ce au mai facut puiutii vostri azi?

ce au mai facut puiutii vostri azi? | Autor: tinatache

Link direct la acest mesaj

Am inceput sa ne facem "jurnalul" pe un alt subiect (scuze!) si ymellda a propus sa deschidem un alt topic, ca e tare placut sa citesti ce au mai facut azi copilasii nostri. Asa ca eu sunt prima, si pt ca azi mare lucru nu am facut, am sa copii exact ce am scris dincolo:
"Ce sa faca, roade un biscuite:))) A facut 1 an pe 4 martie si la 9 zile dupa i-a iesit si primul dintisor. Ii iese acusi si al doilea, amandoi sus, asa incat o sa avem un iepuras adevarat de Paste pt ca asa o sa arate cu cei 2 dinti lati in mijloc:))) E tare fericita ca am schimbat mouse-ul de la calc si l-a primit pe ala vechi, de cand il vaneaza ea...:))) Mofturi cat casa, cum aude "nu" o apuca strechea, asa ca incercam sa evitam cuv asta. A slabit un pic ca a fost racita dar de vreo doua zile mananca tot timpul, speram sa puna la loc. ma opresc ca o tin asa pana dimineata:)))"

V-am pupat. pa.pa.


Cristina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

si pt ca a fost propunerea ymelldei hai sa vedem si ce mai face Andra ei:

"Andra e la capitolul catarat: oriunde, oricand sau mai bine spus toata ziua. Si mereu trebuie sa stau in urma ei si sa stang tot ce se poate prin casa, sa nu aiba acces la chestii inalte, dar... acum incearca sa se suie pe scaunul ergonomic de la birou si asta se roteste si ea dupa el si se trage in manute, poate poate reuseste. Nu mai are mult insa si-l da gata si pe asta. Iar scaunelul inalt nu-l mai pot tine sub dulapurile suspendate: sta in picioare si se agata cu mainile de acestea. Si, bineinteles, crizele cu mama: in brate la mama, sa nu plece mama, ... etc.
Asatzi, chiar daca a fost vant, am dus-o in Piata Unirii la porumbei. E in culmea fericirii sa-i fugareasca de colo colo si tipa la ei si nu vrea sa le dea de mancare. Mananca ea painica!!!
Ar trebui sa punem un topic separat sa ne mai spuna si altii ce mai fac bebeii lor scumpi!!"




Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Tudor are un an si sase luni. Ieri, duminica, am iesit la plimbare, chiar daca batea vantul (cam acelasi vant de care vorbea Ymellda). Printre blocuri am intalnit niste catei, unul mic si trei mari, care s-au apropiat prietenosi, dand din coada. Am observat ca lui Tudor ii plac foarte mult cateii, seamana cu mama lui in aceasta privinta. Asa ca am fugit repede la un chiosc si am cumparat biscuiti, sa-i hranim pe "ham-ham". Le-am dat biscuiti, Tudor era tot atat de incantat precum cateii, care s-au apropiat si mai mult, sa ne miroase...Cel mai frumos a fost acasa, cand Tudor a inceput sa-i "povesteasca" mamei mele cum arunca el biscuiti la ham-ham...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luizax spune:

Si noi am fost ieri pe vant in parculete cu Alex (1 an sho luna). S-a dat pe tobogan, in leagan si porma a trecut la distractia favorita...scurmat in pietrish, adunat pietricele si aruncat cu ele sau bagat in gura :))). Ne-am plimbat un pik.....noi pe alee .... el prin namol / zapada si iarba uda (n-ar merge pe alee sal pici cu ceara....unei balta mai mare si noroiul mai vartos...acolo e atractzia).
Azi tusheshte .... i-am luat sirop de patlagina..... :o)))

Luizax - karkotash shef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Si noi am fost azi in parculet,c-a fost cald si frumos;mai nou,lu' veve ii e frica sa se dea in scranciobel;e unul de ala pt.bebelusi,din care nu poate sa cada,dar ei ii e frica;asa c-a trebuit sa-si puna mami dosu respectabil intr-un scranciob normal si s-o traga pe veve la ea in brate....Apoi ne-am tras pe topogan,ne-am jucat prin rumegus(aici in parcuri e un fel de rumegus moale pe jos,ca sa nu se loveasca bebeii) si apa si cand sa plecaa am facut un circ de toata frumusetea,cu urlete si trante;a trebuit s-o iau in brate cu forta s-o scot din parc si-n excesul ei de zel de-a castiga batalia,mi-a tra o palma peste nas de mi-au tzasnit lacrimile instantaneu;in plus mi-a zmuls cercelul din nas,care dus a fost ca nu l-am mai gasit(nici nu l-am cautat ca nu mai vedeam de durere)si mi-a tras o zgarietura de toata frumusetea..The End...


Irina & Veve cea cumintzica foc!

Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluca spune:

In WK am fost la munte....si cum afara era cam frig (-17 oC) a trebuit sa ne limitam statul afara si sa gasim "distractii" prin cabana. Si le-a gasit Ilinca mea in a fugarii si chinui catelul unor prieteni...bietul a rabdat cat a putut dar in final a sarit la ea si a muscat-o!Noroc ca doar de bocancei si n-a reusit sa ajunga la piciorul ei, oricum papucii sunt terminati. Credeti ca s-a potolit duduia? Nici vorba ...desi s-a speriat de tot episodul cu muscatul dupa o jumatate de ora l-a luat din nou de coada pe bietul catel care in final a fost exiolat intr-o camera...
si ca nu cumva sa stea cuminte, a gasit o noua distractie duduia mea...urcatul scarilor in patru labe. La inceput a fost cam greu dar dupa vreo ora de incercari a reusit sa urce la etaj singurica...normal ca tacsu' care trebuia sa o supravegheze era ocupat cu baietii si berica iar fata a tras o tranta de toata frumusetea in incercarile ei de a escalada scarile.....
Concluzia: nu mai mergem la munte pana nu se face cald sa o las afaraaaaa .....

Raluca si Ilinca (1 an si 2 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Nici Andrei nu ii place in scranciob. Avem unul din ala de montat in casa si numai cand il vede fuge. In schimb se dau huta mosafirele , sa mai stea si mamicile de vorba cateva secunde, cat se balabane ala.
Duminica am fost la Zoo si am impresionat-o atat de tare pe Andra ca a dormit in carut de-a spart.

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

Veve`, imi pare "tale" rau da` mi-au dat lacrimile de ris si stii de ce? Ca io in plus fatza de tine, am primit si-o barca peste ochi!


Carmen si Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Si la noi a inceput "pampersiada". Ieri seara urmaream un film dragut, pe Anca o culcasem pe la ora 9 si jumatate iar eu am mai ramas inca o ora. La un moment dat am auzit fosnete suspecte, dar mi-am imaginat ca e sotul meu care citeste o carte (greseala!!).... si dupa ce s-a terminaqt filmul, cand sa verific cum doarme, surprise! mititica dormea in stilul "prunc fericit" fara pantalonasii de pijama si fara pampersul pe care si-l scosese (acel fosnait...) si-l aruncase peste zabrelele patutului.
Vilma si Anca (1 an si 10 luni inca)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Veve spune:

Aha...apropo de pampers,ca tot amintisi...Noi ii folosim pe cei de la huggies de cand ne stim si n-am avut probleme.De vreo 2 zile insa,de cand i-am cumparat un pachet nou (sa fie coincidenta?) ,am observat ca veve nu mai suporta pampersul si se trage de el disperata. Mititica era toata rosie si iritata,pe lateral,unde se incaleca marginile si toata partea din spate;a doua zi am fugit si-am cumparat un alt fel de scutec,tot huggies,dar mai buni si mai scumpi.La fel pateste si de la astia.Asa ca de aseara am scos pampersul si-am declansat,din nou,operatiunea olitza!I-am aratat-o eu frumos,i-am explicat ca olitei ii e sete si vrea pipi de la fata ca altfel plinge...Asa..Sta ea ce sta,mandra tare ca nu mai are scutec,tot isi baga mainile in chilotei sa se pipaie,ba mai tragea pantalonii in jos sa-mi arate pisicuta de pe chilotel...La un momentdat,cum statea veve langa mine pe canapea,parca aud un susur ciudat..;canapeaua uda,normal!La care veve coboara tacticoasa,se duce si-mi arata olita si spune "pipi"(n-a spus niciodata cuvantul asta) si se aseaza pe olita...Dimineata faza s-a repetat,numai ca tura asta s-a pipilit dupa colt,si apoi,probabil pt.ca e racita si s-a simtit mai rau,n-a mai reactionat in nici un fel;a facut pipi si nici macar nu parea s-o deranjeze c-o las uda.Asa ca acum aproape am epuizat rezerva de pantalonasi si chilotei,care ma asteapta bucurosi in lighenas in baie (astazi a fost sarbatoare si n-am spalat)si-am trecut din nou la pampersi.Oricum e prea moale de la raceala ca sa aiba chef de experimente cu olita...

Irina & Veve cea cumintzica foc!

Daca n-am avea atitea defecte,nu ne-ar face atita placere sa le observam pe ale celorlalti (La Rochefoucauld)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ponicid spune:

Ieri am avut niste lucratori in casa care mi-au schimbat panoul electric. Desi fetita mea cand era mica era foarte prietenoasa, acum de cand a crescut este foarte circumspecta cu strainii. Asa ca au venit oamenii cu arme si bagaje, si-au ocupat pozitiile de lucru iar asta mica a mea i-a dat afara. S-a postat la usa si le-a strigat 20 de minute nenea pa! A plans s-a jelit pana cand unul dintre ei s-a gandit ca daca nu o inbuneaza pe cea mica s-ar putea sa trebuiasca sa plece. Asa ca a luat-o cu binisorul incat dupa sase ore de stat la noi in casa lucratorii au plecat prieteni cu cea mica.
Dupa amiaza am fost la plimbare, traseul nostru trecand pe langa o statie de taximetre. A luat fiecare taximetru in parte si a plans langa el pentru ca vroia sa se suie in masina: tu, tu tu (in traducere libera eu vreau in tu tu. Fetita mea isi spune siesi tu). Am tras-o de langa fiecare masina in parte dar la ultima a izbugnit in plans si printre lacrimi a stigat: ai maaaa! (adica hai ma!). In acel moment toata lumea din statie a izbugnit in ras.
Seara era rupta de oboseala pentru ca din pricina lucratorilor n-a dormit in timpul zilei decat trei sferturi de ora. Cred ca nici nu prea mai judeca. La un moment dat a inceput sa repete: nenea bou, nenea bou. Eu contrariata ma gandesc de unde a invatat sa spuna asa ceva. Misterul mi l-a dezvaluit mama: fetita mea spunea nenea bun, nenea bun nu nenea bou. Asa incercase mama sa o inbuneze dimineata in legatura cu lucratorii: spunandu-i ca nenea-i bun si nu-i va face rau.
Inainte de a se culca, seara, se uita in carticica cu scufita rosie iar la prima pagina spunea cam asa: bebe papa baia (in traducere, Scufita rosie duce mancare bunicii-> la noi bunica este baia). Cand am pus-o in pat a adormit instantaneu, nu am mai vazut-o asa de obosita. Cam asta a facut copilul meu ieri.

Daniela, mamica de Ana-Maria

Mergi la inceput