Nastere naturala dupa cezariana?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Ioana

Diana , Vladut (16.05.2004) & samburelul (23+)
pozulici Vladut: bebelus si copilas

Decembrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ChrisDun spune:

sunt un pic off-topic, dar am o nelamurire:
baby-boom, medicul oftalmolog ti-a spus ca nasterea naturala poate declansa glaucom ?! Pai glaucomul e genetic, una la mana; si doi la mana, am fost si eu la oftalmo (pentru ca mama are glaucom) si mi-a zis ca e mai periculoasa cezariana in acest caz, pentru ca substantele anestezice pot contine cortizon, spre exemplu (contraindicat in cazurile de glaucom).
Din ce am mai citit referitor la nasterea naturala si problemele cu ochii, am inteles ca fundul de ochi e foarte important de vazut... dar, intr-adevar, despre cataracta nu stiu aproape nimic.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magga spune:

Prietena mea, o doamna cu silueta de fetita, a nascut natural un bebeloi de 4 kilograme la un an dupa cezariana. Fara epidurala. Si fara epiziotomie. Doctorul i/a spus ca nu poate stii daca va fi nevoie de cezariana decit in momentul M. Nasterea a fost rapida, la trei ore de la ruperea apei, bebloiul iesea pe lume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

quote:
Originally posted by magga

Prietena mea, o doamna cu silueta de fetita, a nascut natural un bebeloi de 4 kilograme la un an dupa cezariana. Fara epidurala. Si fara epiziotomie. Doctorul i/a spus ca nu poate stii daca va fi nevoie de cezariana decit in momentul M. Nasterea a fost rapida, la trei ore de la ruperea apei, bebloiul iesea pe lume.




Dar noi aici suntem in Romania!!!!!!

Don't talk unless you can improve the silence!

Mami & minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

quote:
Originally posted by anky

Ioana,uite eu l-am nascut natural pe fiul meu dupa o cezariana cu fiica mea.Nasterea a decurs normal fara nici un risc,asa ca VA ROG, nu mai spuneti ca nu se poate.Se poate,orice se poate,aici se incurajeaza nasterea naturala chiar si dupa o cezariana.



Spune-mi te rog ce fel de cezariana ai avut? Orizontala sau verticala, cu anestezie partiala(locala, sau cum s-o fi chemand) sau generala?
Eu ma dezumflasem pt ca am citit ca sunt supusa riscului de ruptura de uter in cazul unei eventuale nasteri normale dupa cezariana mea (verticala si cu anestezie generala)...deh, ca-n Romania...

Ana si Bianca-iubita
pozele iubitei, 1 an, craciun 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Am avut cezariana orizontala,anestezie locala.Dupa cite stiu eu nu poti naste natural cu cezariana verticala.

Anca,Bianca 02.02.03si Cris 12.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluidavid spune:

Eu una as da orice sa pot naste natural insa nu ma lasa doctorul nu neaparat pentru ca distanta dintre cele 2 nasteri ar fi scurta (aprox 18 luni) ci mai degraba pentru faptul ca am pelvisul ingust,asta a fost si motivul pentru care am facut cezariana prima data, incompatibilitate pelvis-craniu bb.
Asa mi-au spus
Sunt foarte trista pentru ca asta inseamna doar 2 copilasi pe cand eu mi-as fi dorit mai multi ;probabil daca peste cativa ani voi simti la fel o sa adoptam.
Chiar, in Romania sunt permise mai mult de 2 cezariene?
Uite mama mea m-a nascut pe mine natural dupa o cezariana verticala. Daca s-a putut acum 23 de ani sigur se poate si acum deci nu e musai sa fie cezariana orizontala.

Stefania 14+ si David(24 dec 2004)

www.babiesonline.com/babies/b/bebenr2/" target="_blank">bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Si eu vreau mai multi copii si mi-a spus dr ca nu e nici o problema in a face mai multe cezariene. (Proprii lui surori i-a facut 5 cezariene!) Ideea aia cu doar doua cezariene e perimata rau chiar si in Romania. In Japonia nici nu cred ca se pune problema sa faci numai doua cezariene daca vrei mai multe. Vorbeste cu medicul tau, sunt sigura ca iti va spune acelasi lucru. Daca nu..schimba-l dar, m-as mira...
Sarcina usoara si bebe perfect!


Ioana 26 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput