dulciuri cu lapte condensat?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monica, nu m-am plins de gustul blatului, ci doar de dificultatea (relativa, de altfel ) de a-l taia. Mai am 2 bucatele in frigider, mai trebe alte dovezi?

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

balbi,


tres leche ,poate gagica a modificat un pic retzeta ,fiindca originala este ff insiropata ,nu o potzi arma ca pe un tort.adica peste blat torni compozitzia ptru insiropat shi blatul ramine inundat in siropul caramel facut din cele trei tipuri de lapte ,shi este filant adica siropul se intinde ,deasupra se orneaza cu albush de ou batut cu zahar shi se presara cu scortisoara.se vinde in caserole ,pina shi la restaurant daca ceri te servesc o caserola mica unde afost facuta direct parjitura.
daca in blat pui nuca de cocos iese o prajitura asemanatoare care se numeste "bien me sabe" adica "imi place bine".

monica mami de printz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Principe, o fi mai multe retete de tres leches, nu cred ca exista doar unica originala. Asa cum exista in Ro mai multe retete de cremes, alba ca zapada sau alte prajituri. Vreau sa-ti zic ca mie mi-a iesit f. insiropata, am turnat siropul direct in tava in care am copt, si am taiat apoi bucatile direct in ea. Tipa a folosit o forma cu pereti detasabili, a scos peretii formei abia a doua zi si a ornat tortul. Probabil tinut la rece, si-a pastrat forma.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

natalia, prajitura a iesit delicioasa,(multumesc ) blatul este crantzanicios asa um banuiam, dar am reusit sa-l tai asa rombulete mici ca totusi este o prajitura cam dulcica si nu poti manca prea multa (am dus in seara asta la un mic party) si toata lumea a spus ca este fff buna.

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monica, ce ma bucur ca v-a placut si voua prajitura! Asa e, cam dulce, dar si twixul cumparat e dulce rau. Sa vezi ce chestie curioasa am remarat, in prima zi mincam din prajitura respectiva de nu ma puteam opri, pe cind a doua zi deja mi se parea satioasa, si parca se intarise si glazura, si caramelul mai mult. Sau poate imi venise mie satzul.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

nuuuu...mie mi se pare ca e mai buna pe cat sta parca se face mai buna pacat ca la noi nu rezista prea mult
ziceam ca nu mai mananc si am inhatat iar o bucatzica

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

oare ce-am gresit?
buna fetelor am incercat sa fac din nou twix-ul si am pus blatul la cuptor...totul ok
apoi am vrut sa fac caramelul si am amestecat ingredientele...totul arata ok pana la un moment dat cand unul parca s-a ales deasupra si laptele condensat sta pe jos si laptele arata asa ca un grish...eu cred ca trebuie sa fac alt caramel...voi ati mai patit asa ceva?

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

uraaaa l-am reparat
l-am scos intr-un vas de plastic si am pus mixerul pe viteza maxima si s-a incorporat untul in compozitie...acum totul este ok

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monica, n-am patit (inca) niciodata asa ceva, intrucit am facut Twix-ul doar o singura data pina acum. Cine stie ce nu i-o fi placut caramelului, poate laptele sau poate untul. Bine ca ai gasit rezolvarea.

------------------
Numai bine,
Natalia si Vlad

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze
Lucrusoare pentru bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

natalia a iesit demential twix-ul(dupa ce dadusem gresh...nu-mi vine sa cred) ...blatul a iesit super bestial, este crocant doar atat cat trebuie, nu s-a mai intarit...l-am lasat in cuptor doar 20 la foc potrivit si apoi am inchis focul si l-am mai lasat 10 min...plus ca data trecuta parca a fost si glazura cam multicica...acum am pus exact cat sa fie o foitza destul de subtirica(doar sa acopere caramelul)
s-a taiat la fix exact cat un deget de gros...musafirii mei au fost super incantati
multumesc

monica
mami de alex(7 iunie 2001)si ruxi(16 dec 2004)

Mergi la inceput