ce au mai facut puiutii vostri azi?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Hai ca faza cu nenea-bou e bestiala!!!
Noi am fost ieri la nisip si ne-am jucat muuult si taaare ne-a mai placut. M-a luat prin surprindere ca eu nici macar galetusa si "ustensile" nu i-am luat, s-a jucat cu unele de la alti copii.

Veve, si eu ma gandeam ca peste vreo juma' de an sa iau niste chilotei asa mai multi si mai ieftini, numa' de cacacit&pipilit, si sa o las fara pampers, cred ca e cea mai buna metoda. De altfel alta nici nu prea vad ca deocamdata olita e buna de depozit de jucarii, palarie, numai sub fund nu ajunge. Cum o asez pe ea sare ca arsa!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Da,Cristina,dar frumusica ta(ptiui nu fi de deochi! ) e cu un an mai micuta!Veve e batrana si jmechera!O vad ca-i satula de pampers,da nici n-ar sta pe olita 2 minute.Numai daca e imbracata si-o foloseste ea ca fotoliu.Acu stau si ma gandesc daca n-ar fi fost mai usor s-o-ncep de la 8 luni cu olita!Poate avea mai putina atitudine atunci!
la fete!Si distractie placuta la nisip!

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by vilma

Si la noi a inceput "pampersiada". Ieri seara urmaream un film dragut, pe Anca o culcasem pe la ora 9 si jumatate iar eu am mai ramas inca o ora. La un moment dat am auzit fosnete suspecte, dar mi-am imaginat ca e sotul meu care citeste o carte (greseala!!).... si dupa ce s-a terminaqt filmul, cand sa verific cum doarme, surprise! mititica dormea in stilul "prunc fericit" fara pantalonasii de pijama si fara pampersul pe care si-l scosese (acel fosnait...) si-l aruncase peste zabrelele patutului.
Vilma si Anca (1 an si 10 luni inca)




Excelenta! Stie micutza Anca sa se faca comoda!
Andrada

L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante
Iubirea misca soarele si celelate stele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Eu am vrut sa sar azi peste capitolul cu aspiratorul, dar cand am venit de la joaca o gheata de-a Andrei era plina cu nisip, pe care normal ca l-am observat dupa ce l-am dat pe jos!!! Asa ca... n-am scapat!
Mersi, Veve, o sa incep mai devreme, poate e mai usor.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladosmina spune:

Azi dimineata am plecat sa cumparam pantofi, ca ramasesera mici cei vechi. Cum am iesit din bloc am luat-o pe drumul spre banca sa scot bani, dar drumul era comun cu acela spre parc. Cum incercam sa cotesc pe o strada laterala( in speranta ca evit circul de la vedera parcului) Vlad protesta (haaaa! cu o incruntare ce mima plansul) si imi arata drumul " corect". De la un timp are o parere foarte clara despre ce vrea si nu il clintesti din loc. Apeleaza la tot arsenalul ca sa ma determine sa fac ce vrea: imi arata, se face ca plange, plange, se pisiceste, ma pupa, ma impnge de la spate spre tinta propusa. L-am pacalit in final cu o ciocolatica si cu promisiunea ca ne dam in masinuta mecanica.
Am ajuns la magazin si am inceput probatul pantofilor. N-am vazut pana la Vlad copil asa dornic sa probeze haine si pantofi! Tare ii mai place si se admira de numai...
Cum in primul magazin n-am gasit si in al doilea am cumparat sandale ( ca aveau reduceri) am purces spre cel de-al treilea in speranta ca avem noroc si...am avut. E drept ca am zapacit vanzatoarea si Vlad a plimbat scaunele prin magazin, dar am cumparat o pereche de pantofi( de care sotul meu nu e multumit, ca nu-i place culoarea si modelul). Oricum a probat 7-8 perechi de pantofi fara cel mai mic protest.

Seara Vlad a primit cadou un set de trei mingi ( de fotbal, de baschet si de burete) cu poatra de fotbal si cos de baschet. Imediat a invatat care e treba cu poarta si de dragul de a auzi " goool! bravo!) a inceput sa ne pacaleasca, punand mingea din ce in ce mai aproape de poarta, dar hoteste, dovada clara ca intelesese cum se proceda corect.
Pe urma ne-am baut ceaiul tacticos impreuna si acum va scriem cumintei amandoi, dar nu mai avem stare asa ca va spunem :
La revedere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina spune:

a noastra mindruta scumpa si draguta, de 7.5 luni, in afara de faptul ca pisca, musca si trage de nas, lucru perfect normal si firesc a inceput sa dea si semne de tandrete si.... ne da pupici! da! da! da! azi-dimineata m-a coplesit cu 3 pupici, unul dupa altul! pe la 6 dimineta suna ceasul lui tati si normal ca ea e deja treaza si o iau la noi in pat sa ne jucam si sa ne alintam oleaca pina pleaca tati si se face iar liniste si ea, fara ca eu sa-i cer s-a intors spre mine si m-a pupat, a intors iar capul sa se uite la tati s-a mai gindit oleaca si iar s-a intors spre mine si m-a pupat, iar a intors capul spre tati, s-a gindit ea ce s-a gindit si iar s-a intors spre mine si m-a prins cu minutele de fata si m-a pupat luuuuung si apoi s-a intors spre tati si l-a prins de nas temeinic cam asa ne distram noi

Doina&Carlita-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Am inceput ziua de minune: si-a spart singurul dinte pe care il are, si ala saracu abia "inmugurit". Nu stiu ce a facut, a intrat in baie ca era usa deschisa si in 2 sec a iesit plangand de mama focului. I-am scos o bucatica de smalt din gurita si am vazut ca in jurul lui era un fel de faina. Eu credeam ca iar e o toana si am luat-o mai mult intr-o doara in brate si i-am cantat. Abia cand am vazut ca nu se opreste mi-am dat seama ca e ceva serios. Mititica si-a tot dat cu limbuta pe la buze (cred ca s-a lovit si la o buzica) pana i-a trecut. Off....

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Of, Cristina, sper ca nu si l-a spart prea rau!!!
L-a ciobit putin, numai, nu?

Doina, ce norocoasa esti cu pupicii Carlitei!!!
Eu n-am avut parte pina acu' decit de-un singur pupic, si ala intimplator (la maternitate, cind nu mai vroia laptic dar a "scapat" un pupic pe sin...) Dar pe tati il pupa pe obraz... cu limba (tati i-a zis "pupa-ma" si ea... l-a lins pe obraz )



@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doina spune:

Draga Otilia, dar cine cinta toata ziulica "la la la la la laaaaaaa"? nu carla! asa ca cine-i norocoasa cu o mica starleta in devenire?

la toata mamicile si bebicii lor cei poznasi

Doina&Carlita-iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

I-a sarit un pic smaltul, nu se vede dar ma tem ca acolo o sa se carieze prima data. Am aflat ca un dentist poate pune acolo un pic de fluor sau ceva sa acopere dar, mergem deja la dentist cu un dinte de 3 mm???? Am sa vad care-i treaba, poate nu se cariaza pana se schimba. Chiar i-a spus tac-su ca mai are o sansa, ca astia se schimba, da' cu ceilalti sa faca bine sa si-i pastreze ca altii nu mai pupa:)))

Cristina

Mergi la inceput