ce au mai facut puiutii vostri azi?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ymellda spune:

Vilma, Anca ta e super ghidusa.

Pupicei de la noi !!!

Alina si Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Irina...
Desi aici nu e rubrica de sfaturi si sfatosenii, eu sint in dispozitie sfatoasa azi :), asa ca apropo de circuletul regizat la plecarea din parc... Mie Radu mi-a facut din astea extrem de rar, desi e un copil despre care se pot spune multe dar, cu certutudine, nu se poate spune ca e linistit si obedient. Asta pentru ca, de fiecare data, si cu juma de ora inainte de plecare, incepeam numaratoare inversa.
Si o faceam la modul foarte demonstrativ, la modul: Radu, mai stam cinci minute! Uite-te la mina mea, vezi? Cinci! Asa ca joaca-te repede, ca mergem! Si scadeam progresiv, pe la trei incepeam sa string jucarele, la unu ziceam gata, te pregatesti, uite ce draguta sint, in loc sa plecam te mai las un minut. Asa ca era pregatit. Nu zic ca a tinut din prima zi, dar, in citeva saptamini a priceput ce e cu chestia cu numaratul si ca atunci cind vede degete prin aer vom pleca. Chestia asta o aplic si acum, cind are patru ani, indiferent ce urmeaza sa facem. Ca mincam, ca ne culcam, ca plecam din parc. Si tine, sa mor ca tine, poate mai protesteaza, dar faptul ca il anunt din vreme ce vreau de la el si ca va trebui sa inceteze joaca il ajuta.
Uite, de ex. acum, tocmai am racnit de la computer spre camera copilului, unde Atomicul si Tati se joaca: Mai aveti trei minute! Ce crezi ca am auzit: Hai, tati, misca masina aia, ca ne culca mami imediat!"
Si, cum urmeaza sa tip si doua si un minut, e cazut sa va sarut pe toate, aveti niste copii mortali, si sa trec la pregatitul periutei de dinti
Cu mare drag,
Simona

Mergi la inceput