uter bicorn

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Uite ce am gasit pe un site de uter-ul bcorn....Nu am gasit cum se diagnosticheaza, dar tot e ceva....


Uterul bicorn este o malformatie congenitala a organelor genitale, ce poate apare singura sau insotita de alte malformatii. De vreme ce intrebi doar de uter bicorn, aceasta pare sa fie singura problema. Ea consta in existenta a doua utere ce s-au lipit pe linia mediana - etapa fiziologica in dezvoltarea intrauterina - dar la care peretele dintre ele nu a disparut, cum se intampla in evolutia normala, ci s-a pastrat. Uterul bicorn poate avea un singur col uterin, adica o singura deschidere in vagin, sau pot exista cate un col pentru fiecare uter. Aceasta malformatie pune probleme in evolutia unei sarcini pe acest uter, fara ca aceasta sa fie o regula. Exista femei care duc sarcina la termen fara probleme pe uter bicorn si altele care au avorturi in mod repetat. Pentru aceasta din urma categorie este indicata plastia uterului, adica reconstructia sa pe cale chirurgicala, cu eliminarea peretelui despartitor pentru a permite dezvoltarea unei sarcini. Aceasta operatie pe uter va obliga insa la terminarea nasterii prin operatie cezariana.[/i]


Daca aveti ceva informatii [/font=Georgia][/font=Lucida Console][/font=Book Antiqua][/font=Andale Mono][/font=Book Antiqua][/font=Verdana][/font=Book Antiqua][/blue]suplimentare....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Ileana,
dar cat de mare este adancitura la uterul tau, cat de curbat pare a fi fundul de uter??
Sotzul tau are "probleme" de spui ca faci FIV??

Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Adancitura pare mare.
Problema este ca nu stiu daca este o cavitate sau sunt doua.
Eu am probleme ( trompe opacifiate...nu stiu cum ...nu stiu cum...), dupa operatie nereusita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Si pentru uter nu ti-a zis nici un medic de interventie chirurgicala? Eu in 1999 am descoperit la primul HSG...si pana acum toti medici au zis ca nu-i o problema, doar dr.marinescu s-a pronuntat ca este adanca adancitura si e posibil sa nu tin asarcina.

Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Nu , la primul HSG nu s-a vazut, a trecut un an de la operatie, l-am facut pe al2-lea si s-a pus diagnostic.
HSG nu pot sa mai fac, din cauza asta eram interesata de alta modalitate de diagnosticare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

poate la histeroscopie, eventual..tre'sa intrebi un medic.

Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput