dulciuri cu lapte condensat?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

spor la facut bilute
dar oare daca-i puneam putin in cuptor sa se usuce bine, bine biscuiteii se mai inmuiau?

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Hm, nu stiu asta, doar biscuitii si asa sint destul de uscati.
Cam molicica crema mea, sa vad daca pot modela ceva...

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Natalia, cum tu iesit bombonicile?
eu am avut surpriza placut sa gasesc biscuitii un pic crantzaniciosi (curios eri cand le-am gustat biscuitii erau destul de moi)...toata lumea a fost super incantata...mai ales cei mici

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aldebaran spune:

Fetelor, multumesc mult pentru raspunsuri.Natalia, n-as vrea sa deschid cutia ca n-am de gand sa o folosesc foarte curand,acum abia ne adunam dupa o portie barosana de galuste cu prune (Alynutza, multumesc!) asa ca n-as vrea sa risc sa mi se strice.
Deci rateta de pe cutie (de fapt era una singura, am vazut eu dublu..) o scriu mai jos, este doar traducere ,eu habar de retete pe care nu le-am facut niciodata asa ca nu ma intrebati.

Capsuni cu crema(reteta pt. 6 portii)
-jumatate cutie lapte condensat(a mea e de 400g)
-2 oua
-15 g corn flour (aici nu-i vb. de malai ci de faina aia de porumb care de fapt e amidon pur si simplu)
-1 pliculet zahar vanilat
-1 paharel lichior
-500 g capsuni
-100g zahar
-1 paharel coniac
Se spala capsunile si se curata de codite, se scurg bine de apa si se pun intr-un castron cu zaharul si coniacul.
Crema se prepara astfel: Intr-o craticioara se amesteca faina de porumb cu jumatate pahar de apa, se adauga ouale intregi, vanilia si laptele condensat, diluat in prealabil cu jumatate de pahar de apa calda.Amestecati bine si puneti craticioara pe foc. Amestecati in continuu pana cand devine crema. Adaugati lichiorul si lasati sa se raceasca. Se toarna peste capsuni si se pune la frigider.

Acu', dupa ce am scris-o imi dau seama ca de fapt e un simplu pudding si parca si are si prea mult alcool dar cred ca se poate adapta.



Corina, mama lui Aris(12.08.2005)
Vrem si noi bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

corina, multam de reteta[ flo] suna bine
natalia daca ai visine din visinata sa le pui in mojlocul bombonelelor cineva imi daduse o sugestie ca as putea sa fac si cu ele da' e n-am

monica
mami de alex(7 iunie 2001) si ruxi(16 dec 2004)
http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monica, bomboanele mele au iesit sub forma de bolovani mai mult totusi a fost cam prea moale compozitia. Inca cele tavalite prin cocos mai aratau cum aratau, dar cele date prin cacao iti dai seama a ce semanau. Important e ca au fost bune. Si eu am avut surpriza sa constat ca biscuitii s-au mai intarit.
Merci de ideea cu visine, as aplica-o, dar numai pentru musafiri, ca eu nu prea le am cu fructele tinute in alcool.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Corina, intr-adevar, cam mult alcool, dar pentru amatori cred ca iese un desert delicios.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput