uter bicorn

uter bicorn | Autor: andreeas

Link direct la acest mesaj

Poate cineva sa-mi spuna ceva (din experienta) despre uterul bicorn,tocmai am aflat asta un urma unui examen medical si nu am fost bine lamurita despre ce este vorba(mai precis ,am fost mai mult linistita de catre d. doctor ,ca nu e f accentuat si nu sunt probleme) dar as vrea totusi sa aflu cate ceva despre aceasta mica malformatie a uterului.As vrea sa raman si cred ca asat e una din cauzele pentru care nu am reusit inca.
Sa fiti fericite si sanatosi si cuminti

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns matia spune:

Situatia mea este ca pe fundul uterului se afla un fel de ligament(asa l-am vazut eu la celioscopie ca o stalactita unita cu o stalagmita micuta), care este o farmatiune musculara, carnoasa, deci nu este nici un pericol sa se dezvolte.Medicul meu mi-a spus ca nu pune nici o problema de nidare! Deci voi putea ramine insarcinata fara problema. Cit voi tine sarcina, pina la ce termen....asta-i partea a doua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Si eu ma confrunt cu aceiasi problema, uter bicorn. Adancitura este destul de marisoara, dar toti medici mi-au zis ca nu este problema sa raman insarcinata, ci sa duc sarcina la termen. Nenorocul este ca nici insarcinata nu raman :(
Bafta!

Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Am si eu o rugaminte la voi.
Imi puteti spune care este procedeul-analiza prin care se poate evidentia cel mai bine acest lucru?
Pe scurt eu am facut anul trecut HSG, mi-a descoperit o problema cu trompele, m-am operat ( problema cu trompele nu s-a rezolvat ), am facut dupa un an HSG si imi dau si diagnosticul "uter bicorn". Pt ca operatia pe trompe este nwreusita, imi este f. greu sa obtin acel "protocol operator", in consecinta ca sa stiu ce sanse am la FIV trebuie sa vad clar ce-i cu uterul...
Merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Servus,

Am si eu o rugaminte la voi.
Imi puteti spune care este procedeul-analiza prin care se poate evidentia cel mai bine acest lucru?
Pe scurt eu am facut anul trecut HSG, mi-a descoperit o problema cu trompele, m-am operat ( problema cu trompele nu s-a rezolvat ), am facut dupa un an HSG si imi dau si diagnosticul "uter bicorn". Pt ca operatia pe trompe este nwreusita, imi este f. greu sa obtin acel "protocol operator", in consecinta ca sa stiu ce sanse am la FIV trebuie sa vad clar ce-i cu uterul...
Merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeas spune:

multumesc matia si andrruzza pentru raspunsul vostru la cererea mea,din cate am inteles nici una din voi nu este inca.
Sa ne dea Dumnezeu la toate iuti si veseli , sa ducem sarcina la termen si cat mai repede

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Eu am fost aseara la dr.marinescu...si ma opereaza pt uter, sa-l aduca la forma o cat de cat normala.
Succes!

Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Andrruzza,

Trag nadejde sa-mi dai tu mai multe detalii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

ileana,
ce anume detalii sa-ti dau??
mie la HSG mi s-a depistat malformatia..daca vrei sa ma intrebi ceva anume, daca stiu, iti raspund cu cea mai mare placere.

Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileana spune:

Mie nu mi-a descoperit la primul HSG cuter bicorn...pe urma m-a operat, clasic, m-a deschis, pe urma fac HSG si-mi spune uter bicorn...cum operatia nu a "reusit" imi este imposibil sa obtin "protocolul operator" si nu stiu cum este uterul birorn, doar interior ( intr-o singura cavitate, care ar fi operabil), sau exterior, 2 "cavitati" si atunci nu este operabil.
Cum HSG nu mai pot face, vreau sa stiu daca mai exista si alta posibilitate de evidentiere sau investigare care sa elucideze diagnosticul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

nu prea stiu ce sa-ti zic, din pacate!

Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput