Nastere naturala dupa cezariana?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Pai..a fost asa: anestezia propriu-zisa (rahidiana, nu stiu cu ce anume substanta) a constat intr-o intepatura in coloana prin care s-a bagat un x ser anestezic ca la orice operatie, care m-a amortit de tot de la brau in jos. Odata cu asta, mi s-a montat si un cateter (tot acolo) pe care nu s-a bagat nimic inca din cate stiu. Dupa ce operatia s-a terminat, la cateva ore am inceput sa simt durerile odata ce efectul anesteziei trecea. Si atunci pe cateterul respectiv, montat in acest scop mi s-au administrat analgezice. Problema a fost ca analgezicele alea care se pot baga in coloana (evident am uitat numele lor, ca au incercat mai multe...) la mine nu au avut efect.
Acuma, eu nu pot sa bag mana in foc ca serul anestezic s-a bagat pe cateter sau prin ac ca umblau la spatele meu si n-am vazut, DAR ideea este ca in timpul nasterii naturale nu se fac anestezii ci se adiminstreaza epidural analgezice iar la cezariana, ai cateter epidural dar asta nu e totuna cu anestezia efectiva, adica poti avea rahi fara cateter montat ulterior pentru analgezice...
Sper ca am fost cat de cat coerenta! Daca nu...zi-mi!

Si apropo de subiect...tocmai vin de la dr si e clar: cezariana ma paste din nou, nici vorba de nastere naturala, riscurile sunt prea mari! Dar m-a asigurat ca imi face si 5 cezariene daca vreau, nu e problema cu nr de copii!


Ioana 24 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Adica , pe scurt , cred ca denumirea de epidurala se refera de fapt la procedura in sine (cateter in coloana..bla--bla) nu la ce se baga pe acolo. Si din cate stiu eu pe acolo se baga analgezice nu anestezice.

Ioana 24 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

De ce ti-a spus doctorul ca vei face din nou cezariana,e o timpenie.Daca copilul are pozitia buna nu vad absolut nici un risc si daca chiar se iveste, doctorul e acolo sa intervina.Zau,doctorii din Romania ar trebui sa isi dea mai mult interesul nu sa faca rapid cezariana numai pentru ca sa bage banul in buzunar.Pacat,e lipsa de profesionalism si numai interes material.

Anca,Bianca 02.02.03si Cris 12.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anky spune:

Ioana,epidurala este o anestezie,deci se administreaza anestezic si nu simti absolut nimic, atita doar ca la cezariana se administreaza unul mult mai puternic decit la o nastere naturala.

Anca,Bianca 02.02.03si Cris 12.05.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Da, Ioana, este cum a zis Anky! Mie una stiu sigur ca nu mi s-a facut rahi!! Am avut o mica problema...scolioza si anestezista s-a mirat si s-a crucit si m-a certat ca de ce nu am spus mai dinainte....ca poate sa nu prinda epidurala...Eu eram ff speriata si anestezista mi-a spus atunci sa stau linistita, ca daca nu prinde epidurala, imi face rahi, ca asta prinde oricum! Din fericire, a prins epidurala!!

Daca ar fi asa cum zici tu, sa se bage numai analgezice...pai da' ar insemna sa lesini de durere pe masa de operatie

La inceput se face anestezia, se injecteaza serul in coloana, apoi, cam dupa 20 min, nu mai simti nimic. In timpul operatiei se mai baga si intra-venos diverse substante...care-mi faceau asa un sooomn!!!!! Dar nu vroiam cu nici un chip sa inchid ochii...Vedeam in ceata...Cred ca substantele alea faceau parte tot din anestezie...Mama...ce somn ma apuca...ce-as fi dormit...dar ma chinuiam din rasputeri sa tin ochii deschisi si vorbeam intruna Pana la urma nu stiu daca am dormit sau nu....poate ca am dormit...pentru ca mi s-a parut ca a trecut ff putin timp...cateva minute, cand de fapt trecuse o ora!!!
La reanimare imi bagau anestezic (ma rog...analgezic sau ce-o fi fost) prin cateter si ma simteam fff bine!! Oare de ce nu au avut efect la tine analgezicele???? Uffff, durerile sunt infioratoare!!! Le simteam si eu...cand se termina efectul analgezicului si pana sa-mi faca urmatoarea doza!!! Mi-a mai facut si algocalmine si alte alea....dar asa mare era durerea....ca numai serul in coloana avea efect!! Era o minune, mai!!!! IN 20 sec trecea complet durerea!! Am trecut si prin clipe naspa...am zbierat de durere...parca ma taia acolo, pe viu In noaptea aia, cat am fost eu la reanimare, au fost multe urgente, au fost vreo 6 cezariene in doua ore, a fost CRIMA si PEDEAPSA. Era un permanent du-te - vino, la mine se terminase efectul serului si simteam fff acut durerea si asistentele nu se mai uitau la mine, ca aveau urgente, faceau incontinuu ture intre Sala de Operatie si Reanimare Eu ma vaitam in gura mare, asa rau ma durea si asistentele imi tot ziceau sa astept o clipa, ca au urgente!! Au fost vreo 10-15 min de dureri mari, INFERNALE, nu puteam sa respir de durere In rest...a fost super. Efectul unei doze dureaza cca 2 ore, in care nu simti nimic, da' NIMIC. Apoi insa...cand apare durerea...e CRUNTA...pana la urmatoarea doza. Si nu trebuie administrate nici prea des, ca risti sa ramai repede fara anestezic (sau analgezic). Deci mai trebuie sa si suporti un pic...ti se mai face un Algocalmin, Piafen sau altceva. Oricum...nu se compara! TRaiasca ala care a inventat epidurala!!
Noaptea aia a trecut greu....nu am dormit mai deloc...nu aveam rabdare....in plus....cum atipeam...se termina efectul analgezicului si ma trezeam cu niste dureri ...Apoi urgentele alea...cum naiba se nimerisera attaea cezariene intr-o singura nopate....Ma rog....a trecut!! Parca au trecut 100 de ani!


In alta ordine de idei...eu una zic ca e mai sigura cezariana, dupa o cezariana...si la interval scurt! Acum vrei tot epidurala? Sau ti-e teama?

_Ella, Emma & Matei

Povestea nasterii lui Matei ;)
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=58237

http://community.webshots.com/user/emmaandreea


Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Anki, copilul e in pozitie pelviana deocamdata , bine, la varsta asta a sarcinii e normal. Totusi, dupa ce mi-a facut si eco , verificand vecile cicatrici si placenta, a conchis ca totusi o cezariana este indicata. Trebuie sa stii ca dr asta la care merg acum (ca tocmai l-am schimbat!) este recunoscut pentru faptul ca nu face cezariene pe banda aiurea, nu le recomanda in general si incurajeaza cat se poate nasterea naturala. Si participa la nasterea naturala venind inclusiv din concediu daca este cazul asa ca nu se incadreaza in spagarii obisnuiti. Totusi se pare ca in cazul meu dintr-o multime de factori este prea riscanta naterea naurala.

Cat despre epidurala, nu stiu ce anume substante se baga pe cateterul ala pana la urma, dar eu totusi tind sa cred ca cel putin in cazul meu care am facut anestezie rahi si in cazul nasterilor naturale , este vorba despre analgezice puternice nu despre anestezice. Pentru ca anestezia totusi presupune sa nu iti mai simti deloc partea de jos a corpului si, mai mult, muschii sa nu mai reactioneze.
Oricum, eu nu mai cer epidurala pentur ca la mine nu are efect acest tip de administrare a ..ce or fi alea!


Ioana 24 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by pisi_ella

Oare de ce nu au avut efect la tine analgezicele???? Uffff, durerile sunt infioratoare!!! Le simteam si eu...cand se termina efectul analgezicului si pana sa-mi faca urmatoarea doza!!!


Pai stiu bine cum era durerea pentru ca la mine neavand efect deloc, alea ziceau ca sa mai astept, apoi mi-au bagat prin cateter alta substanta ca poate aia merge, apoi au marit doza..apoi a venit anestezista personal ca sa se asigure ca e bine montat cateterul si ca simt cand intra serul, apoi a trebuit sa mai astept ca nu-mi puteau da nimic ca abia imi dadusera...ce za zic..a fost nasol rau...multe ore am stat cu durerile alea pana sa se convinga alea ca tre' sa-mi bage dreaq ceva in perfuzie ca epidurala lor e frectie la picior de lemn. Apoi o asistenta mi-a spus ca au mai avut cazuri de astea, se mai intampla uneori, e chestie de organism.
Iar dimineata cand s-a schimbat tura...tampita de asistenta imi spune ca ea nu-mi baga algocalmin in perfuzie pentru ca io am cateter de epidurala si imi baga pe acolo ce trebuie...ce sa zic, imi venea sa o strang de gat!. Zicea ca ea mai intai incearca sa imi puna ce trebuie in epidurala si daca nu merge , dupa 4 ore imi baga algocalmin in perfuzie!!! Pana la urma am convins-o sa imi dea algocalmin dar initial a fost un cosmar. Ca pe ea nu o anuntase nimeni ca io am probleme cu epidurala, auzi...parca faptul ca am anuntat-o eu nu avea nici o importanta!
In concluzie...eu nu mai vreau nici o epidurala!


Ioana 24 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Peridurala sau epidurala poate fi folosita in dublu scop: analgezic (adica sa taie durerea) si anestezic (adica pe langa faptul ca nu mai simti nimic face si relaxare musculara astfel ca medicul sa poate opera iar tu nu poti misca picioarele) exact ca la rahianestezie. Diferenta se face prin cantitatea de substanta introdusa pe cateter si concentratia ei, mai mici la analgezie si mai mari la anestezie.
In scop analegzic e folosita ptr. nasterile naturale si pentru durerile postcezariana iar in scop anestezic ptr. operatia de cezariana singura sau in combinatie cu rahianestezie sau substante anestezice administrate intravenos.

La mine a prins peridurala doar pe o jumate de corp, in stg beton in dreapta simteam tot. Asa ca atunci cand s-a ajuns la cezariana de urgenta a fost musai anestezia generala iar durerile de dupa nici gand sa fie calmate prin peridurala.

Diana , Vladut (16.05.2004) & samburelul (23+)
pozulici Vladut: bebelus si copilas

Decembrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Multumim frumos pentru raspuns, mi se pare perfect plauzibil, in sfarsit cineva explica simplu, concis si coerent cum sta treaba!


Ioana 24 saptamani si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby-boom spune:

Buna seara

Si eu am nascut-o pe Elise prin cezariana...
...dar nu de urgenta...de fapt pe mine medicul m-a tinut in suspans pana la momentul Z...eu am cataracta congenitala si la un control de rutina in timpul sarcinii am mentionat aspectul acesta...
...ei bine medicul m-a trimis la un oftalmolog, nefiind in cunostinta de cauza daca voi putea naste natural sau prin cezariana...oftalmologul a spus un NU categoric, fiind implicate riscuri ca desprinderea de retina, glaucom, etc...
...cu toate acestea medicul spunea ca vom vedea in ziua in care voi naste...
...problema consta in momentul expulziei...de stat in travaliu puteam sta si 30 ore, nu ma afecta cu nimic, dar expulzia nu o poate prevedea nimeni...
...va spun toate astea deoarece exista si medici care in Romania nu recomanda cu atata verva cezarienele...un foarte mare rol il are si viitoarea mama, deoarece am auzit multe cazuri in care nefiind recomandata operatia mamele cereau inca de la 1-a consultatie cezariana...si fiind implicatia banului, restul e universal cunoscut!

As dori din suflet sa pot naste natural, macar a doua oara, deoarece consider ca am fost pregatita si 1-a data, am fost la cursuri prenatale toata sarcina, mi-am dorit f. mult sa nasc vaginal...dar in cazul meu nu se poate, nici macar daca voi fi supusa unei operatii pt. inlocuirea cristalinului...

...cu toate astea cand voi fi iarasi insarcinata voi reincepe "investigatiile" si in cazul meu, poate imi spune cineva o veste buna!

Intradevar, se poate daca se doreste din inima, cazuri sunt multe!
...deci nu va lasati, fetelor, mai ales daca aveti incredere in medicul vostru!

p.s. epiziotomia nu e un "must have"....cu toate ca si asta am auzit ca se face uneori si daca nu-i cazul...mama a nascut 5 copii, (ultimii gemeni,3 kile fiecare), pe cale naturala, fara epiziotomie, si rupturi vaginale...depinde de constitutia fiecareia...ajuta mult ex. de intarire a sfincterelor, care se fac la cursurile prenatale)

Nastere usoara va doresc!

....scuzati logoreea

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=60378" target="_blank">Alex(1 an) are diabet! Bazar pt. Alex!

poze cu noi


Mergi la inceput