Cum preparati branzica din lapte si calciu lactic?

Cum preparati branzica din lapte si calciu lactic? | Autor: hristina

Link direct la acest mesaj

Va rog sa-mi spuneti si mie cum faceti voi branza cu calciu lactic?
Vreau sa-i dau si am auzit diverse variante. Bebeilor vostri le-a placut? Cum le-ati dat-o: simpla sau in combinatie cu ceva?

Kasi si Victoria ( 23 iulie 2005)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/kasivitan/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gegea spune:

Eu pun la fiert un litru de lapte si, cand incepe sa fiarba, dau drumul la 6 comprimate de calciu lactic si il mai las sa fiarba 10-15 minute, iarna si 30 minute, vara.
Il puna apoi la scurs intr-un tifon.
Cat priveste forma in care o serveste printesa, niciodata nu i-am dat-o simpla, pentru ca e prea inecacioasa. I-o dau cu morcov si mar si, in general, cu fructe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudia_28 spune:

Eu i-am dat la fetita mea branza cu calciu in combinatie cu banana sau mar la masa de la ora 10 sau seara cu mamaliguta si un pic de lapte. Cum se prepara: la 1 l de lapte folosesti 8-10 pastile de calciu lactic pisate, pe care le adaugi cand fierbe laptele si amesteci pana se aduna branza. Branzica rezultata o pui la scurs.
Pofta buna.

Claudia Alexandrei 10.12.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

500g lapte si 4 pastile Ca lactic dizolvate in nitelus laptic - le pun in lapte cand incepe sa fiarba, amestec pana se separa zerul - apoi strecor. In combinatie cu banana+mar, mamaliga+iaurt sau alte inventii acceptate de bebe. Pofta buna!

www.andora.bravehost.com/" target="_blank">Andreea & Gogo site (DN 10.10.2004)
www.123greetings.com/events/new_year/fireworks/fire12.html" target="_blank">UN AN NOU PERFECT!
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51645" target="_blank">Povestea Gogosicii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Aceeasi reteta ca a fetelor, cu adaosul ca eu puneam si cateva picaturi de zeama de lamaie, branzica iesea mai moale, mai cremoasa in felul asta.







POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel - [b]27.10.2003


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu pun la fiert laptele si adaug cateva picaturi de zeama de lamaie.





Paulacu Paul 40+ siAlexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miag spune:

pui la fiert 1 litru lapte (noi folosim Dorna rosu)si cand fierbe pun 8 pastilutze de ca lactic pisate.Mai dau intr-un clocot, pana se separa si apoi sting focul si pun la scurs branzica intr-un tifon.
La inceput Roland a fost incantat..acum nu-i mai place.

Mia, mami de ROLAND (18 noiembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ver@ spune:

Ca si cantitate,eu prepar doar cat sa pape o data:
-150g de lapte si 1 pastila de Ca lactic pisata.Cand laptele clocoteste pun pastila pisata si las sa m-ai clocot putzin.Apoi cu o liugura o pun in farfurie iar zerul ramane in cana.
O serveste cu mamligutza si ou sau cu banana sau piure...

In felul acesta branzica iese moale.Daca o las la scurs devine inecacioasa.

Vera si Vladutz(21.11.2003)http://community.webshots.com/user/vgv_vera

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicut spune:

Eu ii prepar la Alex pentru 2 zile in felul urmator: 200 ml lapte Dorna 3.5% grasime si 2 pastile de calciu lactic. Pun pastilele pisate cand fierbe laptele. Pentru urmatoarele 2 zile pregatesc branzica cu lamaie in loc de calciu, asa mi-a recomandat doctorita.

mama lu' BUBU mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_alx spune:

Noi folosim o metoda f. simpla si rapida:ii fac lapticul ei care in mod normal il papa la o masa adica 150ml. dupa ce il amestec in biberon il pun intr-o craticioara si cand fierbe ii pun o pastila de Ca lactic si cand se branzeste il strecor si-l papa de minune simplu. De 2 zile i-am dublat cantitatea si papam cu un galbenus de ou amestecata. Dar noi folosim in locul laptelui cumparat formula zilnica care cred ca este mai hranitoare si mai dulce.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Pentru 2 zile: 450 ml apa, 68g lapte Bebelac (15 masuri parca), cind e fierbinte pun 3 pastile de calciu lactic, se prinde imediat. Iese dulce. I-o dau cu fructe.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Mergi la inceput