia AIA, desi si de ea e vorba)
-are Natalia mai mult oxigen
-nu mai trebuie sa facem si sa desfacem canapeaua in fiecare seara si dimineata
-Silvia nu o sa mai sufere ca Nati doarme cu noi si ea singura [:-(] ca si-a manifestat de cateva ori nemultumirea...

Cand o sa avem musafiri ii culcam in dormitor si noi ne mutam in sufragerie, dar asta va fi pe termen limitat.

Eu chiar voiam sa va intreb cine mai doarme in alta camera decat bb dar au fost atatea subiecte pe ordinea de zi incat n-am apucat.
------------------
Acuma cum o culc:
-pai noaptea (mai nou am observat ca merge) si uneori si ziua, dupa ce e schimbata, alaptata, etc, o pun in patut, sting lumina, fac liniste si ies in alta camera unde de preferat nu troncan. Nu trebuie sa fie adormita in prealabil. De regula se mai foieste un pic, mai da cate un ueee (dar nu plans continuu, cate un ueee slab la 2-3-5 minute). Dupa ceva timp, adoarme.
-daca plange continuu (un uee la 2-3 min nu se pune) o las max 1 minut si o iau in brate: ori mai vrea papa, ori n-a ragait, ori vrea sa faca kk, ori nu vrea sa se culce. O mai tin in brate, eventual o alaptez, o leagan.

Eu sunt de parere ca la varsta asta copilul care plange in hohote (continuu) trebuie luat in brate. Timp pt educatie este mai incolo, acum nu plang de rasfat ci au ei o nevoie. Chiar daca nu reusim sa-i potolim si continua sa planga in brate, macar simt ca cineva e alaturi de ei, simt caldura corpului nostru si pe noi. Ei inca nu au ideea persistentei obiectelor, daca mama dispare din campul vizual nu au certitudinea ca se intoarce. Cel putin asa am citit eu.

Acum de ex am alaptat-o, nu a vrut sa se culce asa ca o tin in brate la calc. Cred ca a facut si ceva in pampers, astept sa vad daca mai face si o schimb.

Alte metode de adormit:
-leganat (eventual pe un picior indoit, pe ambele picioare, etc)
-alaptat - supt pt confort (nu ala de hrana) ceea ce cred ca e egal cu suzeta. Suzeta i-am dat-o de vreo 4-5 ori pana acum.

Culcat cu ea la san am practicat la Silvia si m-am trezit cu dureri groaznice. Nu mai practic.

Dar toate astea depind de copil.

Azi noapte iar mi-a dormit full night - s-a culcat pe la 22, s-a sculat pe la 5 sa pape si apoi la 9. Dupa care am mai dormit amandoua pana la 13. Cred ca faza cu adormitul la 2-3 a fost din cauza probelemelor mele cu laptele.

Va pup, merg sa o schimb.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Lavi tocmai ma pregateam sa imi spun parerea la lasatul bebeilor sa planga dar tu ai explicat atat de bine! Si eu imi ziceam mama inconstienta ca nu o las sa planga dar pur si simplu nu pot cand o vad asa de mica si mai ales ca pana acuma mi-a plans doar cu motiv!
Sau cel putin asa imi place sa cred
Revin ca plange bebe - sughite :))


Alina si Craciunitza Amalia 17.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Pe mine m-a apucat nostalgia si ca ne-am mutat inapoi in dormitor - s-a terminat o etapa! Dar ne-am mutat ca e spre binele tuturor.

Nostalgia ca plecam de la Odisee m-a apucat de ceva vreme. Mai ales ca probabil ca eu n-o sa mai fiu niciodata . M-am simtit f bine , foarte mandra si a fost frumos. Dar acum sunt mami fericita de 2 pustoaice dulci.

xandra bine ai mai dat pe la noi! Ce frumos ai zis ca daca stiai ca e asa bine cu bb te apucai mai devreme! Si eu daca stiam ca nu e chiar asa greu cu 2 bb ma apucam mai devreme. Dar atunci era alt ovul, cu alt spermatozoid, se combinau altfel si nu iesea FIX copilul ASTA. Or, copilul ASTA e asa un dulcel!!! Nu??? Asa a fost sa fie.
Mirela of, of, saracuta de tine, imi amintesc ce si cum! Dar lasa ca ai cele 2 bucurii!!! Cum te mai simti , s-a rezolvat cu sindromul antofosfolipidic?
Ina,
Cu Lavi cealalta vorbeste Mirela, nu cu mine! Daca vorbea cu mine va mai dedeam eu vesti!
Crevetii mi-au iesit asa si asa. Sosul recomadat de tine a fost OK, problema a fost ca eu m-am luat dupa eticheta de pe ei si i-am si fiert inainte 10 min in apa cu sare (acolo nu scria de sare, poate am gresit), dupa aia i-am sotat in unt, am pus usturoi taiat marunt, smantana si lamaie, i-am mai lasat un pic. Cert e ca au iesit cam cauciucosi. Probabil i-am preparat termic prea mult. Nu stiu. Data trecuta i-am facut cu macaroane si cu pasta de rosii, etc si au fost super. Trebuie sa mai testez. Ai idee de ce au iesit cauciucosi?

Pt Sughit practic merge orice ii face sa inghita: o lingurita de sab, apa, ceai, picaturile de lamaie... la noi funct totdeauna pusul sa planga. O lasam singura in pat si de regula la un mom dat incepe sa planga si ii trece. Eu am observat ca se intampla ca sughitul sa fie cauzat de frig, dar nu numai. Uneori incepe sa sughita dupa o ragaiala puternica.

Da, silvia o tin sa ragaie si noaptea, altfel ori varsa, ori se nemultumeste in pat si tot la ragaiala ajung.

Cristina si eu zic sa ne mutam la scutece dupa ce incheiem capitolul asta. Sa nu uitam, unele fete au intrat tarziu pe forum dupa ce s-au externat, va amintiti si voi primele zile de degrigolada pe acasa... Sa stiti ca eu de mult timp am incercat sa estimez la cate capitole ajungem si cam 85-90 mi-a dat.

Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

Mergi la inceput